inoslavbrkicstozer17042020

Počela deratizacija na području Petrinje, dr.Brkić: „Pratimo situaciju i za sada je pod kontrolom“

PETRINJA – Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije, dr.Inoslav Brkić, u Dnevniku Petrinjskog radija je izrazio zadovoljstvo što nakon potresa na našem području nemamo drugih zaraznih bolesti u epidemijskim izbijanjima, kao što su hidrična epidemija, epidemija trovanja hranom i slično.

„Ono što mogu pohvaliti, Grad Petrinja je krenuo s deratizacijom. Prvi je reagirao gradonačelnik Grada Petrinje gospodin Dumbović, danas je angažirana tvrtka koju je Grad angažirao. Tvrtka je odradila skladišta s hranom, u utorak kreće s deratizacijom cijelog gradskog područja. Ono što smo primijetili već odmah nakon potresa, da je početak godine pokazivao sve naznake mišjih godina, populacija mišolikih sisavaca, pokazivala je da ulazi u svoju hipertrofičnu formu. A tu su i ruševine, zarobljene količine hrane“, rekao je dr.Brkić.

Dodaje kako su brojni građani viđali štakore. „Ono što treba istaknuti, štakori su životinje podzemlja, oni žive ispod zemlje u kanalizaciji, ali su osjetljivi, izuzetno osjetljivi na potres. U fazi predpotresnoj, za vrijeme potresa, znaju se izmiještati s jednog kraja grada na drugi. Sada ih vidite i danju. Oni su aktivni kada mi spavamo. Da se mogu sada pretjerano razmnožavati mogu, jer ženka nosi između 21 i 23 dana, mogu kotiti do 14 mladih, a mogu biti veliki, veliki i do pola kilograma, nekada čak i veći“, ističe dr.Brkić.

Stoga smatra važnim da je deratizacija počela. „Područje naše Petrinje, sjećaju se mnoge naše Petrinjke i Petrinjci, je područje prirodno žarižnih antropozoonoza, a to je leptospiroza, tularemija i hemoragijska groznica s bubrežnim sindromom, popularno nazvana mišjom groznicom. Mi smo imali jednu epidemiju tularemije 1997.godine, od onda nemamo, no međutim, prekomjerno razmnožavanje populacije mišolikih sisavaca mogla bi do toga dovesti, posebice ako bi krenuli kakvi prijeteći poplavni incidenti, jer i ona epidemija je bila povezana s poplavom“, zaključio je dr.Brkić. Na kraju dodaje kako situaciju po ovom pitanju prate na cijelom županijskom području i ona je za sada dobra.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X