Image00006

Budući multimedijski centar u sklopu projekta “Grad na Kupi” (1RP3)

Zgrada Gradske munjare, koja je pojedinačno zaštićeno kulturno dobro, građena je 1910.-1911. godine i spada u vrijedne primjere industrijskog i gospodarskog razvoja grada Petrinje s prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, a lokacijom i spomeničkom vrijednošću odgovara smještaju atraktivnog multimedijskog centra u kojem će se prezentirati kulturno-povijesna baština petrinjskog kraja putem najnovijih informacijskih i komunikacijskih tehnologija namijenjenih za posjetitelje. Uz nužne radne, tehničke i sanitarne prostorije Multimedijski centar  sastojat će se od centra za posjetitelje, izložbenog prostora, suvenirnice i caffe bara. Pristup Mutimedijskom centru prilagođen je osobama s invaliditetom i smanjenom pokretljivosti putem vertikalno-podizne platforme.

Mala i velika izložbena dvorana te glazbeni prolazi predstavljaju najistaknutije prostore budućeg multimedijskog centra u kojima će se putem različitih interaktivnih i eduaktivnih sadržaja prezentirati kulturno-povijesna baština petrinjskog kraja. Budući multimedijski centar koncipiran je na način da se izložbeni i interaktivni sadržaji mogu kontinuirano nadograđivati kroz različite programe i projekte s ciljem prezentiranja novih informacija i podataka vezanih za kulturno-povijesnu baštinu petrinjskog kraja.

Prostor Male izložbene dvorane koncipiran je da posjetitelje vodi kroz različite povijesne i razvojne priče, odnosno iz prošlosti u budućnost sa određenim tematikama. Teme koje će biti prezentirani u navedenom prostoru su:

  1. “Turski ratovi i utvrde“ – Obuhvaća razdoblje razvoja “Stare” Petrinje, srednji vijek i sukobe kršćanske i turske vojske na području današnje Petrinje i okolice.
  2. “Razvoj grada” – Obuhvaća razdoblje osvajanja petrinjske utvrde i povlačenja turskih snaga, preobrazbu Petrinje iz vojno-upravnog u urbano-trgovačko središte Banovine.
  3. “Povijest školstva” – Obuhvaća razdoblje razvoja školstva, kada i koje su sve škole i udruženja djelovale u zadnjih nekoliko stoljeća na području grada Petrinje.
  4. “Domovinski rat” – Obuhvaća razdoblje Domovinskog rata na području Petrinje i okolice, kronologiju događanja i vojnih akcija na petrinjskom području.
  5. “Budućnost grada” – Obuhvaća današnje razdoblje i prezentira razvojne projekte komunalne i društvene infrastrukture te razvoj gospodarske i turističke djelatnosti.

Prostor Velike izložbene dvorane koncipiran je da posjetiteljima predstavi priču o objektu “Munjare” kao mjestu proizvodnje struje putem različitih interaktivnih i edukativnih sadržaja. Središte Velike izložbene dvorane biti će namijenjeno za trodimenzionalan “ekran” u formi kubusa koji je sastavljen od složenih žarulja. Navedena svjetlosna instalacija predstavljat će različite elemente rada tadašnjeg stroja “Munjare” te će, ovisno o funkciji samog prostora, biti moguće podići prema stropnoj konstrukciji, ali i spustiti. Podizanje svjetlosne instalacije planirano je iz razloga što je prostor Velike izložbene dvorane predviđen i za različita kulturno-turistička, poslovna i ostala događanja. Osim središne svjetlosne instalacije, Velika izložbena dvorana će sadržavati izložbene “govornice”, kao točke predstavljanja tema vezanih uz proizvodnju struje na lokaciji, ali i tehnologije proizvodnje električne energije općenito.

Malu i Veliku izložbenu dvoranu povezivat će četiri glazbena prolaza. Svaki od četiri moguća prolaza predstavlja svojevrsni glazbeni separe kontrolirane kvalitete i usmjerenja zvuka, koji reagira na prisutsvo slušatelja. Svaki glazbeni prolaz na svojim obodnim zidovima obuhvaća pojedinu priču o povijesti glazbe u gradu i regiji, a same obodne plohe su pretvorene u zvučnike kako bi se zvuk maksimalno usmjerio, odnosno isključio od širenja u druge dijelove prostora te na neki način stvorio ambijent glazbenog “tuša”. U jednom prolazu će biti obuhvaćena tematika tamburaških društava, u drugom Hrvatsko – pjevačko društvo “Slavulj”, treći će prezentirati Petrinjsku pukovnijsku glazbu dok će četvrti prolaz biti posvećen Gradskoj limenoj glazbi.

SPONZORIRANI ČLANAK

 

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X