Izbornik

(VIDEO) Za građane u neadekvatnim kontejnerima tijekom zime privremeno rješenje, Medved o učinjenom u proteklih osam mjeseci rada Stožera

PETRINJA – U vojarni Pukovnik Predrag Matanović u Petrinji održana je još jedna sjednica Nacionalnog Stožera na potresom pogođenom području na kojoj je predsjednik tog Stožera, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved izvijestio o učinjenom do sada nakon potresa na našem području.

„Od početka rada naše Stožera za otklanjanje posljedica potresa i pružanje pomoći stradalom stanovništvu na pogođenom području, svo vrijeme osiguravamo povezanost i jedinstvo napora među svim uključenim akterima na svim razinama. Usklađujemo i koordiniramo sve aktivnosti kako bi se postigao zajednički cilj, a to je što brža obnova i povratak na normalno stanje. Podsjetnik da je potrebu za našim dodatnim angažmanom, bilo je uzrokovano i naknadnim potresima kojih je nakon razornog potresa od 6,2 stupnja 29.prosinca 2020.godine bilo više od 1224“, rekao je Medved.

Dodaje kako su do sada na potresom pogođenom području uklonjena 293 objekta koji su prijetili sigurnosti građana. „Po kategorijama objekata, 196 obiteljskih kuća, 36 poslovnih objekata, 18 stambeno poslovnih, 8 višestambenih zgrada, 15 javnih objekata, 3 sakralna, 11 gospodarskih i 6 pomoćnih objekata. Kada govorimo o područjima gdje su ti objekti uklonjeni, radi se o 128 objekata uklonjenih na području Petrinje, 50 na području Gline, 31 objektu na području Siska, 17 objekata na području Donjih Kukuruzara, 19 na području Lekenika, šest Martinska Ves, osam Hrvatska Kostajnica, osam Hrvatska Dubica, 16 Majur, dva Jasenovac, tri Kravarsko, tri Topusko, dva u Sunji i jedan u Dvoru. Trenutno na današnji dan uklanja se 23 objekta i to u Petrinji 16, Sisku 2, Majuru 3 i Donjim Kukuruzarima 2“, otkrio je Medved.

Medved ističe kako je za ovu mjeru do sada osigurano 23 milijuna kuna. Također je istaknuo kako je do sada podnesen 7 271 zahtjev za obnovom. „U skladu s time, da smo od lipnja do danas započeli obnovu obiteljskih kuća za 944 objekta. Završili smo u potpunosti i vlasnici su preuzeli, uvažavajući i obvezu certificiranja dimnjaka i nadzor građevinskih inženjera, 400 obiteljskih kuća. Trenutno na današnji dan obnavlja se 187 obiteljskih kuća. Ovdje je važno naglasiti i činjenicu da je proveden postupak Javne nabave i da će do 15.rujna biti ugovoreni radovi za 1500 obiteljskih kuća, da će do 1.listopada biti ugovoreno još 1500 obiteljskih kuća, uvažavajući sve što se trenutno radi i ove brojeve i aktivnosti koje će se provesti, zaključno sa rujnom će to biti više od 4000 obiteljskih kuća“, rekao je Medved.

Ističe kako je prosjek troška nekonstrukcijke obnove po kući do sada iznosio 44 tisuće kuna, a za ovu mjeru Vlada je do sada osigurala 176 milijuna kuna. Na obnovi trenutno radi 30 gospodarskih subjekata, od čega 12  s područja naše županije.

„Kada govorimo o nekonstrukcijskoj obnovi, danas ćemo na Stožeru analizirati i donijeti konkretne zaključke, a vezane za izgradnju obiteljskih kuća koje su u nadležnosti Središnjeg državnog ureda za obonvu i stambeno zbrinjavanje. Do 3.rujna, odnosno konkretno do ovog petka, biti će objavljen iskaz interesa za izgradnju zamjenskih kuća, a do 1.studenoga za izgradnju zamjenskih kuća za veći broj objekata. Uvažavajući element gdje u svakom od ovih koraka participiraju jedinice lokalne samouprave, kako u definiranju prioriteta za obnovu ovih do sada završenih 400 obiteljskih kuća, za ovih 187 obiteljskih kuća koje su trenutno u procesu obnove, za ove 3000 koje će biti do kraja rujna ugovorene, važno je izdvojiti i naglasiti da se sve ove aktivnosti kroz prioritete usuglašavaju i usklađuju sa gradovima i sa općinama“, dodaje Medved.

Podsjetio je kako je Stožer do sada nabavio 2 195 privremenih smještanih jedinica u kojima je smješteno 4 776 osoba. „Kako je dio tih kontejnera neprikladan za boravak u zimskim uvjetima, danas ćemo raspraviti model gdje će gradovi dostaviti našem Stožeru do 10.rujna potrebu za privremenim smještajem ljudi koje je nužnost smjestiti u sigurne uvjete kako bismo putem našeg Stožera i putem Fonda za obnovu mogli osigurati smještaj za vrijeme od 15.listopada do 1.travnja. Sve one osobe koje trenutno obitavaju i borave u kontejnerima i mobilnim kućicama, a koje nisu prilagođene za boravak u zimskim uvjetima, dobit će priliku i imat će mogućnost biti smještene u sigurne objekte“, otkrio je Medved.

Od 2 195 privremenih smještajnih jedinica, njih 880 nalazi se u Petrinji. Ukupno je na potresom pogođenom području 14 kontejnerskih naselja sa 336 privremenih smještajnih jedinica u kojima je smješteno 536 osoba.

