Izbornik
matica-n

Članovi Ogranka Matice Hrvatske u Petrinji održali redovnu izvještajnu Godišnju skupštinu

PETRINJA – Članovi Ogranka Matice Hrvatske u Petrinji održali su redovnu izvještajnu Godišnju skupštinu na kojoj su jednoglasno usvojena Izvješća o radu za razdoblje od 15. ožujka 2018. do 15. studenoga 2019. godine, te Nadzornog odbora, a prihvaćen je i okvirni Program rada za 2020. i 2021. godinu.

Ogranak Matice Hrvatske u Petrinji trenutno broji 181 člana, a prema statutarnoj odredbi Matice Hrvatske aktivno u radu Skupštine mogu sudjelovati oni članovi koji su platili godišnju članarinu, što je učinilo njih 43, dok je u radu Skupštine sudjelovalo njih 23-je.

Izvješće o radu prezentirao je Vlado Krpan, predsjednik petrinjskog Ogranka, te je između ostalog kazao: „Rad Matice odvijao se najprije kroz sastanke, odnosno sjednice Predsjedništva Ogranka, zatim kroz brojne sastanke pojedinih uredništava, te sastanke organizacijskih odbora izložbi koje smo imali u proteklom razdoblju. Potrebno je i istaknuti kako u svim velikim projektima uz Maticu sudjeluje i čitav niz udruga koje se pojavljuju u kulturi i zapravo mi možemo uvijek računati na pomoć i Hrvatskog doma, HPD-a Slavulj, Gradske limene glazbe, pojedinih župa, posebno sv. Lovre i sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskom Čuntiću, te udruge proistekle iz Domovinskog rata, jer mnogi naši projekti su u biti vezani ili su zajednički projekti pojedinih udruga, društava i organizacija.“

Podsjetio je i na izdavačku djelatnost: „Što se tiče izdavačke djelatnosti Matice Hrvatske u Petrinji, od obnove djelovanja 1990. godine do danas objavljeno je 128 knjiga, a od prošle Skupštine objavljeno je pet naslova i to: knjiga Davora Salopeka „Trinaest arhitektonskih razgovora“ (2018.), Matije Bučara „Medonosne biljke primorske i gorske Hrvatske“ (2018.), zatim programska knjižica „Susret braniteljica Republike Hrvatske“ (2018.), te Davora Salopeka „Zbirni Petrinjski obzor“ (2019.), odnosno pretisak prvih 33 brojeva „Petrinjskog obzora“ od 1990. do 1995. godine i skupina autora Bernić-Krpan-Bešlić-Martinović objavili su katalog izložbe „Ne zaboravimo – Petrinja Kninu – zajedno u slobodi“ (2019.). Potrebno je također priznati kako je ovo razdoblje, od proteklih godinu i pol, bilo dosta skromno u nakladničkoj djelatnosti ako se uzmu obzir sve do sada objavljene knjige, ali tome su razlog već dobro poznate objektivne i poneke subjektivne okolnosti, ali se nadamo da ćemo to jako brzo i u slijedećem razdoblju otkloniti.“

Osvrnuo se i na izložbe, koje su prema njegovim riječima, možda bile nositeljice djelatnosti u proteklom razdoblju: „U Maloj dvorani Hrvatskog doma bila je postavljena velika izložba prigodom susreta braniteljica Republike Hrvatske u Petrinji 02. lipnja 2018.  i za tu izložbu smo napravili programsku knjižicu. Isto tako, jedna značajna izložba koja je vjerojatno prošla malo i nezapaženo u Petrinji, odnosno u suradnji s Udrugom ratnih veterana – veterana Domovinskog rata Grada Petrinje na Kninskoj tvrđavi uoči proslave 24. obljetnice Vojno-redarstvene operacije „Oluja“, u kolovozu 2019. otvorena je i postavljena izložba pod nazivom „Ne zaboravimo – Petrinja Kninu – zajedno u slobodi“. Ta je izložba bila postavljena u Galeriji na Kninskoj tvrđavi gdje je 04. kolovoza bio cijeli državni vrh tako je tu izložbu pogledalo jako puno dužnosnika i gostiju, a kroz tih dvadesetak dana, prema bilješkama osoba koje vode prodaju ulaznica, prošlo je oko tri tisuće osoba kroz samu Galeriju. Nakon toga, kada je vraćena u Petrinju izložba je otvorena u prostorijama Udruge veterana u Gajevoj ulici 40/1 16. rujna ove godine.“

Najavio je i koje su im aktivnosti u planu za 2020. i 2021. godinu: „To su nam na neki način velike jubilarne godine, jer 10. studenoga 2020. godine navršava se 30 godina od Obnoviteljske skupštine Matice Hrvatske u Petrinji. Isto tako, 06. veljače 2021. godine navršava se 145 godina od imenovanja prvog povjerenika Matice Hrvatske za Petrinju Nikole Kosa i onda dolazi ona najveća obljetnica, a to je 50 godina od osnutka Ogranka Matice Hrvatske u Petrinji 30. svibnja 1971. godine. Što se tiče nakladničke djelatnosti prvi projekt, za koji smo potpisali Ugovore i s Gradom Petrinja i Sisačko-moslavačkom županijom je knjiga Josipa Mrgana „Monografija o profesorima tjelesne kulture SMŽ“, druga je knjiga pjesama dr. Eve Leniček „Jedan život“. Nakon dugo vremena pristupili smo izradi i novog, 11. broja, „Petrinjskog zbornika“, a dogovorena je i velika izložba „Petrinja i Petrinjci u velikom ratu“, odnosno Prvom svjetskom ratu, koja je rezervirana za „Noć muzeja“ i bit će popraćena katalogom koji će ući u sve kataloge koji prate „Noć muzeja“ u cijeloj Hrvatskoj. Također uz taj katalog ide i opsežna knjiga na istu temu „Petrinja i Petrinjci u velikom ratu“, odnosno Prvom svjetskom ratu. Nakon toga uslijedit će knjiga dr. Đure Škvorca, odnosno njegova doktorska dizertacija prilagođena za objavljivanje, koja se jednostavno zove „39. korpus srpske vojske Krajine“ gdje je on dokazao povezanost Beograda, Knina, Petrinje, odnosno da je to bila sve jedna vojska, zapovjedništvo, financije, logistika, tako tu uopće nije bilo jedne posebne države i to je posebno zanimljivo za naše područje jer 39. korpus se zvao banijski, zapovjedništvo mu je bilo u današnjoj vojarni „Pukovnik Predrag Matanović“, a kasnije u Banskom Grabovcu. Isto tako u pripremi su monografije „140 godina DVD-a Petrinja“, te „100 godina HPD-a Zrin Petrinja“ i ono što je nama najzanimljivije i najvažnije je objavljivanje „Spomenice Ogranka Matice Hrvatske u Petrinji“.

Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

Iz garaže ukrao radni alat

PETRINJA – Kako su priopćili iz Policijske uprave sisačko-moslavačke, traga se za nepoznatim počiniteljem koji

X