Izbornik
gv312019go2

Većinom glasova usvojen treći rebalans Proračuna Grada Petrinje, Proračun smanjen za 185 milijuna kuna

PETRINJA – Na prošloj sjednici petrinjskog Gradskog vijeća vijećnici su raspravljali i o drugim izmjenama i dopunama Programa dodjele bespovratne potpore za razvoj poduzetništva na području Grada Petrinje, o čemu je više rekao Ante Marić, privremeni pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu.

„Kao što se sjećate izvorni program je donesen za 2018.godinu, pa nije primjenjivan, pa smo imali prve izmjene kako bi ga prolongirani za 2019.godinu, međutim tijekom 2019.godine također nije primjenjivan. Cijelo to vrijeme radili smo konzultacije s Ministarstvom rada, jer su sredstva za ovaj program rezervirana u sklopu Intervencijskog plana za ovu mjeru u iznosu od 10 milijuna kuna. Međutim, Ministarstvo rada je tek objavilo natječaj početkom listopada ove godine za ovu mjeru, odnosno kako bi se Grad kao korisnik ovih sredstava prijavio i povukao ta sredstva, pa ih dalje proslijedio poduzetnicima“, pojasnio je Marić te dodaje kako ukupan iznos potpora ostaje isti, a na pitanje vijećnika hoće li isplate krenuti u ovoj godini, Marić je odgovorio kako će potpore biti isplaćene retroaktivno za razdoblje od 1.siječnja 2019.godine. Navedeni prijedlog je jednoglasno usvojen sa 18 glasova.

Usvojene su i treće izmjene i dopune Programa poticanja gospodarstva, poljoprivrede i ruralnog razvoja na području Grada Petrinje za 2019.godinu te su sredstva sa prvotnih 1,9 milijuna kuna povećana na gotovo 2,3 milijuna kuna. Navedeni prijedlog je usvojen sa 17 glasova za i jednim suzdržanim.

Vijećnici su usvojili i izmjene i dopune Programa rada i financijskog plana Turističke zajednice Grada Petrinje za 2019.godinu na temelju kojih je u konačnici financijski plan uvećan za 8 posto, te je sa prvotnih 1,25 milijuna kuna povećan na 1,35 milijuna kuna. Izmjene su usvojene jednoglasno sa 16 glasova za.

Usvojene su i treće izmjene financijskog plana Dječjeg vrtića Petrinjčica za 2019.godinu., kao i treće izmjene i dopune Financijskog plana Vatrogasne postrojbe Grada Petrinje za 2019.godinu. Također, vijećnici su usvojili i druge izmjene Financijskog plana Gradske knjižnice i čitaonice Petrinja za 2019.godinu kao i druge izmjene Financijskog plana Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja za 2019.godinu.

Zbog navedenog smanjenja proračuna Gradske knjižnice i čitaonice Petrinja za tisuću kuna, drugim izmjenama programa javnih potreba u kulturi Grada Petrinje za 2019.godinu proračun je smanjen također za tisuću kuna.

Vijećnici su također raspravljali i o trećim izmjenama Programa javnih potreba u odgoju, obrazovanju i razvoju civilnog društva Grada Petrinje za 2019.godinu, o čemu je više rekla Zlata Jajčinović, privremena pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti. „U ovom programu iznos je umanjen za 186 500 kuna iz sljedećih razloga, jer je bilo predviđeno 500 tisuća kuna za udžbenike, međutim Ministarstvo je financiralo udžbenike, Grad je financirao sredstva za radne bilježnice i udžbenike iz izbornih predmeta, odnosno dodatne sadržaje i materijale za učenike. Iznos za stipendije je povećan sa 440 tisuća kuna na 525 tisuća kuna. Iznos za Dječji vrtić je povećan za 298 500 kuna, a iznos od 200 tisuća kuna za energetsku obnovu škola je brisan jer nije bilo zahtjeva za sufinanciranje iz te stavke. Iznos za razvoj civilnog društva je smanjen za 20 tisuća kuna jer se predviđa do kraja godine da će utrošak za komunalne usluge, zakupninu i najamninu biti dovoljan za ovaj predviđeni iznos od 10 tisuća kuna“, pojasnila je Jajčinović. Navedene izmjene su u konačnici usvojene većinom glasova.

