Izbornik
rozananaslov

Dan socijalnog poduzetništva u Šećernici UOSI SMŽ

PETRINJA – Dan socijalnog poduzetništva, koji se u okviru globalnog Tjedna poduzetništva obilježava trećeg četvrtka u studenom, obilježila je i Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije (UOSI SMŽ) u Maloj kući u Petrinji, gdje trenutno djeluje i njihova mala „Šećernica“.

„Dan socijalnog poduzetništva obilježava se s ciljem da se zajednici skrene pozornost na ulogu socijalnog poduzetništva u zajednici. Socijalno poduzetništvo je nešto što je kod nas još relativno nepoznato, možda nije toliko prihvaćeno iz razloga što je najčešće i neprofitno, međutim ima jako značajnu i veliku ulogu u zajednici, a to je da čini zajednicu socijalno osjetljivom, jer uloga socijalnog poduzetništva je ili da zapošljava socijalno osjetljive skupine, kao što je slučaj ovdje u Udruzi osoba s invaliditetom – u našem primjeru socijalno poduzetništvo u našoj Šećernici gdje zapošljavamo osobu s invaliditetom ili da tvrtke koje se bave socijalnim poduzetništvom rade proizvode ili pružaju usluge za socijalno osjetljive skupine“, objasnila je Aleksandra Milković, izvršna direktorica UOSI SMŽ.

U našoj zajednici, u našoj županiji, podsjetila je, živi više od 20 tisuća osoba s invaliditetom, od čega oko 3 tisuće na području Petrinje, a svega njih par stotina je radno sposobno. Nažalost, poslodavci još uvijek nisu dovoljno „otvoreni“, senzibilizirani za njihovo zapošljavanje.

„Ono što se još uvijek može primijetiti je da poslodavci nedovoljno zapošljavaju osobe s invaliditetom, o čemu govore i brojčani podaci onih tvrtki koje su dužne plaćati kazne za kvotno zapošljavanje osoba s invaliditetom. Spomenut ću recimo podatak za grad Petrinju na čijem je području prošle godine 14 takvih poslodavaca moralo plaćati kazne, iz razloga što nisu zapošljavali osobe s invaliditetom. Upravo je i funkcija ovog Dana da malo skrene pažnju na socijalno poduzetništvo, ali i na benefite koje osobe s invaliditetom mogu biti kao korisni radnici, obzirom da država dosta subvencionira njihovo zapošljavanje“, kazala je Milković.

UOSI SMŽ koja je u svom radu često „korak ispred drugih“, pokazujući kako i ono što se drugima čini nemoguće, može postati moguće ako za to postoji volja, svijetli je primjer i u razvoju socijalnog poduzetništva u koje su krenuli sa svojom malom Šećernicom. U njoj je, nakon 12 godina provedenih na Zavodu za zapošljavanje, posao pronašla Rozana Pentek, koja je stopostotni invalid postala nakon moždanog udara doživljenog sa samo 28 godina.

„Uspjela sam dobiti ovaj posao u Šećernici nakon što sam 12 godina bila na birou. Puno hvala Udruzi na tome što su mi pomogli. Nije to samo financijska pomoć, nego u biti, dobro mi je da se malo maknem iz kuće, jer biti invalid i biti doma, zatvoren u kući, nije baš najljepše što može biti. Ovako se osjećam društveno korisnom, da nešto mogu napraviti i za sebe i za druge, da si malo „zašećere dan“ našim  šećerom“, kaže Rozana.

Dok strojček za punjenje šećera „prede“, izbacujući vrećice s optimističnim, podržavajućim porukama, Rozana ga vrijedno puni šećerom, mijenja trake papira, budno pazeći da sve ide kao podmazano.

„Moj posao u biti se vrti oko toga da kad dođem ujutro upalim stroj, pričekam da se ugrije, a onda po potrebi, kako već netko naruči šećer, napunim stroj količinama koje trebaju – tisuću, dvije do pet tisuća, to je neki maksimum koji netko naruči. U biti, ja sjedim za strojem punim, sipam šećer, namještam traku i pazim kako šećer ispada van, da ne bi nešto bilo neispravno. Naravno, ako je nešto neispravno, to se makne i to je otprilike to.“

Poslom je, kaže, izuzetno zadovoljna: „Jesam, jako sam zadovoljna jer je to posao koji ja mogu raditi i nije mi teško ga raditi. Ako mi je nešto i teško, onda uvijek imam pomoć. Prilikom prenošenja šećera, kad su veće količine, čak imam mala kolica. Tu je i kolega koji mi pomogne da to odvezemo dolje – imamo i lift s kojim to možemo spuštati, jer tisuću komada je 5 kila. Tih 5 kila i mogu dići, ali ako je 10 kila, to mi je već previše, jer mi onda, zbog mog zdravstvenog stanja, pati noga“, objasnila je Rozana.

Dobre vijesti za Udrugu i njezine članove imala je danas Manda Šalić, voditeljica financijske i administrativne službe UOSI SMŽ.

„Drago mi je da mogu ovdje, pred medijima, upoznati naše građane i članove naše Udruge s jednom ekskluzivnom vijesti. Naime, početkom 10. mjeseca od Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom dobili smo obavijest da smo prošli na jednom njihovom natječaju. U biti, to je potpora Zavoda kojom se potiču društveni poduzetnici koji zapošljavaju osobe s invaliditetom i koja je u svrhu razvoja poslovnih tehnologija, a s ciljem zapošljavanja osoba s invaliditetom. Tako smo se mi s našom idejom i našim poslovnim planom javili na taj natječaj i dobili sredstva u visini od 353.914, 11 kuna“, otkrila je Šalić.

