bracaisestreuniverzalna

I to je život o braćama i sestrama

U današnjoj emisiji „I to je život“ razgovarat ćemo o braći i sestrama – povodom Dana braće i sestara koji se obilježava 10. travnja – s našom stalnom suradnicom dr. sc. Dašom Poredoš Lavor.

EMISIJA : I to je život

TEMA : O braćama i sestrama

DATUM : 7.travnja 2023.godine

Poštovane slušateljice i slušatelji Petrinjskog radija dobar dan i dobro došli u ovotjednu emisiju I to je život. U današnjoj emisiji razgovarat ćemo o braći i sestrama – povodom Dana braće i sestara koji se obilježava 10. travnja – s našom stalnom suradnicom dr. sc. Dašom Poredoš Lavor.

Mario: Kada se obilježavan Dan braće i sestara?

Daša: Dan brata i sestre u 2023. obilježit će se 10. travnja. Praznik ima američke korijene – u Sjedinjenim Državama se zove Nacionalni dan braće i sestara. Ali ovo nije jedina verzija tog datuma. Europska konfederacija velikih obitelji (ELFAC, postoji!) odabrala je svoj datum – 31. svibnja. Spomenuti datumi usko su povezani s još jednim popularnim obiteljskim praznikom – Danom djeteta, koji se slavi prvog dana ljeta i velikih školskih praznika. Indija, kao i uvijek, ide svojim putem. Slavit će se njihov najstariji hinduistički praznik – Rakshabandhan (Dan brata i sestre) krajem kolovoza.

Nadalje, Dan sestara obilježava se svake godine, prve nedjelje u kolovozu, a simbolizira dan slavljenja jedinstvene veze između sestara. Možda ima dana kada bi sestre htjele zadaviti jedna drugu, ali uvijek su tu jedna za drugu i čuvaju si leđa, bez obzira na sve.

U Hrvatskoj Dan braće i sestara, iako još uvijek nije proglašen službenim nacionalnim danom, u mnogim dijelovima svijeta slavi se 10. travnja, a tu je tradiciju pokrenula mlada Amerikanka nakon što je, dosta rano, izgubila i sestru i brata. Shvatila je koliko je važno cijeniti braću i sestre, te ih se redovito sjetiti, zbog čega je osnovala i neprofitnu organizaciju točnije Zakladu za braću i sestre koja se izborila da u Americi ovaj datum dobije nacionalni karakter.

Svatko tko ima brata ili sestru zasigurno bi volio da postoji jedan takav dan koji slavi posebnu povezanost koju imaju braća i sestre, no svih se onih lijepih trenutaka, kao i svih onih malih svađa, udaraca, suza i podvala, možemo sjetiti i neovisno o tome.

Mario: Zašto je veza između sestara najjača od svih?

Daša: Iako je veza između svih braće i sestara jaka, najjača od svih može biti ona između dvije sestre – rezultat je nekoliko znanstvenih istraživanja.

Godine 2010. provedeno je istraživanje o 395 obitelji i otkrilo da je sestra najpozitivnije utjecala na život ostatka obitelji. Jednako tako studija je dokazala da imati sestru uvelike pomaže drugom bratu i sestri da se tijekom svoje mladosti osjeća manje usamljeno, krivo ili uplašeno. Također nije bilo važno je li sestra mlađa ili starija, niti kolika je razlika u godinama između braće i sestara. Istraživanje govori da čak niti roditelji ne mogu naučiti svoju djecu neke životne lekcije koje se integriraju i prakticiraju između dvije sestre. Iako su braće i sestre povezani u svojem djetinjstvu, sestre uče braću što cure vole, a braća otkrivaju sestrama sve tajne muškog mozga. Iako postoji određena veza u mlađim danima istraživanje također pokazuje da što više starimo veze između sestara najjače opstaju, u odnosu na ostale kombinacije.

Mario: Podijelite s nama još koju zanimljivost o bratsko-sestrinskom odnosu.

Daša: Znanost pokazuje niz drugih prednosti kada imate sestru. Jedna od njih je ta da budete uspješniji u karijeri, a čak može pomoći u ublažavanju stresa u teškim vremenima. A sve to je nešto što brat ne može učiniti.