Raspravljalo se i o drugim izmjenama i dopunama Programa javnih potreba u socijalnoj skrbi i zdravstvu Grada Petrinje za 2019.godinu, o čemu je više rekla također Zlata Jajčinović. „I ovdje imamo jedno umanjenje za 363 tisuće kuna iz stavki za pokrivanje troškova stanovanja jer se do kraja godine planira za 200 tisuća kuna jer smo vidjeli da tri troškovi do kraja godine će biti previše koliko je planirano, a stvarna potreba je takva kakva je. Iznos za potrebe troškova ogrijeva smanjen je za 50 tisuća kuna. I tu još postoji velika potreba da tih 550 tisuća utrošimo. Za zdravstvene usluge liječenja hrvatskih branitelja je umanjen iz razloga što sa prostorom raspolaže naše Poslovne zone. Iznos za prijevoz studenata je smanjen sa 15 na dvije tisuće kune. Tu nemamo interesa studenata. Iznos za pomoć djece s teškoćama u razvoju je smanjen isto tako sa 40 tisuća na 10 tisuća kuna. Imamo potpisan ugovor samo za jedno dijete, stoga ako ima još djece s teškoćama u razvoju neka se jave za one koji ostvaruju pravo za sljedeću godinu. Iznos za grobna mjesta hrvatskih branitelja je isto smanjen, planirali smo jedan iznos koji nije iskorišten“, rekla je Jajčinović. Izmjene su također usvojene većinom glasova.

Jajčinović je također rekla nešto više o drugim izmjenama i dopunama Programa javnih potreba u sportu Grada Petrinje za 2019.godinu. „U ovom Programu imamo najveće smanjenje od 16,8 milijuna kuna, ali se on ustvari najviše odnosi na projekte izgradnje, obzirom ove godine neće doći do realizacije izgradnje dvorane. Za tekuće investicijsko održavanje smo isto tako smanjili sredstva, kao i za materijalne troškove. Umanjili smo i sredstva za električnu energiju, vodu, dok su usluge održavanja sportskih terena povećane“, kazala je Jajčinović.

Iako je HDZ-ov Željko Tonković predložio amandman da se zbog određenih ostvarenih ušteda, dodatnih 500 tisuća kuna prebaci Petrinjskom sportskom savezu, amandman nije dobio potreban broj glasova. U konačnici, većinom glasova su navedene izmjene i usvojene.

Prvim rebalansom Plana rada Privrede za 2019.godinu, dio koji se financira iz gradskog proračuna, izdvajanja za održavanje slivnika povećana su na 800 tisuća kuna, a za kanalsku odvodnju na 3,2 milijuna kuna.

„Ovo povećanje je rezultat potreba koje je komunalni odjel Grada Petrinje prepoznao i koji je stavio u prijedlog da se ove godine izvrši. Obzirom da smo vidjeli kako je bio početak sezone kišni u proljeće, pa nakon sušnog razdoblja sada opet u intenzivnim kišnim epizodama, svi zahvati koje je Grad naručio, a Privreda izvršila, su se pokazali uspješni. Mnogi su problemi što na prometnicama, što u pojedinim kvartovima otklonjeni. Sigurno da ima još puno toga za raditi“, rekao je direktor petrinjskog poduzeća Privreda Zoran Zechner.

I dok je HDZ –ov Željko Tonković kazao kako ne vidi utemeljenja za ovo povećanje te smatra da je ovo još jedan način pokrivanja negativnog poslovanja Privrede, a MOST-ova Luca Gašpar Šako smatra da je do pogoršanja situacije sa kanalima i slivnicima došlo do projekta Aglomeracije, SDP-ova Svjetlana Lazić je rekla kako na području cijeloga grada i okolnim mjestima ima puno kanala te da tu Privreda ima jako puno posla, a s njom se složio i predsjednik petrinjskog Gradskog vijeća HNS-ov Nenad Radošević. U konačnici je navedeni rebalans Privrede prihvaćen sa 11 glasova za te uz šest glasova suzdržanih.

Usvojene su i treće izmjene Plana rada komunalnih djelatnosti i drugih djelatnosti na području Grada Petrinje za 2019.godinu od strane društva Komunalac Petrinja. Izmjene su usvojene sa 10 glasova za i 4 suzdržana, kao što su usvojene i treće izmjene Programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture u 2019.godini te treće izmjene Programa održavanja komunalne infrastrukture za ovu godinu. Sva tri rebalansa predstavila je Vera Kaurin, privremena pročelnica Upravnog odjela za komunalne djelatnosti.

