Izbornik
kampnaslovna0203

Učenici vrlo uspješno realizirali četvrti radioamaterski kamp u Orahovici

ORAHOVICA/PETRINJA – Hrvatski radioamaterski savez i Radioklub 9A1DFG Sisak organizirali su ove godine 4. Zimski radioamaterski kamp za djecu i mlade Orahovica 2020. Kamp se održavao od 24. do 27.02.2020. godine u odmaralištu „Merkur“ koje je u vlasništvu Crvenog križa grada Osijeka.

Zimski radioamaterski kamp za djecu i mlade Orahovica 2020 obuhvatio je radioamaterske i tehničke aktivnosti namijenjene svim mladim osobama do 18 godina koje su željele upoznati svijet radioamaterizma. Tijekom rada iz kampa kroz raznovrsne radionice i puno praktičnog rada, aktivna je bila postaja 9A1DFG i 9A0HRS kojom su mentori sudionicima prezentirali radio-operatorske aktivnosti. U sklopu plana i programa bilo je moguće realizirati nastavu u prirodi i edukacijske izlete. Ukupno 20 petrinjskih učenika vodili su stručni suradnici, iskusni radioamateri, članovi HRS-a i Radiokluba 9A1DFG Sisak čiji je dopredsjednik Zoran Krnjaić, profesor fizike i politehnike bio organizator i voditelj radionica te stručni predavač.

Rekao nam je na kojim aktivnostima se najviše radilo u ovom kampu: „Ovaj put naglasak je bio na digitalnim komunikacijama, na wireless mreži i konkretno sad smo više radili na kratkovalnom području, radu na repetitoru i simpleksnom načinu rada. Dakle, ovo je bilo isključivo primijenjeno u praksi na primjerima s tim što smo u ovaj kamp uključili tečaj prve pomoći koji smo kroz radionice integrirali, primjerice spašavanje unesrećenih osoba, traganje za unesrećenim i nestalim osobama i mogu reći kako su ovdje prisutni učenici vrlo uspješno realizirali gotovo svaku radionicu. Sve predviđeno smo uspjeli realizirati prema predviđenom planu i programu tako da je ovaj kamp zaista ispunio svoju svrhu i cilj.“

Profesor Krnjaić također je istaknuo: „Kamp u Orahovici osmišljen je kao jedan od elemenata kojima bismo učenicima i mlađima od 18 godina pružili priliku da se malo više bave ne samo radioamaterizmom kao takvim nego i modernijim oblicima znanosti i tehnologije u radioamaterskom svijetu. Inače, u trajanju od 4 dana učenici su prolazili niz radionica, niz predavanja u kojima mogu jednostavno vidjeti kako se radioamaterizam primjenjuje u svakodnevnom životu, kriznim situacijama, recimo u nekim natjecanjima i slično. Svaki od do sada četiri održana kampa se razlikuju, riječ je, naravno, uvijek o radioamaterizmu, no razlikuju se po tipu radionica, količini radionica i predavanja te njihovu intenzitetu. Dok u jednom kampu imamo malo vise naglasak na radiokomunikacije, u drugom je više naglaska na konstruktorstvu i, naravno, na jednom dijelu kojeg mi nazivamo radioamaterska goniometrija.“

Učenik osmog razreda Osnovne škole „Dragutina Tadijanovića“ Nirmal Karl Hadžić rekao nam je svoj dojam s obzirom da mu je ovo bilo prvo sudjelovanje u kampu radioamatera:

„Ovo mi je prvi put na radioamaterskom kampu, zanimljivo mi je bilo to što smo naučili kako koristiti radiostanice u različitim životnim situacijama, definitivno bih volio ponovno doći u kamp jer iskustvo je baš nešto posebno i mislim da bi trebalo organizirati više takvih kampova. Dobra stvar s kampom je da se sa svojim prijateljima još više upoznajem i upoznajem svoje vršnjake. Za radionice u kampu je bilo korisno što smo bili vani jer smo tako više naučili o primjeni radiostanica u različitim situacijama.“

Učeniku sedmog razreda Osnovne škole „Dragutina Tadijanovića“ Leonu Brlekoviću ovo je također bilo prvo sudjelovanje u kampu radioamatera, a izrazio je želju ponovo sudjelovati:

