nuklearni

Još jednom izrečeno odlučno NE nuklearnom otpadu na Trgovskoj gori VIDEO

PETRINJA – Obzirom na veliki interes i važnost teme odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori, kao i nove poteze  Fonda za  razgradnju i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva NE Krško, koji se sprema 19 milijuna kuna potrošiti na projektnu dokumentaciju i studiju za odlagalište na ovoj lokaciji, održana je tiskovna konferencija na kojoj je još jednom izrečeno odlučno NE.

Prvi se obratio Branislav Joka, općinski vijećnik iz Dvora: „Aktivnosti Fonda odvijaju se baš u ovo vrijeme borbe protiv koronavirusa, a koje se ne bi mogle odvijati na području Općine Dvor da nije suradnje općinskog načelnika s tim Fondom, naravno na štetu svih građana Dvora i šire okoline. Naime, radi se o slijedećem. Na sjednici Općinskog vijeća, koja je održana 24. travnja, prilikom dolaska na sjednicu dobili smo u ruke jedan dopis od Fonda za razgradnju i zbrinjavanje radioaktivnog otpada  i istrošenog nuklearnog goriva NE Krško, a u potpisu je gospodin Hrvoje Prpić. Na tom dopisu on se obraća načelniku Općine Dvor i predsjedniku Vijeća da se na toj našoj sjednici Općinskog vijeća odredi jedan član koji će biti član Povjerenstva za javnu nabavu, pri tome govori da se odvijaju određene aktivnosti po pitanju mjerenja, ispitivanja i provedbe Studije utjecaja na okoliš. Naravno, načelnik je tu točku uvrstio u Dnevni red i kada smo došli do nje nije uopće htio komentirati taj dopis, nije nam htio ništa niti reći, a jedino što nam je rekao je da smo mi, kao lokalna sredina, nebitni i nas nitko ništa ne pita, o čemu se nas nekolicina u opoziciji nismo time složili, jer te sve aktivnosti se ne bi mogle odigravati da nema suradnje s njim. Podsjetit ću i da je 27. ožujka 2018. godine Općinsko vijeće, odnosno vladajuća koalicija, usvojila Prostorni plan gdje je jasno vidljivo da mi na lokaciji Čerkezovca imamo odlagalište, da su 27. prosinca prošle godine usvojili Strategiju razvoja Općine Dvor za razdoblje 2018. – 2023. u kojoj jasno piše pet koraka, a prvi i peti korak su, po meni, najvažniji. Prvi korak je da Općinsko vijeće daje na usvajanje Strategiju razvoja koja bi trebala biti usvojena do 1. siječnja 2020. godine, a peti korak kaže da je počinjanje projekta visokog prioriteta u rujnu 2020. Prema tome nesumnjivo je da Fond provodi ove aktivnosti točno korak po korak. Jedina i najveća odgovornost je načelnikova i općinske većine što se ovo radi u ovakvom vremenu. Mi time nismo zadovoljni, ne želimo to prihvatiti po principu „gotova je stvar“ jer nas oni žele dovesti do svršenog čina. Naravno, sada ne možemo artikulirati volju naroda, jer vidite kakvo je vrijeme i kakve probleme imamo i mislim da se radi o dobro isplaniranoj i koordiniranoj akciji između Fonda i načelnika Općine.“

Obratio se i Vlado Ribić, član Stožera za sprječavanje radioaktivnog otpada na području Općine Dvor: „Riječ je o tome da mi već nekoliko godina provodimo aktivnosti u našim mogućnostima i protivimo se odlaganju radioaktivnog i nuklearnog otpada na području Općine Dvor. Osvrnut ću se i na zadnjih mjesec dana na aktivnosti Fonda koje je poduzeo i mislim da je 11. ožujka Fond uputio dopis u kojem se obratio učenicima u osnovnoj školi i ponudio plaćanje prijevoza za izlet do Grada Zagreba. Tražio je suglasnost od roditelja učenika da se ta aktivnost provede i je li svrha Fonda da financira đačke ekskurzije