Izbornik
uosiskupštinanaslov

Konačno dočekali dobru vijest za koju se bore već godinama: UOSI SMŽ ulazi u mrežu pružatelja socijalnih usluga

HRASTOVICA – Vijest o ulasku u mrežu pružatelja socijalnih usluga kojoj su se dugo nadali, za koju su se godinama borili, trudili i dokazivali, Udruzi osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije stigla je u subotu 4.prosinca, na redovnoj godišnjoj sjednici njihove Skupštine održanoj u Narodnom domu „Stjepan Radić“ u Hrastovici.

O skorom ulasku u mrežu pružatelja socijalnih usluga, obavijestio ih je predstavnik Sisačko-moslavačke županije, zamjenik župana Mihael Jurić:

„Znam koliko radite, koliko se trudite uključiti osobe s invaliditetom u zajednicu, koliko pomažete u njihovoj svakodnevici. Još jednom želim vam dati punu podršku, želim vam se nakloniti na vašem ogromnom radu i trudu i drago mi je da su to prepoznale i više instance. Sretan sam, zadovoljan i ponosan što smo uspjeli zajednički – prije svega na temelju vaših aktivnosti, vaše Udruge i gospođa Dijane, Aleksandre i svih vas koji ste uključeni, lobirati prema Ministarstvu da uđete u mrežu koju ste toliko htjeli, željeli. Župan Celjak je nekoliko puta u razgovoru s ministrom rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Aladrovićem komunicirao tu potrebu, naglasivši koliko je bitno da uđete u tu nacionalnu mrežu i ministar je obećao da će učiniti sve što može na tom planu. I sam osobno sam se u nekoliko navrata čuo s državnom tajnicom u tom Ministarstvu, gospođom Mađerić i prije nekoliko dana, uspjeli smo iskomunicirati da od 1. siječnja Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije uđe u nacionalnu mrežu pružatelja socijalnih usluga. Znam da vam to znači jako puno. Dakle, kada liječnik potvrdi određene potrebe ide se u Centar za socijalnu skrb. Centar za socijalnu skrb preko uputnice šalje osobu u vašu Udrugu gdje ona ima određenu rehabilitaciju. Naravno da se to plaća iz nacionalnih sredstava, iz te „mreže“ i samim time to je nešto što daje podlogu i temelj opstanku rada vaše Udruge. To mi je iznimno drago, jer od nacionalnih sredstava koja se spuštaju na lokalne i regionalne razine, ne znam hoće li ijedna kuna biti bolje i kvalitetnije upućena na niže razine kao što će to biti prema vama, obzirom na sav vaš trud i aktivnosti koje provodite“, kazao je Jurić.

Udruga osoba s invaliditetom SMŽ koja je ove godine navršila „punoljetnost”, za ulazak u ovu mrežu bori se već dulje vrijeme, a vijest da bi od siječnja sljedeće godine taj status konačno mogli i ostvariti, doista ih je obradovala, tim više što je i njima ova godina zbog potresa i COVID-a bila dodatno izazovna.

„Znate da sam na svakoj Skupštini govorila da se neću osjećati dobro dok ne ostvarimo cilj da naša djeca u našoj županiji imaju besplatne terapije, da mogu doći na jedno mjesto i imati te usluge unutar naše županije. Zato hvala na ovoj prekrasnoj vijesti, hvala svima, najviše Aleksandri koja je godinama slala dopise. Mi svi zajedno, gdje god smo bili, o tome smo govorili. Nekad su nam znali reći da smo previše kritični, da smo ovakvi ili onakvi, ali mi smo jednostavno takvi zato što želimo zaštititi našu djecu i želimo da naša djeca imaju jednaka prava živjeti u svojoj sredini kao i svi drugi stanovnici. Zaista želim da rastemo, da napredujemo, da pokažemo zajednici da smo vrijedni i da možemo puno više, ali treba nam i podrška“, rekla je predsjednica UOSI SMŽ Dijana Smajo.

„Mislim da je ovo rezultat jedne dugotrajne borbe i da je to nekako bio najljepši poklon za ovaj Međunarodni dan osoba s invaliditetom i za ovu tešku godinu koja je iza nas“, kazala je izvršna direktorica UOSI SMŽ, Aleksandra Milković koja je na Skupštini podnijela i Izvješće o radu u 2021. godini.

Danas ova Udruga broji 288 članova. Od siječnja do kraja listopada, pridružilo im se17 novih članova, među kojima je 14-ero djece. U Udruzi kažu kako se nastavlja trend iz prethodnih godina, pa je među novouipsanima, najviše djece s teškoćama u razvoju. Do rujna ove godine, Udruga je, kroz različite projekte imala 54 zaposlenika, no završetkom projekta „Zaželi“ taj se broj smanjio za 20 žena. Ove godine prijavili su 19 novih projekata. Od toga, 12 im je odobreno, 2 su odbijena, a 5 je još u fazi evaluacije. U ovoj su godini nastavili i provedbu 10 projekata iz prethodne godine, od kojih je u međuvremenu 5 završilo. EU projekti koje provode uglavnom se odnose na podršku za bolji i kvalitetniji život osoba s invaliditetom – poput projekata za starije članove „Asistent – pomoć i podrška“ i projekta iz programa „Zaželi“ te projekta „Inkluzivne farme“ za mlade. U nekoliko EU projekata sudjeluju i kao partneri.

Nakon prošlogodišnjeg katastrofalnog potresa, vrlo brzo su se organizirali i nastavili s pružanjem psihosocijalne podrške u svojoj „Maloj kući“ u Petrinji koja je, za razliku od njihove „Sobe čuda“ u Sisku, prošla s manjim oštećenjima. Uz pomoć Unicefa, u Maloj su kući nastavili i s pružanjem terapijskih usluga.