Istraživači sa Sveučilišta Ulster ispitali su 571 mladu odraslu osobu između 17 i 25 godina, te su otkrili da sestre pomažu drugim sestrama da budu otvorenije u komunikaciji i kohezivnije sa svojom obitelji. Istraživanje je također dalo rezultate da braća mogu imati suprotan učinak. Dodaju i slijedeći savjet:  „Idući put kada budete nadomak svađe sa svojom sestrom sjetite se što ste pročitali i razmislite da li je glupa sitnica dovoljno velik razlog za kvarenje odnosa. Umjesto toga danas svojoj sestri ispecite ukusni kolač ili ju odvedite na sladoled i tako pokažite koliko ju volite i koliko vam znači u životu.“

Mario: Razgovarajmo sada malo o djeci i mladima. Kako biti najbolja starija sestra?

Daša: Pokušajmo dati nekoliko jednostavnih savjeta. Ako si u super odnosima s braćom i sestrama – odlično! No, od dobrog može i bolje. Ako niste u najboljim odnosima, svakako se preispitaj i uzmi u obzir nekoliko prijedloga koji će te učiniti divnom starijom sestrom.

  1. Nemoj biti previše dominantna – Ako si najstarija sestra u obitelji, vjerojatno si preuzela vodeću ulogu, ali budi oprezna i izbjegni pretjeranu dominantnost ili manipulacije. Budi sestra na koju mogu računati kad im je potrebna podrška, ali isto tako nemoj rješavati probleme umjesto njih. Dopusti mlađim članovima obitelji da razviju osobnost i neovisnost.
  2. Izbjegavaj ljubomoru – Kao mlađa, vrlo si vjerojatno u nekom trenu osjećala ljubomoru, zato što su roditelji tvojem mlađem bratu ili sestri posvećivali više pažnje. No, to je normalno, uvijek mlađi trebaju više pozornosti, a tvoji su roditelji vjerojatno radili najbolje što su mogli i trudili se rasporediti pažnju ravnomjerno. Potrudi se ostaviti taj osjećaj iz djetinjstva iza sebe.
  3. Ispričaj se ako si u krivu- I velika starija sestra može pogriješiti. Ako ti se to dogodi, ispričaj se i time pokaži poštivanje.
  4. Potiči samopouzdanje – Pomozi svojoj maloj sestri ili bratu da se osjećaju samouvjerenije. Pohvali ih ako su nešto napravili dobro, a čak i ako su pogriješili, naglasite im kako je griješiti ljudski. Pomozi im i u najtežim trenucima da se mogu usredotočiti na svoje pozitivne kvalitete, umjesto na pogreške.
  5. Zauzmi se za mlađu braću ili sestre – Ako vidiš da netko tvog mlađeg brata ili sestru zadirkuje ili maltretira, naravno da ćeš intervenirati. Možda to možeš spriječiti sama, a možda ćeš trebati tražiti pomoć nekog od starijih, ali bilo kako bilo: ne okreći glavu. No, isto se tako za mlađu braću ili sestre možeš zauzeti i kod roditelja i reći otvoreno, ako misliš da su bili prestrogi prema njima.
  6. Pomozi – Kad te brat ili sestra trebaju, budi tu za njih. Pokaži im time da ti je stalo.
  7. Nauči dijeliti s njima – Oni su tvoji braća ili sestre, dakle vi ste obitelj, a to znači da biste trebali dijeliti dobro i loše u životu. Nemoj im se ustručavati povjeriti, podijeliti s njima sreću i tugu. Isto tako, budi velikodušna i dobra prema njima pa će i oni biti prema tebi.

Mario: Recite nam nešto o odnosu rivalstva braće i sestara – neovisno o dobi.

Daša: Poznato je to da se braća i sestre vječito natječu za roditeljsku pažnju i naklonost, a u djetinjstvu je upravo to rivalstvo jedna od važnih stavki za izgradnju identiteta. U borbi za roditeljsku pažnju djeca uče kako se nositi s konfliktima, ali i kako suosjećati, no taj se odnos s godinama nepovratno mijenja.