i je li to zlouporaba djece u promociju aktivnosti Fonda. Slijedeća stvar na koju želim skrenuti pozornost je da ova zadnja inicijativa koja je vezana za traženje od Općinskog vijeća da se odredi povjerenik je isto pokušaj pritiska na Vijeće i na načelnika. Zbog čega na načelnika? Načelnik je ponizna i poslušna osoba koja sluša i uvažava Zagreb. Njega su izabrali građani Općine Dvor i treba biti ponizan i poslušan prema tim građanima, uvažava njihovo mišljenje i stav i gleda njihovu budućnost. Također, Fond se prema nama građanima iz Dvora obraća u tom smislu da smo mi poluobrazovani, neinformirani, zavedeni i da smo praktično neprosvijetljeni. Ovim putem, budući gospodin Prpić stalno nešto demantira, upućujem i njemu demant da to što je sve izgovorio nije točno. I još bih se želio obratiti nama građanima Sisačko-moslavačke županije, odnosno mi provodimo ovu akciju već godinama i želimo zaštiti ne samo Općinu Dvor , nego cijelu Županiju bez obzira na političku, vjersku i nacionalnu pripadnost. Dajte ovom našem projektu zeleno svjetlo i probajte se što više uključiti da očuvamo ovu našu sredinu i na kraju ću još dodati da bez obzira na sve što čini načelnik, odnosno ne čini, mi ćemo ostati ustrajni u tome da na našem području ne dođe smeće u naše dvorište.“

Na aktivnosti koje je Fond poduzeo posljednjih dana osvrnuo se Mladen Klasnić, koordinator za zaštitu okoliša i održivo gospodarenje otpadom Grada Petrinje: „Fond je, shodno svom hodogramu koji ima, objavio Natječaj za izradu dokumentacije i za pripremu dokumentacije za ishođenje građevinskih dozvola, što su oni pokrenuli 23. ovog mjeseca, a 22. travnja su uputili dopis o tome da to bude na sjednici Vijeća koje je 24. travnja trebalo podržati tu cijelu priču. Ono što želim istaknuti u ovome svemu, najbitnije je informiranje javnosti o tome što traže europske direktive. Znači, javnost mora biti upoznata, a to ne znači, kada se misli na javnost, da to bude jedan ili dva ili pet ili petnaest vijećnika Općine Dvor nego mi to smatramo, ovdje u našoj inicijativi, svi stanovnici naše Županije jer je nama u interesu da tako nešto ne bude na ovim prostorima, a pogotovo zato što u Prostornim planovima Republike Hrvatske nije Trgovska gora predviđena kao prostor za izgradnju odlagališta nuklearnog i radioaktivnog otpada, a analogno tome pogotovo ne u županijskim ili općinskim Prostornim planovima. Prostorni plan Općine Dvor je na web stranicama, županijski također i svatko to može to pogledati, a nigdje nema decidirano da se odlagalište treba izgraditi. Javnost mora sudjelovati u cijeloj ovoj priči, a sudjelovanje javnosti nije jedan pojedinac ili vijećnik koji će sudjelovati u komisiji za izbor najboljeg ponuđača za izradu dokumentacije. To je samo tehnička procedura. Znači, uključivanjem javnosti smatra se održavanje tribina, ali ne samo u Dvoru, nego mi pretpostavljamo da bi to trebalo biti od Majura, Kostajnice, Petrinje, Dvora, Siska, Kutine, znači šireg područja naše Županije. U Prostornim planovima RH prostor Dvora, u zadnjim izmjenama 2018. godine, predviđaju intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju i turizam. Sada, koliko to ima veze i koliko je to sukladno s gradnjom nuklearnog odlagališta, možete i sami zaključiti. Želim naglasiti, bez javnosti se ne može ništa napraviti. Vidjeli smo, nije nuklearno odlagalište, ali kako to izgleda s „Kompostanom“ u Brezovici u Zagrebu gdje se javnost pobunila protiv toga i bez obzira na sve dozvole koje su ishođene za te projekte i Prostorne planove, to nije prošlo. Znači, trebamo biti ujedinjeni i ono što se narodski kaže „igrati po pravilima“, odnosno mi želimo da država poštuje pravila kada se nešto takvo radi.“