Dobivena sredstva, uložit će upravo u Šećernicu za koju će urediti prostor na petrinjskoj tržnici.

„Taj prostor na tržnici inače je poznat svima kao prostor „Glinene priče“, gdje smo mi krenuli s idejom proizvodnje glinenih proizvoda, ali smo to sad prebacili u jedan veći prostor. U međuvremenu smo zaposlili i našu Rozanu na punjenju ugostiteljskog šećera, tako da smo ovim sredstvima osigurali prostor koji do sada nismo imali. Trenutno smo ovdje u Maloj kući gdje pružamo i terapijske usluge djeci i tu smo skučeni. Nemamo dovoljno prostora, ometamo druge aktivnosti, tako da ćemo kad dobijemo ta sredstva i kad krenemo u realizaciju tog projekta, osigurati prostor i tehnologiju. Nabavit ćemo i jedan novi uređaj koji će Rozani pomoći da bude učinkovitija i olakšat ćemo sam taj tehnološki proces. Kroz ta sredstva imamo i planiranu edukaciju za jednu osobu koja bi se trebala educirati za grafičkog dizajnera, pa ćemo u biti, time proširiti i našu gospodarsku djelatnost. Građanima, udrugama i poduzetnicima moći ćemo ponuditi mogućnost izrade vizualnih identiteta za njihova poduzeća i za sve druge potrebe koje građani budu imali“, najavila je Šalić.

Šećer iz svoje Šećernice plasiraju na području cijele naše županije, a poslovanje nastoje proširiti i izvan njezinih granica.

„Najviše ugostitelja koji su naši kupci imamo na području grada Petrinje. Imamo i Glinu, Dvor, Hrvatsku Kostajnicu, Sisak. Također nam se javljaju i ugostitelji s područja Velike Gorice i grada Zagreba – eto, širimo se, širimo naše poslovanje, a sad s novom tehnologijom i novim prostorom mislimo da ćemo to sve uspješno odraditi. Ovim putem pozvala bih sve naše poduzetnike, ugostitelje, da podrže rad naše Udruge. Ne mislim samo na podršku koju imamo, kad nam dolaze volontirati ili nam daju nekakva financijska sredstva, nego se mogu uključiti i mogu postati naši kupci ovih vrećica sa šećerom. Na taj način ne samo da podržavaju zapošljavanje osobe s invaliditetom, nego postaju društveni poduzetnici koji društveno odgovorno posluju“, kaže Manda Šalić.

Dan socijalnog poduzetništva, Udruzi osoba s invaliditetom SMŽ čestitao je i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović koji ih je, sa svojim suradnicima, posjetio u Maloj kući. Još jednom pohvalio je cjelokupan rad ove Udruge i brojne projekte koje provode, zahvalivši im na svemu što čine, senzibilizirajući pri tom javnost na probleme, ali i mogućnosti i potencijale naših sugrađana s invaliditetom.

„Mogu vam reći jedno veliko hvala i iskazati poštovanje u ime Grada Petrinje i mene kao gradonačelnika. Uvijek sam nastojao da se zajednički, partnerski udružujemo i pokazujemo što bi trebalo sve napraviti za svu našu djecu i za sve one koji imaju problem – ne samo djeca, nego i udruge, ali i obitelji“, rekao je Dumbović, najavivši Udruzi podršku Grada u projektu njihove Šećernice.

„Ova prekrasna mala šećerana daje jednu snažnu poruku da se može nešto kvalitetno napraviti, da se može napraviti jedna nadgradnja koja na kraju daje i jedan proizvod. Taj proizvod netko treba kupiti, nekom ga treba pokazati i svima reći:„Hvala vam što ste kupili ovaj prekrasan šećer koji su napravile vrijedne ruke ove naše Male kuće“. Mislim da trebamo pokazati našim ugostiteljima da je ovo proizvod koji bi svi trebali imati. Ovo nije nikakva konkurencija bilo kojem drugom tržištu. Ovo je samo jedno socijalno poduzetništvo koje želi ući u malu tržišnu utakmicu, a Grad Petrinja će nastojati da prvih 100 tisuća komada sufinancira iz svojih sredstava kako bi svima bilo lakše. To je naš mali doprinos kojim želimo dati poruku: „Svi se senzibilizirajmo“.  I ne vrijedi to samo za ugostitelje. Mislim da to vrijedi i za svaku kuću. Kad pogledamo sve probleme koje ima i sve ono što ova Udruga radi, stvarno se treba svaka kuća zamisliti i reći: „Pa trebala bi nam kila šećera“. Kad pogledamo da imamo 7-8 tisuća obiteljskih kuća, svatko može odvojiti i dati za kilu šećera koji je ovdje zapakiran. Pozivam i sve ustanove koje recimo pripremaju kavu i čaj za svoje potrebe, da se senzibiliziraju i uzmu ovaj šećer. Vama u Udruzi hvala što ste me i danas ugodno iznenadili i vjerujem da  ćemo naš zajednički projekt u Hrastovici sljedeće godine započeti kako bismo svi skupa bili zadovoljni“, poručio je gradonačelnik.

Zahvalu je svima na kraju uputila i Rozana Pentek, za sada jedina zaposlenica „Šećernice“: „Hvala Udruzi, hvala gradonačelniku što je danas došao i hvala svima koji nas podržavate. Nadamo se da ćete kupovati naš šećer!“

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

Iz garaže ukrao radni alat

PETRINJA – Kako su priopćili iz Policijske uprave sisačko-moslavačke, traga se za nepoznatim počiniteljem koji

X