„Želim napomenuti i napor koji je učinjen u pogledu kvalitetnijeg života u tim kontejnerima. Da smo na inicijativu našeg Stožera nabavili i podijelili građanima po tim kontejnerima u protekla tri mjeseca 1324 prijenosna klima uređaja, da smo podijelili 3442 grijalice, 124 agregata i 136 tona odjeće. Uz mjeru privremenog stambenog zbrinjavanja u kontejner i mobilne kućice, dodijelili smo na privremeno korištenje odnosno smještaj, 93 državna stana u koje je smješteno 260 osoba. Isto tako za subvencioniranje najamnine za stambeno zbrinjavanje, 1140 osoba sa područja pogođenog potresom, odlukom Vlade, Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine je do sada isplatilo 21 milijun kuna za ovu mjeru“, rekao je Medved.

Govoreći o pregledanim objektima, kazao je kako su statičari do sada pregledali 39 457 objekata, od čega 4 798 objekata ima crvenu naljepnicu, 8 542 objekta ima žutu naljepnicu, a zelenu 26 117 objekata.

„Tako smo u mjeri osiguravanja, odnosno opskrbe hranom i vodom za piće do danas građanstvu podijelili 1,150 milijuna tona prehrambenih artikala, 1,052 milijuna toplih obroka, 180 tisuća suhih obroka, 670 tisuća litara vode, sa napomenom da i danas osam mjeseci nakon razornog potresa i sve dok bude postojala za to potreba, program potpore građanstvu bit će osiguran i nitko neće biti ostavljen“, poručio je Medved.

Ujedno je podsjetio i na gospodarske mjere koje su učinjene kako bi se gospodarstvo revitaliziralo na potresom pogođenom području. „Potporama za očuvanje radnih mjesta na potresom pogođenom području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije obuhvaćeno je 4 868 poslodavaca i 18 089 radnika za što je isplaćeno 75 milijuna kuna. Ova mjera pokazala je da i danas bez obzira na posljedice potresa, veliki broj gospodarskih subjekata nastavlja sa svojim redovitim gospodarskim aktivnostima. Mjera koja se na ovom području pokazala vrlo uspješnom je mjera javnih radova namijenjena nezaposlenim osobama prijavljenima u evidenciju nezaposlenih. U tu mjeru bilo je uključeno 468 osoba za što je Vlada osigurala 16 milijuna kuna. Prepoznajući potrebu, posebice u svjetlu sanacije posljedica potresa, a s ciljem produženja ove mjere za sljedećih šest mjeseci, Vlada je osigurala dodatnih 19 milijuna kuna za angažiranje ovog osoblja kroz program mjera javni rad-otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom“, rekao je Medved.

Medved je također podsjetio kako je Vlada isplatila više od 100 milijuna kuna jednokratnih potpora građanima, a ujedno se osvrnuo i na početak nove školske godine.

„Na području županije su 33 škole pretrpjele razne stupnjeve oštećenja, od čega je devet neuporabljivo i zahtjeva dugoročnu obnovu. Obnovljeno je 20 škola, od čega su konstrukcijskoj obnovi najzahtjevnije obnovljena Osnovna škola Glina, Osnovna škola Mate Lovraka Petrinja i u završnoj fazi je obnova Osnovne škole Dragutina Tadijanovića u Petrinji koja će u potpunosti biti spremna za početak nove školske godine. Do sada je u obnovi i opremanju školskih ustanova utrošeno oko 9 milijuna kuna, a za učenike 11 škola čiji objekti nisu sigurni za provedu školskog programa bit će organizirana nastava u drugim školama. Obzirom da nam slijedi nova školska godina, prolazak učenika kroz gradove koji su oštećeni, u tom svjetlu poduzeli smo čitav niz napora od uklanjanja svih onih objekata koji mogu ugroziti sigurnost djece, do aktivnosti izrade natkrivenih tunela i definiranja sigurnosnih koridora za siguran dolazak i odlazak djece u škole“, istaknuo je Medved.

Najavio je kako će mjere vezane za struju i RTV pristojbu ići dalje. „Isto tako, na osnovu odluke Vlade, nastavlja se sa svim ostalim mjerama usmjerenima na oslobađanje stanovništva od plaćanja naknada električne energije, RTV pristojbe, plaćanja naknade za korištenje autoceste Zagreb-Lekenik, kao i plaćanja željezničkog prijevoza“, najavio je Medved.

Na sjednici Stožera ministar Medved izdvojio je još jedan segment, a to je kultura. Primijetili ste složenost postupanja prema objektima sa određenim stupnjem kulturne zaštite, odnosno kulturne baštine. Napori koji su učinjeni u pogledu zaštite dijelova i pročelja tih objekata su veliki i itekako imaju i svoje cijene i svoj financijski iznos. Ministarstvo kulture svojom svakodnevnom nazočnošću kod svakog uklanjanja ili djelomičnog uklanjanja nadzire taj proces kako bismo očuvali našu kulturnu baštinu, a ujedno objekte koji su oštećeni do tog stupnja da prijete sigurnosti ljudima uklonili u određenim segmentima“, istaknuo je Medved.

Na naše pitanje kada će zaživjeti poduzetništvo u Centru novog života, ministar Medved je odgovorio : „Vi ste upoznati da smo mi u potpori tog segmenta poduzetničkog centra donijeli odluku Vlade o isplati 30 milijuna kuna Gradu Petrinji kako bi se u potpunosti zatvorila ta financijska konstrukcija i što se Vlade tiče mi očekujemo da će u najkraćem mogućem vremenu, Grad uspostaviti taj poduzetnički centar i da će naši poduzetnici imati priliku u tom poduzetničkom centru obavljati one djelatnosti za koje je predviđen taj centar“, odgovorio je Medved.

Na samom kraju je istaknuo kako ovdje nema brzih i lakih rješenja, već se svakom rješenju pristupa odgovorno, uvažavajući stav struke.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X