O pravnim postupcima govorila je odvjetnica Snježana Drvodelić, članica Građanske inicijative „Zelena Banovina“: „Prošli mjesec smo se ovdje našli kada sam kazala da ću se obratiti povjereniku za informiranje Sabora Republike Hrvatske, što sam i napravila. Međutim, dobila sam informaciju da je povjerenik, zbog potresa koji se dogodio 22. ožujka, nije u situaciji funkcionirati i ured mu je izmješten do ne znam kojeg vremena, što se baš super dobro poklopilo sa svim ovim inicijativama koje dolaze iz Fonda za razgradnju i zbrinjavanje radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva NE Krško kojem je na čelu ravnatelj Hrvoje Prpić. Obzirom da sam u tom vremenu dobro proučila Zakon o pravu pristupa na informacije moći ćemo se obratiti, bez obzira što je povjerenik jedno vrijeme van svoje funkcije, nije je u mogućnosti obavljati, pa ćemo ići sukladno zakonskim odredbama prema svim tijelima javne vlasti da nam odgovore. Znači to će biti prvenstveno i Općina Dvor i resorno ministarstvo gospodina Ćorića, kao i Ministarstvo obrane gospodina Krstičevića koji su, prema nekakvim kuloarskim pričama, ustupili vojarnu Čerkezovac Ćorićevom ministarstvu na korištenje. Da uopće dobijemo odgovor na pitanje u kakvom je pravnom statusu vojarna, tko je odgovoran za vojarnu, znači tko sada upravlja vojarnom i otkuda gospodinu Prpiću, kao ravnatelju Fonda, ingrencije da ravnateljima daje upite o tome kako će voditi djecu na izlet u Zagreb i otkuda uopće ingerencija njemu da saziva sjednicu Općinskog vijeća u Dvoru. Prema tome trebali bi Općina Dvor i Ćorićevo ministarstvo, koje je osnivač Fonda, odgovoriti na ta pitanja. Zatim slijedeće pitanje je to objavljivanje dokumenata u svrhu savjetovanja s lokalnom zajednicom sukladno odredbama direktive Vijeća Europe iz 2011. godine je nešto potpuno drugo od ovoga što oni u vrijeme pandemije Covida-19 rade na implementaciji skladištenja radioaktivnog otpada upravo na toj lokaciji koju su odabrali. Prema tome, ako primjećujete, što se tiče nekakvih pravnih postupaka, Fond ide sa zadnje strane, odnosno oni su najprije trebali napraviti tu provedbenu Studiju, trebali su ispitati sve ono što struka kaže i o čemu smo pričali, seizmolozi, jer i tamo je isto seizmički vrlo trusno područje, svi mi ovdje imamo i klizišta, pogotovo ovog dijela Banovine. Znači geološki, što se tiče vodozaštitnog područja, ne oni su najprije izabrali lokaciju, a onda će raditi Studiju, to direktiva Vijeća Europe sigurno ne kazuje. Prema tome obratit ću se, kao osoba zadužena u ime Inicijative za pravna pitanja, to ćemo zaista odraditi i bez obzira da li dobili odgovor u nekakvom primjerenom roku ili ne izvijestit ćemo medije i ići ćemo na poduzimanje drugih pravnih koraka, kao što je borba protiv šutnje administracije. Podržavam i što je rekao gospodin Ribić, odnosno sada je situacija da se pozovu svi ljudi u čitavoj Županiji, znači da se objedinimo i da nešto napravimo, jer radi se o budućnosti svih nas i za slijedeće generacije. Nikakav turizam, ekološka poljoprivreda neće se moći kao djelatnost provoditi na području gdje se nalazi skladište i razgradnja radioaktivnog otpada.“

