procistac18062020gore

Započela izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Petrinji

PETRINJA – Započela je izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, kapitalnog objekta u sklopu projekta sufinanciranog sredstvima Europske unije, a riječ je o projektu „Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracije Petrinja“.

„To je jedan dio projekta, pa recimo da je i završni dio velikog projekta Aglomeracije za koju smo već više puta rekli da je vrijedan ukupno 430 milijuna kuna, a ovaj dio izgradnje UPOV-a je vrijednosti 65 milijuna kuna. Na ovom dijelu projekta Aglomeracije je jedna zajednica izvođača gdje je nositelj jedna talijanska tvrtka Atzwanger, onda Eko-Logo slovenska tvrtka i dvije hrvatske tvrtke Elektrocentar Petek i Petrol Prom iz Petrinje“, rekao je direktor petrinjskog poduzeća Privreda Miodrag Čavić.

Podsjeća kako Privreda ima više od 500 milijuna kuna investicija na području Petrinje. „Ovdje se radi o pročistaču koji je projektiran na 24 tisuće stanovnika. Tu moramo reći da je jako važno za Petrinju da ustvari na taj način mi dolazimo u poziciju da ispunjavamo sve europske standarde i europske direktive po pitanju pročišćavanja voda, koje sada trenutno iz centra grada gdje postoji mreža odvodnje, odnosno kanalizacijska mreža, sve odlazi u našu Kupu. Drugi dio koji je nama jako važan za grad i za Privredu da sa ovim dijelom izgradnje te mreže smo dobili već više od 4200 novih priključaka koji trebaju doći u funkciju, to otprilike duplo onoliko koliko sada imamo tih priključaka“, rekao je Čavić.

Radove na pročistaču obavljat će međunarodni konzorcij tvrtki iz Italije, Slovenije i Hrvatske, a u ime izvođača radova obratio se Branko Potočnik iz slovenske tvrtke Eko-Loko. „Zahvaljujemo se na prilici da smo dobili ugovor za izgradnju tog uređaja koji će biti jedan moderan, novi uređaj koji će poštivati sve zakone, kako Europske unije tako i Hrvatske, što se tiče pročišćavanja otpadnih voda, obrade otpadnog mulja. Uređaj sam po sebi je u biti po tehnologiji SBR, jedna od najmodernijih tehnologija koja udružuje sve u istim bazenima, sve stupnjeve pročišćavanje. Dodatno što je bilo na tom projektu ugovoreno je to da ćemo pored obrade otpadne vode i obrade mulja do dehidracije, čak izgraditi i solarno sušenje mulja, tako da će taj mulj biti posušen sigurno negdje do 75 posto suhe tvari s mogućnošću  dosušivanja nekim vanjskim energentima, do čak 92 stupnja, da ćemo na kraju dobiti takav produkt koji se može spaljivati ili upotrebljavati u poljoprivredi“, rekao je Potočnik.

Kazao je kako je ovo prvi takav ugovor sklopljen u Hrvatskoj. „Mi kao konzorcij koji se bavimo pročišćavanjem i tehnologijama pročišćavanja otpadnih voda obećavamo da ćemo napraviti taj uređaj tako kako mora biti, da će uređaj postizati sve te parametre prije ispusta u okolinu, da će to biti jedna velika dobit za stanovništvo jer sigurno čišćenje vode i onda ispust u Petrinjčicu i Kupu, nakon par godina će se poznati na samom izgledu i ja mislim da će se u gradu to osjetiti. Sve će biti dovedeno na taj UPOV, na jednu točku od kuda će se sva ta voda onda pročišćavati, čak će se moći ponovno upotrebljavati ta voda. Za sada je samo zamišljeno na način da tu istu vodu upotrebljavamo u samom procesu pročišćavanja otpadne vode, nećemo trošiti pitke vode, a dalje ako će biti neke drugih interesa moći će se pripremiti za nešto drugo“, zaključio je Potočnik.

Radimir Čačić, dopredsjednik Upravnog vijeća Hrvatskih voda i župan Varaždinske županije je kazao kako su projekti Aglomeracije najzahtjevniji projekti koje Hrvatske vode rade. „Sve ono sa čime se suočavala ova Aglomeracija i ovaj projekt su drugi znali, više-manje su shvatili, neki malo sporije. Ovo je za Petrinju enormno veliki projekt, 500 milijuna kuna za jedan mali grad, budimo realni, je strašan zahvat. Ali manji je problem u dimenziji, više je problem u pionirskom pothvatu. Sve to je nešto na čemu ja osobno uvijek odajem priznanje, treba imati hrabrosti, a treba imati sposobnosti pa savladati, prokrčiti teren i doći do toga da već polako ulazimo u zadnju fazu, prema pročistaču i cijela priča će na kraju uz neke teškoće koje nisu bile male, uz dodatne radove, probleme koji su neizbježni“, rekao je Čačić te je čestitao svim sudionicima projekta.

Na samom kraju petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je istaknuo kako se 20 posto svih projekata u Hrvatskim vodama odnosi na projekte u Petrinji. „To je posao koji zahtjeva 100 i nešto godina, volim to reći, starca koji ima žile koje ne funkcioniraju. Sada kada smo dirnuli 135 kilometara tih istih žila, krvotoka, onda su se stvorili i problemi o kojima nismo mogli ni sanjati. Ovaj projekt je od strateškog interesa Republike Hrvatske, on je projekt od strateškog interesa iz tog razloga što je on na području u kojem manje-više kada pogledamo ratne strahote i sve je bilo uništeno, a ljudi nisu imali vodu, odvodnju, što je nekakva civilizacijska priča. Danas mogu reći da ovaj naš pročistač od 65 milijuna kuna nije mala stvar“, rekao je između ostaloga Dumbović te je još jednom sve građane pozvao na strpljenje.

Početak radova i samo gradilište blagoslovio je trajni đakon Vjekoslav Uvalić. Izgradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda i pripadajuće pristupne ceste investicija je vrijedna 52,7 milijuna kuna bez PDV-a, a radovi na ovoj komponenti projekta trajat će sljedeće dvije i pol godine, pri čemu će radovi na izgradnji trajati godinu i pol, dok će preostalih godinu dana trajati probni rad samog uređaja te uklanjanje eventualnih nedostataka.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X