adelasisaknaslov

Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama-u organizaciji Centra Adela danas u Sisku, sutra u Petrinji

SISAK – Članice Centra za žene Adela, zajedno s Udrugom invalida rada grada Siska i u suradnji s Policijskom upravom sisačko-moslavačkom, ovog su petka dijeljenjem letaka i savjetovanjem s građanima na sisačkoj tržnici Kontroba, skrenule pozornost na predstojeći Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Hrvatskoj se obilježava 22. rujna, u znak sjećanja na ubojstvo triju žena koje se 22. rujna 1999. godine dogodilo na zagrebačkom Općinskom sudu kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio svoju suprugu Gordanu Oraškić, njezinu odvjetnicu Hajru Prohić i sutkinju Ljiljanu Hvalec te ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Hrvatski sabor 15. listopada 2004. godine donio je odluku da se u znak sjećanja na žene ubijene na zagrebačkom Općinskom sudu, ali i sve druge žene koje su nasilno izgubile svoje živote, 22. rujna u Hrvatskoj obilježava kao Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Osnovni cilj njegova obilježavanja je senzibiliziranje društva na problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da se nasilje ni u kakvom obliku ne smije tolerirati.

Nažalost, iako bi obitelj i dom trebali za svakog svog člana biti okruženje u kojem će se osjećati sigurno i zaštićeno, nasilje nad ženama, posebice fizičko, najčešće se događa upravo u obiteljskoj zajednici.

Lani je u Hrvatskoj bilo 535 kaznenih djela u kojima su žene bile žrtve obiteljskog nasilja. Ove godine, samo u prvih osam mjeseci, evidentirano je već 639 takvih kaznenih djela. Potrebno je naglasiti kako se radi samo o prijavljenim slučajevima nasilja. Ona „tamna brojka“ neprijavljenih slučajeva, prema nekim procjenama je i deseterostruko veća, odnosno na jedan prijavljen slučaj nasilja u obitelji, dolazi deset neprijavljenih, prešućenih. Zastrašujuća je i sve veća brutalnost takvih slučajeva nasilja.

Žrtve nasilja uz fizičko, često trpe i druge oblike nasilja – psihološko, ekonomsko, seksualno, verbalno. Uglavnom, žrtve nasilja osjećaju se same i izolirane, prepuštene na milost i nemilost nasilniku i zbog niza razloga, poput srama ili straha od osvete i novog, još goreg nasilja, straha za svoj i život svoje djece, straha za egzistenciju, straha od osude okoline … nasilje ne prijavljuju. Šute i trpe iza svoja četiri zida, dok nažalost ne bude prekasno.

Često, žene žrtve nasilja ne znaju od kuda krenuti, kome se obratiti za pomoć. Upravo s ciljem pružanja pomoći i podrške žrtvama obiteljskog nasilja i njihova ekonomskog osnaživanja, 2003. godine osnovan je u Sisku Centar za žene Adela.

„Centar za žene Adela pruža usluge savjetovanja i smještaja za žrtve nasilja u obitelji. Djelujemo na dvije lokacije. U centru grada, u Kranjčevićevoj 6 u Sisku imamo Savjetovalište u kojem dajemo besplatne usluge pravnog savjetovanja i savjetovanja socijalne radnice u području ostvarivanja prava socijalne skrbi. Sklonište Centra za žene Adela u ovoj je godini u kontinuitetu popunjeno. Nažalost, priča se da je nasilje u padu, ali pokazatelji drukčije govore. Dok god je Sklonište popunjeno ne 100, nego 105% u prvih šest mjeseci ove godine, nešto tu ne štima. Znači, situacija je kritična, tako da ne možemo govoriti o smanjenju nasilja. Ili su se žene ohrabrile, pa se nasilje češće prijavljuje“, ispričala je Senka Filipović, predsjednica Centra za žene Adela.

Da bi Sklonište koje je na zasebnoj adresi moglo funkcionirati, moraju se oslanjati na pomoć različitih donatora i volontera.

„Mi sav ovaj naš posao i savjetovanja i smještanja žrtava nasilja, ne bismo mogli raditi bez naših donatora, kojima ovim putem zahvaljujem, a to su: Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Sisačko-moslavačka županija, Grad Sisak, Grad Petrinja, Glina, Općina Martinska Ves, Grad Novska. Tu su i tvrtke koje nas podržavaju kao što su KTC i DM. Podržava nas i Rotary klub Sisak. Ne bih htjela nekog zaboraviti, ali u prvih pet mjeseci ove godine kad nam je situacija bila kritična – nismo imali financijskih sredstava jer je novi program išao i sve je kasnilo, tu su nam puno pomogli sisački volonteri na čelu s gospođom Verom Zaloker i Gradsko društvo Crvenog križa.“

Centar za žene Adela ima i SOS telefon koji je otvoren od 0 do 24 sata. Broj telefona je 044/888-888 i na njega se žrtve nasilja mogu javiti za pomoć i podršku, vezano za probleme nasilja u obitelji.