„Za trg u Gorama ugovorena je izrada projektne dokumentacije. U ovoj godini i prošloj godini riješili smo imovinsko-pravne odnose. Odnosno od Republike Hrvatske smo dobili darovanje dijela čestice na koji se odnosi sam trg. Sada su obje čestice u vlasništvu Grada Petrinje tako da smo mogli ići sa ugovaranjem izrade projektne dokumentacije. Napravljeno je već ranije idejno rješenje, sada je pripremljen glavni projekt i čeka se od konzervatora suglasnost jer je taj dio pod zaštitom Ministarstva kulture. U sljedećoj godini trebamo dobiti građevinsku dozvolu za to, a onda dalje tražiti sredstva za izgradnju trga“, odgovorila je Kaurin na pitanje vijećnika.

Što se tiče igrališta u Vatrogasnoj ulici i u Mošćenici, Kaurin je istaknula kako su za ta igrališta napravljene projektne dokumentacije te su u tijeku postupci javne nabave. „Nakon dovršetka postupka javne nabave i izbora najpovljnijeg ponuditelja, može se krenuti u izgradnju. Ja se nadam da čim prođu zimski uvjeti imati ugovore i sve te da ćemo započeti sa gradnjom dječjeg i sportskog igrališta u Vatrogasnoj ulici. To je u biti između Vatrogasne i Malinove ulice, dosta veliki prostor“, pojasnila je Kaurin, a ujedno je odgovorila i na pitanje o izgradnji autobusnog stajališta na Pigiku za kojeg je rekla kako je napravljena projektna dokumentacija te u planu imaju ugovaranje izgradnje tog autobusnog stajališta.

Dotaknula se i pitanja vezano za buduću Poduzetničku zonu. „Upravo smo ovaj tjedan dobili zadnju uporabnu dozvolu za izgrađene objekte, za niskonaponsku mrežu, za srednji napon, za cestu, pročistač, trafostanice, tako da je ovo jedan od prvih projekata koji je okončan i koji ima sve svoje uporabne dozvole unutar Intervencijskog plana“, rekla je Kaurin.

Vijećnici su usvojili i druge izmjene i dopune Programa rada i financijskog plana Petrinjske razvojne agencije PETRA za 2019.godinu, a izmjenama je planirani proračun smanjen za 100 tisuća kuna, te u konačnici iznosi 2,1 milijun kuna. HDZ-ov Željko Tonković je još jednom kazao kako bi trebali ekonomski opravdati njihovo postojanje i postati samostalni što se tiče prihodovanja i izvora financiranja.

Na ovu temu nadovezao se i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović. „PETRA je nešto što je 10 puta manje od SIMORE koja ima 40 zaposlenih i bilo bi dobro da postavljate pitanje svome županu što tih 40 ljudi radi i koliko i na koji način razvijaju županiju. PETRA je 100 puta više razvila i pomogla građanima Petrinje nego što je ovih 40 pomoglo županiji. Zato je ovaj razgovor bespredmetan“, rekao je Dumbović te poručuje kako je PETRA opravdana.

HDZ-ova Magdalena Komes je istaknula kako nije u redu uspoređivati PETRA-u i SIMORA-u, dok je Tonković istaknuo kako si djelatnici SIMORA-e uglavnom plaće sufinanciraju iz EU projekata. Za riječ se javila i ravnateljica PETRA-e Katarina Ivančić. „Ja bih samo htjela dodati da smo mi svojim radom uprihodili malim poljoprivrednim gospodarstvima i mladim poljoprivrednicima u ovoj godini 1,4 milijuna kuna, poduzetnicima koji su se javljali na natječaj za razvoj poduzetništva u gradu Petrinji, više od 1,2 milijuna kuna, što je ukupno više nego cijeli naš proračun“, rekla je Ivančić.

Vijećnici su također usvojili i treće izmjene i dopune Programa rada i financijskog plana tvrtke Poslovne zone Petrinja za 2019.godinu, a navedenim izmjenama konačni proračun je smanjen za 200 tisuća kuna zbog neiskorištenosti sredstava za održavanje odmarališta na Punatu. Zbog iste stvari, vijećnici su izglasali i treće izmjene i dopune Programa održavanja gradske imovine u ovoj godini od strane tvrtke Poslovne zone Petrinja.

Na pitanje HSS-ovog Miroslava Petračića je li navedeno odmaralište stavljeno na prodaju, petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je istaknuo kako je Punat ušao u plan prodaje imovine. „Međutim, nismo se još uvijek odlučili, ali imamo zainteresiranih partnera, partneri što žele oni na neki način bi išli u kombinaciju da i ja mislim da na taj način, da mi zadržimo svoj dio ako ikako možemo u budućnosti kako bi jedan dio odmarališta u nekom razdoblju bilo na raspolaganju našoj djeci. Najlakše je prodati, ali da bi bilo dobro u budućnosti vidjeti da natječaj složimo tako da ostavimo jedan dio termina u godini za našu djecu ili naše klubove“, kazao je Dumbović.