Odnos s braćom i sestrama najdugotrajniji je od svih bliskih odnosa, te ga odlikuju uzajamnost, jednakost, zajednička obiteljska povijest i trajnost tog odnosa. Unatoč važnosti ove cjeloživotne uloge, zanimljivo je kako je on u odnosu na ostale obiteljske odnose najmanje istražen, posebice kvaliteta odnosa u odrasloj dobi, odnosno moguće promjene u odnosu tijekom različitih životnih razdoblja. U razumijevanju nekih specifičnosti ovog odnosa važno je istaknuti kako je kvaliteta odnosa između braće i sestara ovisna o broju djece u obitelji, razmaku u godinama, o njihovom spolu, kao i kvaliteti obiteljskih interakcija. Kvaliteta je ovog odnosa različita s obzirom na emocionalnu povezanost, stupanj prisnosti, uključenost, učestalost kontakata.

Braća i sestre u djetinjstvu se češće druže, igraju, ali i sukobljavaju, svađaju, a njihov se odnos tijekom odrastanja može mijenjati prvenstveno s obzirom na učestalost kontakta, dok je razina prisnosti ili emocionalne obojenosti odnosa relativno stabilna. Priroda odnosa s braćom i sestrama različita je s obzirom na razlike u godinama: u mlađoj dobi, kada postoji manja razlika u godinama, osim većeg doživljaja prisnosti, vjerojatniji su i češći sukobi. Prisnost je veća prilikom manje razlike u godinama – baš zbog te prisnosti u odnosima dolazi do otvorenijeg izražavanja neslaganja i sukoba s braćom/sestrama, za razliku od prijateljskih veza, u kojima se nastoji izbjegavaju konflikti jer mogu uzrokovati prekid odnosa.

Mario: Promjene u odnosima s braćom i sestrama mogu biti povezane s partnerskim odnosima – jel’ tako?

Daša: Kvaliteta odnosa iz djetinjstva postavlja određena očekivanja o tom odnosu i za kasnija razdoblja života. Prisni odnosi opstaju u odrasloj dobi, a odnosi u kojima su dominirali konflikti mogu ostati takvi i tijekom života. Sukobi djece oko dostupnosti resursa, igračaka i roditeljske pažnje u odrasloj dobi zadržavaju se i pojačavaju zbog materijalnih dobara ili dogovora oko brige za starije roditelje. Koliko bratski i sestrinski odnosi mogu biti ozbiljno poremećeni, sigurno je dobro poznato sudovima, na kojima se nerijetko vode parnice u rješavanju imovinskih sporova. U odrasloj dobi najčešće zadržavaju kvalitetu koju su imali u djetinjstvu, a sa sazrijevanjem smanjuje se negativan aspekt odnosa ili se barem o tome ne izjašnjavaju. Promjene u odnosima s braćom i sestrama mogu biti povezane s partnerskim odnosima, jer ulaskom u brak nova osoba nužno mijenja uobičajene relacije unutar obitelji i to ne mora biti ništa loše, već može unaprijediti postojeće obrasce. Ako se odnosi poremete, moguće je da i prije toga taj član obitelji nije bio zadovoljan.

Partneri će teže poremetiti odnos koji je bio dobar, pa ako to i pokušaju, pojedinac koji to prepozna može prekinuti taj partnerski odnos jer poštuje svoju primarnu obitelj. S druge strane, partner koji objektivnije sagledava odnose u obitelji može prepoznati neke aspekte koji nisu bili odgovarajući i podržati pojedinca da se suprotstavi obitelji. Nekim je osobama upravo potrebno imati još nekoga tko će im pomoći realizirati nešto u što se sami nikada ne bi upustili, a što može rezultati njihovim osobnim razvojem.

U odrasloj dobi braća i sestre mogu računati jedni na druge kao na izvore podrške, a čak i unatoč eventualnim lošim odnosima, kontakti se mogu održavati iz osjećaja obaveze. Upravo je to održavanje odnosa i unatoč ranijem rivalstvu pokazatelj obiteljske solidarnosti i nekih društvenih normi ponašanja između članova obitelji. Tijekom životnog ciklusa moguće je da se kontakti prorijede, posebno tijekom srednjih godina za one koji imaju svoju obitelj, obaveze prema djeci i poslu, ali u starijoj dobi, kada se sve te obaveze reduciraju i kada im umru roditelji, braća i sestre su čuvari zajedničkog iskustva i prošlosti. Premda se rjeđe viđaju, oni su si i dalje izvor podrške, posebno u slučaju nekih značajnijih životnih događaja

Mario: Zašto se produbljuje rivalstvo?