Akcijama poput ove današnje, održane na sisačkoj tržnici Kontroba, dijeljenjem letaka, edukativnih materijala i savjetovanjem građana, kaže Filipović, žele dodatno senzibilizirati javnost na problem nasilja u obitelji.

„Provodimo ovakve akcije kako bismo u kontinuitetu osvješćivali javnost na problematiku nasilja u obitelji i zapravo na taj način pomogli žrtvama, jer vidimo da koliko god se o tome priča, pa evo i mi kontinuirano, svake godine provodimo te akcije, još uvijek ima žena koje to nisu čule. Zapravo, naš je zadatak da nastavimo s osvješćivanjem javnosti, sa senzibilizacijom na tu problematiku, uz pomoć vas medija. Vi ste tu važna karika u našem radu“, kazala je predsjednica Centra za žene Adela.

U akciji koju već tradicionalno organiziraju povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, članicama Adela i ove se  godine pridružila Udruga invalida rada grada Siska.

„Mi već godinama surađujemo s Udrugom Adela iz razloga što je problematika ista, jer žene s invaliditetom isto tako doživljavaju nasilje, samo što je razlika u tome što one ovise o svom nasilniku i  onda to vrlo malo prijavljuju. Problem je i u nekakvoj pristupačnosti – ako živi u zgradi, žena u kolicima ne može otići, gluha žena ne može na telefon pozvati pomoć. Dakle, tu je baš jako teška situacija. Upravo sam s kolegicama iz Adele razgovarala o tome, jer me je jedna gospođa pitala je li Sklonište pristupačno za osobe s invaliditetom, ali nažalost nije. Međutim, kroz nekakav rad, potrudit ćemo se da bude pristupačno. Jer gledajte, ako žena nema kuda, ako nema nekoga tko će joj pomoći, onda je to nažalost za nju pogubno“, rekla je Branka Pažur, predsjednica Udruge invalida rada grada Siska.

Napominje kako i oni u svojoj Udruzi nude psihološku i pravnu pomoć.

„S obzirom na to da je naša Udruga članica SOIH mreže žena osoba s invaliditetom, postoji taj besplatni telefon 0800-300-200 gdje žene mogu zvati za pomoć i gdje im se pruža svaka pomoć i psihološka i pravna, tako da žena bude upućena kako uz druge, može pomoći sama sebi. Kod nas u Udruzi imamo i Psihološko savjetovalište – diplomiranu psihologinju gdje stvarno bez uputnice, bez ičega, žena može jednostavno o svom problemu razgovarati. Upravo kad razgovaramo s psihologinjom, ona kaže kako žene nažalost ne žele prijaviti nasilnika. Upravo iz ovog razloga što sam rekla – ona ovisi o svom nasilniku i što će ona? Naša zajednica još uvijek nije spremna ženama pomoći. Privremeno te nekud smjeste na godinu dana, a što poslije? Gdje je posao, gdje je sve drugo? U tome je problem“, kaže Pažur.

Smatra da kao društvo moramo još puno učiniti da zaštitimo žrtve nasilja.

„I ovo društvo i ova država moraju još puno poraditi na tome da stvarno pomognu žrtvama nasilja, jer tu nije samo žena u pitanju. Tu su u pitanju i djeca i nažalost, meni je stvarno nepojmljivo da recimo onaj tko doživi nasilje mora ići iz kuće i smještati se negdje u sigurne kuće kojih k tome ima jako malo, a nasilnik ostaje u kući. To je za nas neprihvatljivo i to se stvarno mora promijeniti.“

Senzibiliziranje javnosti i kroz ovakve akcije, važan je korak.

„Ove akcije su vrlo važne zato što i kroz njih do ljudi stiže poruka da nasilje nije prihvatljivo. Primijetila sam da na naš štand dođu i roditelji, jer znaju da njihovo dijete u braku doživljava nasilje i žele im pomoći, „doturiti“ informaciju da ne moraju šutjeti, nego zatražiti pomoć. Ako ništa, makar da se osnaže u razgovoru“, kazala je Pažur.

Nasilje nije problem pojedinca. Nasilje je problem svih nas. Okretanjem glave i prešućivanjem, toleriranjem nasilja i sami postajemo sudionici u njemu. Društvo koje zaista želi biti civilizirano, uljuđeno i sigurno, nasilju i nasilnicima treba reći NE na svakom koraku – u školskim klupama, na sportskim stadionima, društvenim mrežama, u medijima, prometu, radnoj sredini, ali prije svega, u vlastitoj obitelji.

Akciju kakvu su danas proveli u Sisku, Centar za žene Adela će sutra u suradnji s Policijskom postajom Petrinja i Centrom za socijalnu skrb provesti i u Petrinji, na Gradskoj tržnici, od 9 do 11 sati.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X