Na kraju se obratio i petrinjski gradonačelnik i saborski zastupnik Darinko Dumbović koji vodi višegodišnju borbu protiv ove inicijative: „Mislim da treba jasno dati do znanja da nije korektno da upravo u to vrijeme kada vlada Corona, koju manje-više svi pokušavaju spriječiti i mogu reći da struka to sprječava, međutim naš Fond, kojem je na čelu gospodin Prpić, njega ne može ništa zaustaviti da u ovakvo vrijeme kada se trebamo distancirati, prije svega, kao ljudi i dati poruku da nas ne interesiraju investicije od 19-20 milijuna kuna samo za projekte da bi se ovdje napravio bazen radioaktivnog otpada i ostalog smeća. To nije dobro. Godinama planiramo da ćemo doći na Markov trg, nismo do njega došli, ali smo došli do bana Jelačića i Zrinjevca i upravo ovim transparentima smo rekli cijelom Zagrebu: NE nuklearnom i radioaktivnom otpadu. Fond je napravio sve, ama baš sve i taj isti Fond ima strašno puno novca, ima milijarde, stotine milijuna kuna i oni mogu sve i oni upravo to i rade. Rade sve ovim „mučkim“ i „podmuklim“ djelovanjem, gdje mi ne možemo organizirati javnost, doći, okupiti se, otići i reći: NE radioaktivnom otpadu, mi to ustvari nemamo pravo, nama su oduzeta prava. Oduzeta su i prava lokalnoj samoupravi da može reći ono što u svakom slučaju i Europa i svi pravni aspekti moraju s respektom imati poštovanje prema lokalnoj samoupravi. Ako građani nešto ne žele oni na to imaju pravo. Građani kada rade „Reciklažno dvorište“, koje je bezopasno, kada rade „Kompostanu“, koja je bezopasna, za druge je to izuzetno opasno i sakupi se par stotina ljudi i imaju pravo reći. Imaju se pravo boriti za svoj grad i imati odgovornost za sredinu u kojoj žive. Država je danas nas „napala“, država je „napala“ Banovinu, Vlada Republike Hrvatske je „napala“ Banovinu nuklearnim otpadom i smećem preko Fonda koji ima stotine i stotine milijuna. Nisu nas „napali“ Autocestom, nisu na „napali“ da bi prestali devastirati naše šume koje su prodali u bescjenje, nisu nas „napali“ niti jednim kapitalnim projektom i gle čuda: Županija šuti. Župan javno kaže da nema ništa protiv, Županija je rekla da je ona za to, zar to nije sramota i još da bude veće čudo taj isti župan će i dalje biti župan, a nije napravio ništa osim što će dovesti nuklearni i radioaktivni otpad u Županiju. To je čudo i to je pitanje svih pitanja građana, čiju mi to pamet imamo i do kada će oni to nama raditi. Najprije je ovdje bila „Petrinjska kočija zdrave hrane“, zatim „Županijska kočija zdrave hrane“, ovdje nema niti jednog proizvoda osim naših Obiteljskih-poljoprivrednih gospodarstvenika koji žele živjeti od svojih proizvoda. Nisu nas „napali“ da su rekli evo vam 19 milijuna kuna za OPG-e, za plastenike i staklenike, iskoristimo šumu kestena da mi budemo ono što je maslina na moru. Nisu, a znate zašto, zato što nas smatraju „vukodolinom“ koja je napuštena, zapuštena, koja je devastirana. Ovdje su bili devastirani i odnosi, mi smo ih dobrim politikama i popravili, ovdje je sada devastiran i prostor i šume i vode i sve ono što možemo imati snažne atribute za Europsku uniju, a to je proizvodnja zdrave hrane. Mi se moramo organizirati, proizvođači, svi oni koji proizvode, koji stvaraju novu vrijednost u ovoj lijepoj našoj domovini. Moraju jasno reći da ne žele na ovim proizvodima markicu „NE nuklearnom i radioaktivnom otpadu“ i ostalom smeću koje misle pogurati. U Europi ne postoji niti jedno mjesto gdje bi se zbrinuo radioaktivni otpad, ne