„Volio bih reći da je u ovom kampu bilo jako zabavno to što smo bili kao prijatelji, svi smo bili zajedno i bilo nam je vrlo zanimljivo. Puno aktivnosti koje smo radili vani i unutar naše zgrade te bih volio da se to ponovi i da imamo više ovakvih druženja i kampova. Meni je u kampu bilo najzanimljivije dok smo bili gore na radiostanici gdje smo mogli slušati velike i male frekvencije i slušati svijet, slušali smo Ruse, Hrvate, Nijemce i druge. Drugo najzabavnije u ovom kampu mi je bilo to što smo imali vježbe evakuacije i pružanja prve pomoći te hitnih intervencija unesrećenim osobama komunicirajući putem radio veza.“

Drugi put u kampu radioamatera bila je Roza Tintor, učenica osmog razreda Osnovne škole „Dragutina Tadijanovića“ kojoj je i ovaj boravak u kampu bio poučan:

„Ovo mi je već drugi put da sam sa profesorom Zoranom Krnjaićem otišla u Orahovicu, jako mi je zanimljivo, imamo dosta predavanja, ali je dobra stvar u tomu svemu što nismo stalno u učionicama nego imamo i kratke pauze i slobodno vrijeme za zabavu, izlete u prirodu, imamo vježbe na otvorenom, družimo se. To što sam položila prvu pomoć mislim da će mi biti vrlo korisno u životu. Predavanja na kampu mi pomažu da bolje shvatim i naučim fiziku, npr. od prošle godine sam imala puno više znanja koja su mi pomogla da puno manje moram učiti fiziku kroz 7. i sada u 8. razredu što mi daje puno više vremena za druge stvari.“

Svoje mišljenje o boravku u kampu rekla nam je i učenica osmog razreda Osnovne škole „Dragutina Tadijanovića“ Lorena Vujić: „Ovo mi je drugi put da sam u kampu u Orahovici. Iako mi je drugi put već na kampu i iako slušamo slične sadržaje, oni se uvijek nadopunjavaju i puno više opet saznajemo, jako mi je dobro što ovdje možemo naučiti kako se snaći i komunicirati kada moderne tehnologije zakažu i kada trebamo pomoći sebi ili drugima. Dosta prijateljstava stvaramo boravkom u ovim kampovima i dosta se zbližimo u tih par dana, ove godine imamo nove polaznike i pomažemo im kada oni nešto ne razumiju jer smo mi ipak većinu toga prošli. Radili smo radionice u kojima smo uz pomoć koordinata trebali pronaći unesrećenu osobu i pomoći joj, dovesti je do hitne pomoći, isto tako tražili smo neke sumnjive predmete u sklopu cijelog objekta. Puno naučimo i na nastavi nam je puno lakše shvaćati jer ovdje radimo više vježbi i vidimo u praktičnom dijelu stvari koje nam se objašnjavaju. Vrijeme nam jako brzo prolazi jer nam stvarno nije dosadno, svi smo zajedno i sadržaj nam nije naporan.“

Uz profesora Zorana Krnjaića voditelji i mentori bili su Igor Papeš, stručni suradnik i voditelj praktikuma elektrotehnike te član Radiokluba Sisak i Igor Videc, voditelj praktikuma elektronike, a ujedno i predsjednik Radiokluba 9A1DFG Sisak koji je istaknuo:

„Jedna od osnovnih stvari, osnovnih aktivnosti kojima se bavimo je pomlađivanje članstva. Velik problem je nastao tijekom godina kada je bio bum mobitela, interneta i svega sličnoga gdje je naglo interes za radiokomunikacije opao i tako se s godinama članstvo prorijeđivalo. Prije nije bilo potrebno ulagati dodatni napor za radiokomunikacije jer nije bilo mobitela, dok danas to nije više slučaj tako da se mora angažirati, mora se mladima približiti što to je, kako to je, koje su prednosti, koje su zanimljivosti, ima tu puno i elektronike, ima puno komunikacijskih vještina koje se mogu kroz to poboljšavati. Također, danas mladi imaju više problema s komunikacijom sa strancima, sa osobama koje prvi put upoznaju, a radioamaterizam je zapravo ono kontra toga, lagana komunikacija s osobama koje se prvi put čuju, rušimo malo te komunikacijske barijere, a s druge strane kroz sve to je upetljana elektronika i informatika koja je neizostavni dio toga.“

