17zupskup

Aktualnim satom započela 18.sjednica Županijske skupštine

TOPUSKO – Aktualnim satom započela je 18.sjednica Županijske skupštine koja je održana dvorani Hotela „Petrova gora“ u Lječilištu Topusko. MOST-ova Nikolina Borić je postavila pitanje koliko novca i u koje projekte je Županija uložila u proteklih 12 mjeseci na području Kutine, te koje projekte planira u sljedećih šest mjeseci.

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić je između ostaloga naveo kako se tu radi o nizu socijalno-zdravstvenih projekata, kao i značajnim ulaganjima u obnovu županijskih i lokalnih cesta, te brojnih poticaja, kako za turizam, tako i za poljoprivredu. Ono što je najavio je to da Županija intenzivno radi na tome da Kutina dobije Dom za starije i nemoćne osobe. Vezano za cestovna ulaganja, Stipo Šapina, ravnatelj Županijske uprave za ceste je najavio potpisivanje novih ugovora za obnovu cesta.

„Sutra će u 11 sati biti u Županiji potpisan ugovor sa osam jedinica lokalne uprave i samouprave, Grad Kutina, Grad Petrinja, Grad Popovača, Općina Dvor, Općina Martinska Ves, Općina Lekenik, Općina Lipovljani i Općina Donji Kukuruzari. Radi se o sanaciji, rekonstrukciji, to jest obnovi kolničkih zastora. Radimo 40 kilometara novih cesta, projekat vrijedan oko 20 milijuna kuna, uz zajedničko sufinanciranje Županijske uprave za ceste i jedinica lokalne uprave i samouprave“, najavio je Šapina te dodaje kako u ovoj godini planiraju potpisati 16 takvih ugovora, vrijednih 36 milijuna kuna.

Borić je ujedno postavila pitanje vezano za kompostanu u Stružcu zbog koje se osjeća nesnosan smrad, stoga ju je zanimalo je li po tom pitanju napravljeno sve u skladu s ishođenom dokumentacijom. Žinić je kazao kako je istina da se na tom području osjeća neugodan miris, te dodaje kako je odluku da se tamo otvori kompostana donio Grad Popovača. Ističe kako je sve sagrađeno po propisima, a u tvrtci koja je otvorila kompostanu trenutno je u tijeku inspekcijski nadzor rada.

HNS-ova Adelina Ivković je postavila pitanje koliko su vrijedni projekti koje Županija realizira na području Grada Siska, te može li župan učiniti nešto po pitanju korištenja sisačke Ledene dvorane, obzirom na zabranu ulazaka djeci i roditeljima članova Hokejaškog kluba Siscia. Župan Žinić je još jednom pozvao Grad Sisak na suradnju vezano za projekte na području Siska, te je još jednom ponovio kako je Županija na području grada Siska realizirala gotovo 300 milijuna kuna projekata. Podsjeća kako u proteklih nekoliko godina, koliko obnaša dužnost župana, nije naišao na zainteresiranost Grada Siska za suradnjom. Vezano za korištenje Ledene dvorane, pozvao je čelne ljude da ne upravljaju dvoranom na taj način.

Ivković je ujedno postavila pitanje što je Sisačko-moslavačka županija poduzela po pitanju koronavirusa, mogu li naši građani biti sigurni i ima li mjesta panici. Više je pojasnio dr.Inoslav Brkić, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Sisačko-moslavačke županije koji je kazao kako su učinili sve što je trebalo.

„Osobe koje su boravile s područje naše županije u pokrajini Veneto, te smo osobe stavili u kućnu izolaciju pod kontrolu teritorijalnog nadležnog infektologa, a u vrijeme vikenda, to je epidemiolog u pripravnosti. U slučaju da kod osobe dođe do pogoršanja zdravstvenog stanja, da se temperatura povećava, da se počne loše osjećati, onda uz asistirani prijevoz sanitetskim vozilom Zavoda za hitnu medicinsku pomoć i konzultacija sa infektologom Opće bolnice dr.Ivo Pedišić Sisak, prevozi se u izolacijsku jedinicu. U Bolnici imamo osam izolacijskih spremnih jedinica sa maksimalnim prihvatom 32 pacijenta, ali se taj dio i dalje može povećati. Prevozi se uz sve mjere opreza i zaštite. Tako se postupa i u izolacijskoj jedinici, uzimaju se uzorci za laboratorijsku analizu. Četiri pacijenta koja su bila u Italiji, febrilni, tako asistiranim prijevozom uz sve mjere opreza, u našoj izolacijskoj jedinici u Bolnici, uzeti su uzorci za laboratorijsku pretragu na novi koronavirus, negativni su“, rekao je Brkić te podsjeća kako je u cijeloj ovoj situaciji važno pravilna higijena ruku.

