vzgp

Članovi Vatrogasne zajednice Grada Petrinje održali Redovnu izvještajnu skupštinu

PETRINJA – Članovi Vatrogasne zajednice Grada Petrinje održali su Redovnu izvještajnu skupštinu na kojoj su jednoglasno prihvaćena izvješća za 2021., te Financijski i Plan rada za 2022. godinu.

Što se tiče izvješća za proteklu godinu naglašeno je kako se djelovanje najviše odnosilo na saniranje posljedica potresa gdje su sudjelovali gotovo svi članovi mjesnih DVD-a i Javne vatrogasne postrojbe Grada Petrinje, a u tome su im nesebično pomagali i vatrogasci iz ostalih dijelova županije.

Vezano za ovogodišnji plan, osim redovnih aktivnosti, naglašeno je i kako će trebati voditi brigu o izgradnji i održavanju Vatrogasnih domova, koje je Boro Pavičić, zamjenik predsjednika Vatrogasne zajednice, izdvojio: „Sve u suradnji s Vijećima mjesnih odbora, Gradom Petrinja i širom društvenom zajednicom, odnosno, za dovršetak izgradnje Vatrogasnog spremišta i garaže, za DVD Hrastovica, DVD Prnjavor Čuntićki i DVD Taborište, zatim DVD Nebojan za održavanje Vatrogasne garaže i izgradnja nadstrešnice za navalno vozilo, a preko EU fondova izgradnja Vatrogasnoih spremišta i garaža za DVD Mošćenica, DVD Gora, DVD Graberje, DVD Mala Gorica i DVD Luščani, kao i sanacija i energetska učinkovitost Vatrogasnog doma DVD-a Petrinja i DVD-a Budičina, te izgradnja Vatrogasnog doma za Javnu vatrogasnu postrojbu Grada Petrinje.“

Na skupštini su njihov dosadašnji rad pohvalili i gosti među kojima je bio i Mijo Brlečić, predsjednik Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije: „Treba se samo zahvaliti svim vatrogascima koji su ovdje sudjelovali nakon katastrofalnih potresa, Javne vatrogasne postrojbe, svim dobrovoljnim vatrogascima iz naše Zajednice, ali se moram zahvaliti i svim vatrogascima diljem Hrvatske koji su bili ovdje, ali vjerujte mi da se nudio daleko, daleko veći broj vatrogasaca, svi bi bili došli, zvali su svakodnevno, ali uz koordiniranje i suradnju s vašim zapovjednicima nismo mogli primiti te ljude jer bi onda ovdje bio kolaps, a dnevno ih je bilo oko 800 na području naše županije. Još jednom hvala vam na svemu onome što ste učinili za svoje mjesto, svoj grad i ne daj Bože da se ikada više ponovi.“

Također, zahvalila im se i petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes: „Već sam u nekoliko navrata zahvalila za sve što činite za naš grad, za cijelo naše područje, a to evo koristim i sada. Iako se naziv vatrogasci odnosi na gašenje vatre, a znamo svi da je ta vatra samo simbolika za „gašenje“ brojnih prirodnih elementarnih nepogoda i svih ostalih, kao što je potres, poslije kojeg ste zaista pokazali svoje veliko srce stavljajući vrlo često sebe, odnosno spašavanje tuđih života ispred sebe i svojih obitelji i na tome vam velika hvala u ime svih Petrinjaca. Što se tiče suradnje mislim da je kroz ovo razdoblje, od kada sam gradonačelnica, bila dobra, pomogli smo i uplaćivali sredstva koliko smo mogli i vjerujem da će u budućem razdoblju biti više sredstava, i po zakonu smo to dužni učiniti, ali ne samo da moramo, nego i želimo pomagati, jer uvijek kada gori zovemo vatrogasce za što morate imati dobru i kvalitetnu opremu. Usuđujem se reći da smo sada ovu nepriliku zapravo iskoristili kao priliku za nabavku novih vozila jer su i prije potresa bila trošna, a sada smo zajedno lobirajući uspjeli nabaviti jedno vozilo, ali se nadam da će i drugo doći u naš grad i da će vam olakšati vaš težak posao. Bit ću vam i dalje potpora, vi budite meni, zajedno ćemo surađivati na korist naših sugrađana.“

U ime Sisačko-moslavačke županije na Skupštini je bio zamjenik župana Mihael Jurić: „Vatrogasna zajednica je vrlo bitan i važan segment svake zajednice, posebno ovog našeg trusnog područja gdje smo na području Grada Petrinje imali, u zadnjih desetak godina, i dvije-tri poplave, a posebno strašan potres koji je ostavio ogromne štete, primjerice na objektima koji su u vlasništvu ili kojima upravlja Sisačko-moslavačka županija, mislim na bolnice, škole, Domove zdravlja, Domove umirovljenika, šteta je trenutno procijenjena na više od 850 milijuna kuna. Uspjeli smo sanirati ono što se sanirati moglo i koliko su nam financijska sredstva to omogućavala. Također, u Gradu Petrinji se može podići i standard vatrogastva kroz Fond solidarnosti koji je Vlada RH, na razini EU, uspjela uprihoditi za štete koje su nastale na potresom pogođenim područjima i naravno svojim zajedništvom, koordinacijom i lobiranjem možemo privući te investicije na ovo naše područje, da podignemo standard ovdje kod nas. Naravno, to je veliki zalogaj za svaki Grad, Županiju, ali i za samu Vladu RH, ali morat ćemo kroz fondove, u zajedništvu, pokušati obnoviti sve te štete koje smo imali od potresa, a što je vrlo bitno možemo povući sredstva jer postoje mogućnosti. Osim što je vatrogastvo kultura ovog našeg područja moramo je njegovati i raditi na njoj, naravno financijska sredstva su ovisna o punjenju Proračuna  i mi u Sisačko-moslavačkoj županiji pomažemo našoj Zajednici bez obzira na ove ogromne štete što su bile na školama i bolnicama koje smo uspjeli sanirati, a ne smanjiti proračun za vatrogastvo jer smo vidjeli u tim teškim katastrofama koliko su bitni. Naravno, u budućem razdoblju, koliko god to bude moguće, povećavat ćemo sredstva.“

  • foto00001
  • foto00002
  • foto00003
  • foto00004
  • foto00005
  • foto00006
  • foto00007
  • foto00008
  • foto00009
  • foto00010
  • foto00011
  • foto00012
  • foto00013
  • foto00014
  • foto00015
  • foto00016
  • foto00017
  • foto00018
  • foto00019
  • foto00020
  • foto00021
  • foto00022
  • foto00023

 

Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X