Na pitanje koliko nam može pomoći radioamaterizam kada zakaže moderna tehnologija, predsjednik Igor Videc je odgovorio: „“Iako se mi bavimo i visokotehnološkim sofisticiranim stvarima u onoj srži osnove tih komunikacija su uvijek dostupne, bez obzira na sve druge oblike komunikacija i mobitele koje su opće prisutni danas, uvijek je poznavanje korištenja samih radiostanica i direktne radiokomunikacije neophodno, i danas sve bitne službe policija, vojska i druge i dalje koriste radiostanice kao primarni oblik komunikacije za svoje potrebe, tako da u bilo kakvim slučajevima nesreća, katastrofa, poplava i slično na mobilnu mrežu se sa sigurnošću ne može pouzdati, možda na jedan vrlo kratki period i onda će stati, a radioveze između radioamatera će raditi bez obzira na to, tako da ima svoju primjenu. Postoje posebne sekcije radioamatera koje se bave samo komunikacijama u hitnim situacijama, znači, gdje se još dodatno vježbaju procedure i načini kako raditi na baterije, solarna napajanja, postavljanje opreme na terenu, baš u slučajevima kada dolazi do izvanrednih situacija imamo poseban jedan odjel gdje se samo s tim bavimo.

Prošle godine smo u Radioklubu Sisak imali otprilike stotinjak članova, većinom s područja Siska i Petrinje. S obzirom da smo zadnjih godina počeli dosta raditi s mladima, sad imamo nekakvih 30-ak % članova starosti do 20-ak godina i onda ima malo nazovimo je „dobna rupa“, dio koji smo godinama zapostavljali, tako da ostali dio članstva je starosti 40+, a ta „dobna rupa“ je upravo između 20 i 40 godina starosti, ta godišta su nam slabije zastupljena, upravo iz razloga što su u tim nekim godinama mobiteli uzeli primarno mjesto u komunikaciji.“

Program je, između ostalog obuhvatio sljedeće: interaktivno predavanje „Uvod u radioamaterizam“, instalacija i priprema radiokomunikacijske opreme, „Kako radi repetitor-komunikacija s određenih pozicija“, interaktivne radionice „Uspostava i održavanje radio veze-VHF, UHF“ (vrste rada) i „Uspostava i održavanje radio veze-DMR, KV“ (vrste rada), tečaj prve pomoći kroz teorijsko predavanje i praktični dio učenja osnovnih pravila i vježbanja primjene teorije u praksi, zatim su imali radionicu komunikacije u kriznim situacijama, interaktivno predavanje i radionicu pod nazivom „Primjena radio komunikacija u specijalnim uvjetima (planinarenje, speleologija, pomorstvo, avijacija)“, izlet u prirodu na vježbu snalaženja pomoću GPS sustava i radio komunikacija, radionicu održavanja radio veza te na kraju i kako demontirati postavljenu opremu.

Svakako treba pohvaliti i vodstvo odmarališta „Merkur“ te sve djelatnike koji su se trudili učiniti boravak sudionicima što ugodnijim, od grijanih učionica i spavaonica te pratećih objekata, korištenja fitness dvorane, uređenih igrališta, izvrsne hrane prilagođene potrebama sudionika do susretljivosti i ljubaznosti.

Organizatori kampa upućuju zahvalu i Srednjoj školi Petrinja, ADP obrtu za usluge vl. Marine Preradović Kosak i Gradu Petrinji što su im osigurali prigodne suvenire i simbolične darove za domaćine, a kojima su ujedno na lijep način predstavili našu Petrinju. Također zahvaljuju Sisačko-moslavačkoj županiji na suradnji i financiranju prijevoza polaznika kampa.

 
Google Photos Refresh Token invalid. Please authenticate from Photonic → Authentication.
Error encountered during authentication:
{
  "error": "deleted_client",
  "error_description": "The OAuth client was deleted."
}
See here for documentation.

 

 

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X