Daša: Upravo su značajnije promjene u primarnoj obitelji razlogom mogućih promjena u odnosima braće i sestara: razvod, bolest ili smrt roditelja mogu rezultirati ili većim povezivanjem ili udaljavanjem onih koji i prije nisu imali odgovarajući odnos. Nerijetko braća i sestre pružaju nužnu podršku jedni drugima u situaciji razvoda braka roditelja. Smanjenje kvalitete odnosa najčešće je povezano s različitim doživljajem ulaganja u odnosu na skrb o starijim roditeljima. Osim toga, gubitak jednog od roditelja može dovesti do promjene u odnosima s braćom i sestrama ako se doživljava nejednakost u skrbi o roditelju koji je ostao sam. Rivalstvo u odrasloj dobi najčešće je rezultat doživljenog nejednakog odnosa iz razdoblja djetinjstva, a koji se vrlo često odražava i u odrasloj dobi.

Roditeljsko favoriziranje jednog djeteta koje djeca doživljavaju može rezultirati time da se drugo dijete osjeća zapostavljenim ili na neodgovarajući način pokušava pridobiti roditeljsku pažnju i razvija kompetitivnost s favoriziranim bratom ili sestrom. Zadržavanje negativnih odnosa i njihovo produbljivanje izvjesnije je u obiteljima u kojima se naglašavaju razlike između djece i stalno ih se uspoređuje. U odrasloj dobi roditelji razvijaju ambivalentan odnos prema odrasloj djeci koja nisu realizirala razvojne zadatke (brak, djeca, posao) i nerijetko tu djecu previše zaštićuju, a od onih koji su se uspješno realizirali imaju stalno visoka očekivanja i iz perspektive te djece nikada nisu dovoljno zadovoljni njima. To su neki od razloga zašto se rivalstvo održava i među odraslom braćom i sestrama.

Mario: No, život donosi razna iskustva i nekada se bratsko-sestrinski odnosi prekinu. Recite nam nešto o tome.

Daša: U cilju održavanja osobne dobrobiti za neke je pojedince dobro prekinuti odnose, iako se oni realno nikada ne mogu izbrisati i sve što ste jednom zajedno proživjeli ostaje i dalje.

Bitno je jasno poslati poruku da se, unatoč očekivanjima i nekim normama kojima bi trebalo udovoljiti, pojedinci žele odmaknuti. U tom slučaju trebaju biti svjesni toga da je to uzajamno, što znači da ni oni ne bi trebali očekivati da drugi budu tu za njih kada to njima bude potrebno. Takve odluke su vrlo teške, ali možda je ponekad najbolje prekinuti neke toksične odnose. Osobe koje su donijele takvu odluku ujedno su osvijestile to kako je obitelj bitan čimbenik razvoja, ali ne i jedini koji utječe na nas. Bitno je samo prepoznati to da se u nekim novim odnosima ne prenesu neželjeni obrasci iz primarne obitelji i to treba što prije prekinut.

Odrastanje je kompleksan proces u kojem članovi obitelji trebaju jedni drugima biti izvor podrške, osjećaja sigurnosti i razumijevanja, ali to nije moguće u svim obiteljima.

Na roditeljima je najveća odgovornost, a puno roditelja ne zna kako, često i ne mogu pružiti djeci ono za što se smatra da bi trebala dobiti: ljubav, toplinu i jasna očekivanja. Obitelji koje uspješno postavljaju granice između članova te doživljavaju svakog člana svoje obitelji kao pojedince sa svojim specifičnostima, osobinama i interesima olakšavaju odrastanje i osamostaljivanje. Često pojedinci nisu ni svjesni toga u kojoj su mjeri sputani u tom procesu, ali oni koji to osvijeste, trebaju uz osjećaj solidarnosti prema obitelji izabrati za sebe najbolji put i ako treba i udaljiti se, ne samo fizički, nego i mentalno od ostatka obitelji.

Poštovane slušateljice i slušatelji Petrinjskog radija bila je ovo još jedna emisija I to je život. Ponovno smo zajedno za sedam dana na istom mjestu i u isto vrijeme, do tada, ostanite i dalje uz Petrinjski radio. Srdačan pozdrav.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X