Izbornik
uosismz11032020

U sklopu projekta održane edukativno-suportne radionice UOSI SMŽ

SISAK – U prostorijama Dječjeg vrtića Sisak Novi  Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije dva dana za redom početkom ožujka održala je prve edukativno-suportne radionice za odgojitelje i stručne suradnike u sklopu projekta „Glas za svaku djecu – gledaj, slušaj i uči“.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja kontinuirano Udruzi osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije od 2012. godine odobrava novčana sredstva kroz Natječaj projektima udruga u području izvaninstitucionalnog odgoja i obrazovanja djece i mladih. Za ovu školsku godinu 2019./2020. riječ je o projektu „GLAS ZA SVAKU DJECU – GLEDAJ, SLUŠAJ I UČI“ u vrijednosti 122.266,67 kuna kojim se nastavlja program male škole, pomoći u učenju za djecu s teškoćama u razvoju te radna terapija s naglaskom na korištenje asistivne tehnologije i potpomognute komunikacije. Kod partnera na projektu Dječjih vrtića Sisak Stari i Sisak Novi u Sisku, Dječjem vrtiću Petrinjčica u Petrinji i Osnovna škola Davorina Trstenjaka u Hrvatskoj Kostajnici u planu je održavanje i edukativno-suportnih radionica i igraonica, a prve su održane u vrtiću Sisak Novi.

Projekt doprinosi napretku djece s teškoćama u razvoju na svim poljima razvoja: govor, komunikacija, izražavanje, stvaralaštvo, socio-emocionalni razvoj ličnosti, tjelesni i psihomotorni razvoj te spoznajni razvoj. Glavni cilj projekta je olakšati integraciju djece i mladih – budućih i sadašnjih školskih obveznika u redovan odgojno-obrazovni sustav kroz projektne aktivnosti, radom na njihovom osnaživanju, jačanju komunikacijskih vještina, govoru, stvaralaštvu, grafomotorici, spoznajnom razvoju, tjelesnom i psihomotoričkom razvoju te emocionalnom osnaživanju.

Prve edukativno-suportne radionice vodile su radna terapeutkinja Marta Križanić te diplomirane učiteljice Maja Jurišić i Ivana Šalić – zaposlenice Udruge. Kroz ovu su radionicu odgojitelji i stručni suradnici učili kako izraditi komunikacijske knjige. Riječ je o najjednostavnijem obliku potpomognute komunikacije, a osnovni cilj je izražavanje želja, potreba i osjećaja pojedinca koji ima teškoće u komunikaciji, također smanjenje frustracija, ispada i agresije. Komunikacijske knjige prilagođavaju se individualnim potrebama djeteta i mogu savršeno poslužiti za rad s djecom s teškoćama u razvoju u predškolskim ustanovama. Svi sudionici bili su izrazito motivirani za rad, a rezultat radionice – tri komunikacijske knjige ostat će u vlasništvu vrtića za korištenje, ali i kao primjer za daljnju izradu individualnih komunikacijskih knjiga.

 

 

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X