Vijećnici su također usvojili i prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Programa gradnje građevina za gospodarenje komunalnim otpadom za ovu godinu, a povećanjem sredstava šumskog doprinosa sa 500 tisuća na 1,1 milijun kuna, navedena razlika je utrošena za pojačano i izvanredno  te redovitog održavanje nerazvrstanih cesta na području Petrinje. Navedene prve izmjene Programa utroška sredstava doprinosa za šume za ovu godinu su usvojena.

Većinom glasova gradski vijećnici podržali su i treće izmjene i dopune Proračuna Grada Petrinje za 2019.godinu, o čemu je više rekla Ivana Kordić, privremena pročelnica Upravnog odjela za financije, proračun i naplatu potraživanja.

„Proračun Grada Petrinje je predložen u iznosu od 241.366.494,00 kune, u odnosu na druge izmjene i dopune Proračuna tu se radi o smanjenju u iznosu od 185.824.394,00 kune. Ovo su zadnje izmjene i dopune Proračuna za 2019.godinu i one su rađene na način da se sve stvari koje se ne planiraju izvršiti do kraja godine iz bilo kojih razloga miču iz Proračuna kako bi izvršenje Proračuna bilo što točnije. Ured gradonačelnika je bio planiran u iznosu od 4,7 milijuna kuna, izmjene su na 4,9, odnosno povećanje 200 tisuća kuna. Upravni odjel stručna služba grada, plan je bio 5,6 milijuna kuna, izmjene 5,3 milijuna kuna, znači smanjenje od 333 tisuće kuna. Upravni odjel za EU fondove 2,3 milijuna kuna, izmjene su sada na 1,6 milijuna kuna, što je smanjenje od 710 tisuća kuna. Upravni odjel za lokalnu i mjesnu samoupravu i imovinsko pravne poslove 8,7 milijuna kuna, a izmjene su na 4,6 milijuna kuna, što je smanjenje od 4 milijuna kuna. Upravni odjel za financije i proračun te naplatu potraživanja prema drugim izmjenama 9,8 milijuna kuna, sada je prijedlog od 5,9 milijuna kuna, što je smanjenje od 3,9 milijuna kuna. Upravni odjel za društvene djelatnosti plan je bio 60,4 milijuna kuna, novi prijedlog je 42,4 milijuna kuna, odnosno smanjenje 17,9 milijuna kuna. Upravni odjel za komunalne djelatnosti bio je plan 157,8 milijuna kuna, a novi plan je 132,3 milijuna kuna, što je smanjenje od 25,5 milijuna kuna. Upravni odjel za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu, plan je bio 34,8 milijuna kuna, a sada je plan 23,4 milijuna kuna, što je smanjenje od 11,3 milijuna kuna. Upravni odjel za prostorno uređenje, graditeljstvo, zaštitu okoliša i kulturne baštine imao je plan od 142,6 milijuna kuna, a sada je predviđeno 20,5 milijuna kuna, što je smanjenje od 122,1 milijun kuna“, pojasnila je Kordić.

Na pitanje vijećnika zbog čega je tako velika razlika u planiranom i ostvarenom Proračunu, Kordić je pojasnila : „U Proračunu Grada moraju biti svi projekti koje mi planiramo prijavljivati na pojedina resorna ministarstva ili na Intervencijski plan. Ovo je zadnji rebalans proračuna u kojem smo procijenili da se više nemamo gdje prijavljivati, a i u Intervencijskom planu su neki projekti ugovoreni, a neki ne. Oni projekti koji nisu ugovoreni, za koje ide prijava u 2020.godini, su maknuti iz ovog Proračuna i prebačeni za Proračun 2020.godine. U 2020.godini također je vrijednost ona koja je procijenjena. Kakva će biti realna, još uvijek ne znamo. Ali moraju biti u Proračunu, bez toga nema prijava i bez toga se ne može raditi“, pojasnila je Kordić. Treći rebalans gradskog Proračuna za 2019.usvojen je sa 13 glasova za i šest suzdržanih glasova.

Vijećnici su također većinom glasova podržali i prve izmjene i dopune Plana razvojnih programa Grada Petrinje za ovu godinu, kao i prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o izvršenju Proračuna Grada Petrinje za 2019.godinu.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X