postoji, a možete li si zamisliti o 19 milijuna kuna samo projektne dokumentacije za Idejni, Izvedbeni i Glavni projekt i za Studiju. To je strašan novac i strašna investicija u kojoj će Europa platiti sve da to završi kod nas, a „Bistrički bokci“ u Dvoru uzimaju 8 milijuna i prave se pametni i „kurvaju“ se na jedan nepošten i nekorektan način kada trebaju dati u takvu investiciju samo jednog člana Povjerenstva. Mogu me pravnici i demantirati, ali mislim da svi projekti moraju imati i svog člana Grada ili Općine, odnosno člana Povjerenstva mora imenovati gradonačelnik. U Dvoru je to načelnik morao napraviti u petak, a dobio je 22. travnja nalog od Prpića iz Fonda da 24. travnja stavi tu točku Dnevnog reda. Znate što to znači, da meni neki direktor Fonda nešto naredi u mom Gradu, da moram dati nekome da bude član Povjerenstva, to je ustvari, neću reći kod mene „nemoguća misija“, kod njega je to moguća, jer tog „kurveraja“ u politici je previše na svim razinama i mnogi su, rekao sam u Saboru, bili „svakom loncu poklopac“, ali kada je u pitanju nuklearno smeće i radioaktivni otpad i svi ostali medicinski otpadi koji bi trebali završiti ovdje, onda se o tome šuti. Ponovit ću, mi ćemo ovdje postati na kraju, ako ne budemo cijenili ovaj rad iz ove kočije, ustvari bezvrijedni, odnosno izgubljena vrijednost lijepe naše domovine, a svi oni koji su dio te priče nosit će taj teret te buduće generacije. Ovdje sam da kažem ono što mislim i kažem hvala svim županima u Hrvatskoj koji su „bacili“ otpad u Sisačko-moslavačku županiju i koji su od svojih Županija napravili Regionalne i Nacionalne parkove, a od nas su napravili Nacionalno smeće. Zato pozivam sve, ali sve građane, ne političare, njih više nema koji će stati za govornicu i reći ovo što ću ja, takvi više ne postoje. Volio bi ih čuti jer oni misle da ja sa 64 godine sakupljam političke poene, a bez Trgovske gore i nuklearnog otpada postao sam gradonačelnik Grada Petrinje i to mi nije trebalo, ali svi građani dobro znaju za što se borim i zato ću svakome reći istinu. Hvala vam još jednom što ste ovdje, nadam se da ćemo zajedničkim radom dati svoj veliki doprinos, da ćemo s pravne strane i s pravnim timovima Europske unije, koliko nas god bude koštalo, rušiti Studiju, taj projekt i tražiti partnere preko granice Une. Nama su svi dobro došli, oni koji su protiv radioaktivnog otpada, koji se ustvari bore da ne ostanemo slijepo crijevo, to smo mi. Molio sam Vladu Republike Hrvatske da naprave lokacijsku i građevinsku dozvolu za Autocestu do Siska, molio, molio i dizao ruku za to isto kao saborski zastupnik, oni su me prevarili. Na kraju smo dobili i dobivamo nažalost ono što stvarno ne želimo, ali upotrijebit ćemo sve da oni tu građevinsku dozvolu nikada ne dobiju i ako narod stane iza ovih ljudi ja u to ne sumnjam. Zato još jednom hvala svima i vjerujem da je to ispravno što danas radimo, sve ovo ostalo neka ide po ostalim gradovima, slažem se ovom politikom, ali na kraju moramo završiti u Zagrebu. Mi moramo doći u Zagreb s našim OPG-icima i dati poruku upravo onih koji spadaju u jedan od najsamostalnijih slojeva društva, a to je da damo poruku da ovo područje ima ekološku budućnost i ekološke proizvode na kojima radimo.“

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "deleted_client",
  "error_description": "The OAuth client was deleted."
}
See here for documentation.
Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X