Izbornik
okruglistol23012020

Panelisti okruglog stola složni: „Kultura je naš najvažniji identitet“

PETRINJA – Trodnevna manifestacija „Kultura svima 2020.“, kao dio projekta „Kultura svima“, započela je okruglim stolom o međusektorskoj suradnji u kulturi pod nazivom „Točno u podne o kulturi“ u Maloj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja, javnoj ustanovi koja je i nositelj ovog projekta zajedno sa svojim partnerima.

Jedan od panelista na ovom okruglom stolu bio je i ravnatelj Hrvatskog doma Milan Herceg koji je sve okupljene podsjetio o samom projektu, partnerima na istom, koja je svrha te koji su ciljevi projekta. „Hrvatski dom je otvoren prema svim udrugama, od djece, mladih, osoba starije dobi. Ovaj projekt kojeg smo sada provodili je pri kraju. On nam je samo dodatni poticaj da bi mogli otvoriti vrata još šire, uz dobru ponudu, prijedloge i uz ostale udruge koje se budu potrudile da nama predaju dobre prijedloge, da mi možemo predložiti dobre programe. Nadam se da onda možemo biti još uspješniji, zato i jesmo ovdje. Nije ova zgrada radi nas osobno, nego je zgrada svih građana Petrinje“, kazao je Herceg koji je ujedno najavio apliciranje na nove fondove kako bi, nakon preseljenja korisnika prostora bivšeg restorana u prizemlju Hrvatskog doma, mogli navedene prostorije preurediti i staviti u funkciju.

Herceg je podsjetio kako je projekt „Kultura svima“ započeo s provedbom 29.listopada 2018.godine i traje sve do 29.veljače ove godine. Ukupna vrijednost projekta je 794.669,00 kuna od čega je 85 posto sredstava osigurano iz Europskog socijalnog fonda, dok obvezni udio nacionalnog sufinanciranja od 15 posto osigurava Ministarstvo kulture iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.

Također podsjeća kako je svrha ovog projekta bila kvalitetnije i učinkovitije iskoristiti dio prostornih resursa Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja u odnosu na konvencionalne i tradicionalne pristupe. Cilj projekta je bio uspostaviti lokalni model sudioničkog upravljanja prostornim resursima Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja te ojačati kapacitete organizacija civilnog društva, međusektorsku suradnju i razviti nove kulturno-umjetničke programe.

Profesor Ivan Rizmaul je na okruglom stolu sve okupljene podsjetio o počecima kulture u Petrinji te kako je prva kulturna udruga u našem gradu bila današnja Gradska limena glazba, dok je također istaknuo kako je zgrada Hrvatskog doma službeno otvorena 1954.godine, a prva manifestacija tada je bila opera „Ero s onoga svijeta“. Za Hrvatski dom je kazao kako je to stožerna ustanova u našem gradu te je pohvalio organizaciju ovog okruglog stola.

Partneri na ovom projektu „Kultura svima“ je i Hrvatsko pjevačko društvo Slavulj, čiji je predsjednik Željko Crnković, ujedno i sudionik ovog okruglog stola, podsjetio sve okupljene na dugu i bogatu povijest ovog društva, a posebno je istaknuo kako svih 156 godina postojanja, društvo nije prestajalo sa radom. Dodaje kako u prostorijama Hrvatskog doma već 50-tak godina.

Ističe kako su se ovom projektu rado odazvali, jer već godinama pokušavaju izdati zbirku skladbi posvećenih Hrvatskom pjevačkom društvu Slavulj Petrinja.

„Nastojali smo prikupiti i sakupiti partiture skladbi koje su pojedini skladatelji u određenim vremenskim razdobljima posvetili Hrvatskom pjevačkom društvu Slavulj. Ovo što smo sada uspjeli prikupiti, to smo odlučili tiskati. Mogu reći da smo pred samim završetkom projekta u kojem smo uspjeli sakupiti stare skladbe, koje su posvećen Slavulju. Do danas smo prikupili 40 skladbi od 19 skladatelja i 18 tekstopisaca“, rekao je Crnković.

Partner na ovom projektu „Kultura svima“ je i Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije, čija je izvršna direktorica Aleksandra Milković, ujedno i panelistica ovog okruglog stola, je istaknula kako 40 posto članova njihove Udruge je s područja Petrinje i okolnih mjesta. Danas imaju 275 članova, od čega 140 djece i mladih, osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju.

Istaknula je kako su ovim projektom pokazali i dokazali da invaliditet nije prepreka za uključivanje osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u kulturna događanja, te su pokazali i dokazali da se i oni mogu kulturno izražavati.

Tako su u sklopu ovog projekta osmislili radionice pod nazivom „Mala uloga, velika promjena“ u koje su uključili mlade osobe s intelektualnim teškoćama, te su pripremili prvu inkluzivnu predstavu u našem gradu, ali i županiji, a riječ je o predstavi „Naš veseli vrt“ koja je nastala na radionicama.