„Razmišlja se, ako priča počne dalje, da se otvore novi kapaciteti. Kada priča treba stati, kada otvorimo prozore, kada dođe toplo vrijeme, tada će u travnju jenjati epidemija gripa, tada očekujemo stagniranje broja oboljelih od novog koronavirusa. Poduzeto je sve. Mjesta panici nema, panika nastaje onda kada ga ne poznamo dovoljno. Nije on tako ni strašan, nije on tako ni kompliciran. Ono što se radi to je na cjepivu i probava se upotrebom antivirusnih lijekova pronaći one koji će najefikasnije kočiti njegovu replikaciju“, zaključio je Brkić.

Na pitanje HSS-ovog Mije Latina je li točna informacija da je zamjenik župana Roman Rosavec počinio prometni prekršaj upravljajući službenim vozilom županije, Žinić je odgovorio kako ne zna o kakvoj prometnoj nesreći Latin govori te odgovorni tvrdi da sve što se događa u županiji je transparentno te je vidljivo. Potvrdio je kako je Rosavec do sada imao samo jednu manju nezgodu koja je i prijavljena. Latin je također pitao zbog čega je nekim vlasnicima OPG-a otpisan dug po pitanju kamata, kao što je nekima odgođena otplata duga, po kojim kriterijima se to činilo i je li jedan od kriterija možda bila iskaznica HDZ-a. Žinić ističe kako se ništa nije radilo što je suprotno pravilima zakonu.

HDZ-ov Mladen Korečić je postavio pitanje je li župan informiran i zna li u kakvom je stanju projekt Aglomeracije u Petrinji, grad je raskopan, radovi stagniraju, stoga ga zanima hoće li navedeni projekt završiti. Žinić je istaknuo kako je petrinjski projekt Aglomeracije prvi koji se takav provodi na području naše županije.

„Vi kao stanovnik Petrinje, odnosno prigradskog naselja Hrastovica i ostali građani, već nekoliko godina teško prometujete po gradu, a i teško je proći kroz Petrinju prema Sisku jer naravno radovi dugo traju. Ova sredstva su uglavnom iz fondova EU, 70 posto su europska sredstva, a 100 milijuna kuna je iz proračuna Hrvatskih voda, Ministarstva i Privrede. To je nešto što nikome ne ide u prilog, ne ide nama ni Gradskoj upravi. Međutim prvi nekakav znak da tu nešto ne štima bio je odlazak našeg vijećnika gospodina Medveda, koji bio direktor Privrede, koji je ukazivao na određene probleme koji su prisutni u provedbi projekta, koji je upozorio da to neće baš tako lako ići“, rekao je između ostaloga Žinić te dodaje kako radovi teku sporo i otežano.

„Ja doista, apelirajući na direktora Hrvatskih voda, na Ministarstvo i sve ostale koji su zaduženi za ovaj projekt, da se on čim prije dovrši, želim da to čim prije bude završeno. Ima tu nekih nelogičnosti i propusta u izvedbi samih radova, a o tome puno više je govoreno na sjednici Gradskog vijeća. Niti jednom nisam bio na sastanku koji je bio vezan na problematiku Aglomeracije Petrinja, ali ono što mogu kao i vi zaključiti, nešto ne štima. Vrlo sporo to ide. Vjerujem da će se pronaći odgovarajuće rješenje“, dodaje Žinić te ističe kako ne bi volio da Grad Petrinja bude penalizirana velikim iznosima zbog poteškoća s ovim projektom.

Korečić je također postavio pitanje vezano za medijske napise da u Zavodu za javno zdravstvo radi oko 40 posto nezdravstvenih djelatnika, te je pitao kako je to moguće i o čemu je tu riječ. Žinić je kazao kako je to točno, jer u sklopu Zavoda postoje odjeli koji rade neke druge stvari.

Foto:Arhiva

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X