Izbornik
cnz2909202131

(AUDIO) Za otplatu poreznog duga Grad stavio u zalog Centar novog života

PETRINJA – Održana je sedma, ovoga puta izvanredna, sjednica Gradskog vijeća Grada Petrinje, ovoga put on-line. Sjednica je imala svega dvije točke, a jedna od njih bio je i prijedlog Odluke o davanju suglasnosti za zaključivanje Ugovora o dobrovoljnom zasnivanju založnog prava na nekretninama na kojima je izgrađen poslovni centar „Centar novog života“ i Ugovora o obročnoj otplati poreznog duga.

Sonja Štefanić, privremena pročelnica Upravnog odjela za financije i nabavu je uvodno podsjetila kako je Grad tijekom 2021.godine imao znatno manje prihoda obzirom su građani bili oslobođeni plaćanja određenih davanja.

„Istovremeno odlučeno je da će se i dalje nastaviti s provedbom projekata iz Intervencijskog plana Grada Petrinje temeljem kojeg su izvođači građevinskih radova, a ovdje se radi o projektima u kojima su uglavnom građevinski radovi, nastavljali ispostavljati svoje fakture, odnosno situacije sa prijenosom porezne obveze na način da se ta porezna obveza prenosila na naručitelja radova, odnosno na Grad Petrinju. Do negdje četvrtog mjeseca Grad Petrinja je mogao podmirivati obveze s osnove PDV-a“, rekla je uvodno Štefanić.

Dodaje kako nakon toga Grad nije mogao podmirivati svoje obveze po pitanju PDV-a. Tako je Grad za PDV dužan 7,5 milijuna kuna. „Da bi Grad mogao sudjelovati u predstojećim projektima koji se odnose na povlačenje sredstava iz Fonda solidarnosti, mora osigurati između ostaloga i potvrdu da ne postoji porezno dugovanje, odnosno da je dugovanje prema Poreznoj upravi regulirano na način da bi se trebao potpisati Ugovor o obročnoj otplati poreznog duga na rok od 24 mjeseca maksimalno, a kao osiguranje takvog Ugovora Porezna uprava traži i zaključenje Ugovora o dobrovoljnom zasnivanju založnog prava na nekretnini koje će biti osiguranje“, kazala je Štefanić.

Obzirom Grad nije imao jamca, odlučili su založiti nekretninu, odnosno Centar novog života. „Obzirom na katastrofu koja je zadesila Petrinju, nismo imali veliki izbor odabrati koja bi to bila nekretnina, pokušalo se prvo s objektom u Prnjavoru, takozvani DIC, odnosno Ekološki centar Vrata Zrinske Gore. No obzirom je taj projekt financiran iz sredstava EU, nije se moglo založiti takvu nekretninu jer kontrolna tijela ne dozvoljavaju njeno zalaganje idućih pet godina. Iduća nekretnina koja je bila na raspolaganju je Centar novog života na Sajmištu i čija je procijenjena vrijednost 33 milijuna kuna“, rekla je Štefanić. Kaže kako je vrijednost te nekretnine višestruko veća od duga, no dodaje kako Grad nema drugih nekretnina koje može založiti.

Vijećnik Jasenko Krovinović je uputio apel svim vijećnicima i čelnim ljudima grada da jednom zajedničkom sinergijom izvuku maksimum za Petrinju po pitanju brojnih natječaja koji nam stoje na raspolaganju. Vijećnik Nenad Radošević je kazao kako je nemoguće da Grad nema u vlasništvu neku drugu nekretninu u vrijednosti poreznog duga, a ne da se u zalog stavlja Centar novog života. Također je pitao postoji li garancija da će Grad nakon isteka 24 mjeseca otplatiti taj porezni dug. Stoga je tražio garanciju od gradonačelnice da Grad neće ostati bez tako vrijedne nekretnine kao što je Centar novog života. Također je pitao gradonačelnicu koliko je projekata spremno za prijavu na brojne natječaje iz Fonda solidarnosti. Vijećnik Robert Groza je pitao kada je porezni dug nastao i zašto, kao što je pitao kada se u Gradskoj upravi shvatilo da će nam za apliciranje na EU fondove trebati potvrda o nepostojanju poreznog duga.

Gradonačelnica Petrinje Magdalena Komes je kazala kako je Grad u teškoj financijskoj situaciji. „Ovaj dug poreza na dodanu vrijednost je zatekao i mene, dakle to je dug koji se nije plaćao od travnja mjeseca, do tada se plaćao, međutim u tom razdoblju je bilo jako puno građevinskih radova i zbog potrošenih sredstava u proračunu i brojnih drugih dugova koji su bili i u tom prethodnom periodu i koji su mene dočekali jednostavno nismo uspjeli plaćati PDV iako nam je to obveza. Dakle govorimo o dugu PDV-a od travnja na dalje za izvođenje građevinskih radova“, pojasnila je Komes.

Istaknula je kako se u gradu priprema dokumentacija za projekte te će biti spremni za prijavu na pozive iz Fonda solidarnosti. „Gradu Petrinji, meni osobno niti bilo kome drugome nije u interesu ne otplaćivati dug PDV-a. Namjera nam je to redovito izvršavati, a naročito zbog toga što je dospjeli dug, odnosno podmirenje dospjelog duga jedan od uvjeta da možemo prijavljivati, odnosno aplicirati ne samo na pozive Fonda solidarnosti, nego i sve buduće pozive koji budu raspisivani, dakle govorimo i o Nacionalnom planu oporavka iz kojeg su već neki pozivi raspisani i u kojima se u Gradskoj upravi priprema dokumentacija“, također je istaknula Komes.

U konačnici navedeni prijedlog Odluke je usvojen jednoglasno od strane gradskih vijećnika.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X