„Tu glume osobe s invaliditetom i djeca s teškoćama u razvoju, koja se nekada čak ne znaju ni verbalno izražavati, ali će se u predstavi izražavati pokretom. Predstava novi naziv „Naš veseli vrt“, temelji se na poznatoj ruskoj basni „Djed i repa“ koju smo mi malo prilagodili. Narator je naša Maja Latinčić, mlada djevojka s cerebralnom paralizom. To je onaj rezultat ovog projekta. To je ono pozitivno što pokazuje tu međusektorsku suradnju i što smo dokazali da možemo napraviti nešto novo u našoj sredini“, rekla je Milković te na kraju ističe kako su upravo večerašnju manifestaciju „Večer jednakih mogućnosti“ prijavili na natječaj Grada, jer žele da takva večer postane jedna tradicija u našem gradu.

Ravnatelj Gradske knjižnice i čitaonice Petrinja Ante Mrgan, jedan od panelista ovog okruglog stola, je istaknuo kako Knjižnica ima 1900 članova, da Petrinjci vole čitati, te da imaju u svojoj knjižnoj građi više od 45 tisuća naslova. Ističe kako danas Knjižnica nije više samo mjesto gdje građani mogu posuditi knjige, već i mjesto gdje se održavaju izložbe, tribine, predavanja, radionice, uvode se nove tehnologije, te pokušavaju pratiti trendove. „Želimo biti dnevna soba grada“, ističe Mrgan te poručuje kako je Knjižnica otvorena svima.

U ime Grada Petrinje na okruglom stolu je sudjelovala Izabela Žilić iz Ureda za društvene djelatnosti Grada. Istaknula je kako je Hrvatski dom jezgra kulturnih zbivanja u gradu. „Ono što me jako raduje i što možemo potvrditi, da je Grad, koji mora svake godine donositi Program javnih potreba u kulturi, u 100-postotnom iznosu povećao sredstva u odnosu na 2010.godinu. Mi ove godine imamo 100 posto veća sredstva, to je više od osam milijuna kuna, što je bilo četiri milijuna kuna. Hrvatski dom ima povećanje proračuna za više od 100 posto, ne zato što imamo povećan broj zaposlenika, nego imamo fantastične projekte za ovu godinu. Ide energetska obnova doma, upravo je u tijeku kupovina klavira“, istaknula je Žilić te podsjeća kako je Grad otkupio cijeli prostor Hrvatskog doma kao što je kupio nekadašnju zgradu Munjare koja će postati muzej sa popratnim sadržajima.

Zadovoljstvo okruglim stolom na kraju je izrazila i Selma Buljubašić, voditeljica projekta „Kultura svima“. „Ono što želim odmah reći, na što sam jako ponosna, je to što su danas na okruglom stolu bili predstavnici svih javnih ustanova u našem gradu koje djeluju na području kulture, a to su Pučko otvoreno učilište, Gradska knjižnica i čitaonica Petrinja i Interpretacijski centar baštine Banovine. Nekako u svemu tome vidim potencijal da ove tri ustanove budu nositelji kulture u našem gradu, da pružamo potporu našim organizacijama civilnog društva koje djeluju na području kulture da ostvaruju i produciraju što bolje programe u kulturi koji će privući građane, i nadam se da ćemo uspjeti nekako izaći iz ove, recimo malodušnosti koja trenutno vlada, i da neko svjetlo koje kultura može unijeti u naš život. Nadam se da ćemo proizvoditi kulturne sadržaje koji će biti po volji građana i koji će naše građane privlačiti u naše ustanove“, rekla je Buljubašić, koja je na kraju istaknula kako je moderator ovog okruglog stola bio Drago Vručinić, upravitelj Zaklade Zamah. Na samom kraju, svim sudionicima ovog okruglog stola uručene su zahvalnice.

Podsjetimo kako je projekt „Kultura svima“ vrijedan gotovo 800 tisuća kuna, a projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Nositelj projekta je Pučko otvoreno učilište Hrvatski dom Petrinja, a partneri su Udruga Građanski aktivizam Petrinja GRAK, Hrvatsko pjevačko društvo „Slavulj“ Petrinja, Gradska limena glazba Petrinja, Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije i Društvo Naša djeca Petrinja. Navedeni projekt je jedan od 34 uspješno ocijenjena projekta za kojeg su osigurana sredstva iz Europskog socijalnog fonda i Ministarstva kulture u sklopu poziva „Kultura u centru-potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi“. Cilj projekta je kvalitetnije i učinkovitije iskoristiti dio prostornih resursa Hrvatskog doma u odnosu na konvencionalne i tradicionalne pristupe. Provedba projekta traje do 29.veljače 2020.godine. U sklopu ovog projekta zaposlene su i dvije osobe na 16 mjeseci te su njihove ukupne plaće financirane iz sredstava projekta.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X