„Što se tiče terapija, trenutno provodimo radnu terapiju, terapiju senzorne integracije i kabinet fizioterapije. Unicef nam je izišao u susret, kao što inače izlazi u državama svijeta za krizno financiranje, tako je i nama dao podršku za provođenje usluga, prvenstveno rane intervencije, odnosno obuhvata djece u dobi do 8 godina s teškoćama u razvoju i novu terapijsku uslugu financiranu u stopostotnom iznosu, znači financira nam plaću fizioterapeuta godinu dana. Imamo jako velik broj korisnika. Pružamo više od 170 usluga tjedno i trenutno imamo više od stotinu korisnika. Kad se gleda po terapijama, najviše je korisnika uslugu radne terapije, zatim terapije senzorne integracije, pa fizioterapije. Ove brojke dosta govore o našem radu. Drago mi je što uz terapiju mogu spomenuti i podršku koju pružamo roditeljima, u čemu smo imali jako veliku pomoć dr.sc. Daše Poredoš Lavor“, rekla je Milković.

Nastavili su i sa svojim projektom socijalnog poduzetništva u vidu „Šećernice“, odnosno punionice ugostiteljskog šećera u kojoj osiguravaju radno mjesto i plaću za jednu osobu s invaliditetom. Za potrebe šećernice, preuredili su ove godine garažni prostor Male kuće, a sredstvima ostvarenima putem natječaja ZOSI-a nabavili su i novi stroj za punjenje.

Nastavili su i s provedbom projekta Inkluzivna farma – Temelj samostalnog života u Hrastovici gdje trenutno, donacijskim sredstvima, grade Centar za poludnevni boravak.

Bez prekida, uspjeli su nastaviti pružati i uslugu osobne asistencije i danas je osiguravaju za 19 osoba s invaliditetom i intelektualnim teškoćama: 4 u Sisku, 9 u Petrinji, 4 u Glini te po jednog korisnika u Hrvatskoj Kostajnici i Zagrebu. Kroz projekt „Asistent – pomoć i podrška“ zaposleno je 16 asistenata (neki brinu o dva korisnika) i 2 osobe za upravljane projektom.

U sklopu programa „Zaželi“, 20 žena zaposlenih na projektu “Novim vještinama za bolju zajednicu” brinulo je o 7 korisnika u Sisku, 113 u Petrinji, 6 u Glini i 14 u Novskoj. Potreba za ovakvom vrstom pomoći korisnicima – starijim osobama i osobama s invaliditetom, posebno se pokazala u razdoblju nakon potresa, kada su korisnicima dovozili hranu, lijekove, vozili ih liječniku i sl. Dodatna vrijednost ovog projekta bilo je osnaživanje žena zaposlenih u projektu kroz edukaciju. Tako je 14 žena je u Centru za šljivu i kesten završilo edukaciju za uzgajivače i prerađivače ljekovitog aromatičnog i začinskog bilja, jedna žena je izrazila želju da se educira za voditeljicu izrade i provedbe projekata iz EU fondova, jedna je uspješno završila edukaciju za slastičara, a 4 djelatnice su se prijavile za polaganje vozačkog ispita. Nažalost, projekt „Zaželi“ završio je 30. rujna, (do sredine prosinca traje još samo njegov administrativni dio koji se odnosi na podnošenje izvješća). Hoće li biti njegovog nastavka, to bi voljeli znati i u ovoj, ali i mnogim drugim udrugama, kao i gradovima i općinama koji su u taj program bili uključeni. Potrebe itekako postoje, pogotovo na našem, potresom pogođenom području, gdje i inače imamo velik broj starijeg stanovništva. Prema nekim grubim procjenama, po isteku programa „Zaželi“, na Zavodu za zapošljavanje, samo u našoj županiji završilo je 200-tinjak žena, dok je više od tisuću korisnika ostalo bez potrebne pomoći.

U Udruzi osoba s invaliditetom SMŽ pribojavaju se da bi sljedeća godina mogla biti prilično neizvjesna, ne samo za njih nego općenito za sve udruge, jer kreće novi Operativni plan povlačenja sredstava iz EU fondova za razdoblje od 2021. do 2027. godine, a još uvijek je puno nepoznanica za udruge, ne zna se čak ni kada bi mogli biti raspisani natječaji.

Zbog toga teško je planirati i financije za iduću godinu, kazala je Manda Šalić, voditeljica financijske i administrativne službe i EU projekata u UOSI SMŽ. Ove godine, usprkos povremenim kašnjenjima isplata od strane ugovornih tijela za projekte koje provode, uspjeli su ispuniti fiinancijski plan. Zahvaljujući donatorima, čak su ga i premašili.

Uz pomoć donatora, nadaju se kako će ponovno u Sisku izgraditi i potresom razrušenu „Sobu čuda“, prostor za terapiju senzorne integracije za djecu i mlade s teškoćama u razvoju i invaliditetom, u kojem bi imali i svoj projektno-administrativni ured. Ove godine s Gradom Siskom potpisali su sporazum za novu lokaciju takvog centra (u blizini sisačkog Kazališta 21). Grad Sisak prihvatio je i platiti sve priključke i komunalne doprinose, dok oni sami pripremaju projektnu dokumentaciju i trenutno su u postupku ishođenja potrebnih dozvola. Kako cijene građevinskog materijala vrtoglavo rastu, pomoć donatora bit će im itekako potrebna.

Program rada, Operativni plan i Financijski plan UOSI SMŽ za 2022. godinu na subotnjoj Skupštini jednoglasno su prihvaćeni. Izvještajnu Skupštinu, Udruga planira održati početkom iduće godine.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X