naslovna2

Djeca članova SJP „OSA“ Sisak vratila se iz kampa “Očevi zajedno u ratu, djeca zajedno u miru” (Audio)

SISAK/NOVI VINODOLSKI – Prema projektu Udruge specijalne jedinice policije „OSA“ Sisak „Očevi zajedno u ratu, djeca zajedno u miru – edukacijski Kamp Novi Vinodolski 2019.“ uz financiranje i podršku Ministarstva hrvatskih branitelja, Sisačko-moslavačke županije i Grada Siska, 21 dijete članova udruge i ratnih pripadnika SJP „OSA“ sa 3 voditelja boravilo je od 26.kolovoza do 01.rujna ove godine u odmaralištu „Villa Rustica“ Crvenog križa Grada Zagreba.

Djeca su s područja Grada Siska, Grada Petrinje, Grada Gline i jedno dijete s područja Grada Gospića, dok su voditelji bili članovi Udruge Nikola Škrinjar i tajnik Željko Gršić, ujedno i voditelj projekta, a koji nam je rekao više o samom projektu i njegovoj provedbi te pojasnio što se nastoji postići kroz realizaciju projekta:
„Ovaj Kamp provodimo već tri godine za redom, a prvi put kad smo bili onda smo bili dio jedne skupine nakon povratka iz Armenije, jer su djeca iz Armenije ovdje bila ugošćena u sklopu jednog međunarodnog kampa. Kontaktirao sam ljude iz ove ustanove i dogovorili smo da je najbolje ići putem nekog projekta, a kako bi djeca učila o Domovinskom ratu uz druženja, igru, kupanje i brojne aktivnosti koje se ovdje mogu provoditi. U ovako opuštenoj atmosferi smatrali smo da je vrlo dobro organizirati podučavanje djece kako bismo im ispunili tu jednu prazninu koja im ostaje nakon završetka osnovne ili srednje škole jer je evidentno da imaju malo sati hrvatske novije povijesti pa tako posebice o Domovinskom ratu. Naravno, mi pričamo o našoj jedinici specijalne policije i našem ratnom putu, događajima vezanim za našu Banovinu, Sisak, Moslavinu, naš kraj otkud jesmo, da sva naša djeca s ovog područja dobiju sliku onoga što se događalo na našem prostoru.

Uz takve radionice, obavezno imaju radionicu o opasnosti od mina s obzirom da su svi oni vrlo blizu minski sumnjivim područjima, a prevencija stradavanja od mina izuzetno nam je bitna. Ove godine imamo dodatno dvije radionice. U suradnji s Crvenim križom Primorsko-goranske županije i njihovim timom koji je bio ovdje odradili smo radionicu o kodeksu ponašanja na vodi, spasilački dio, kako možemo pomoći u raznim situacijama, a druga radionica je bila radionica pružanja prve pomoći gdje su u praktičnom dijelu svi imali priliku vježbati kako to učiniti. Imali smo izlet brodom i kupanje na Rajskoj plaži kako bismo malo promijenili okolinu. Naravno da mislimo nastaviti i dalje s ovim projektom, djeca ga vole i žele ponovo ići, imamo evaluacijske obrasce koje ispunjavaju na kraju svakog kampa tako da nam je to najbolji pokazatelj njihovog zadovoljstva. Ono što posebno želim istaknuti je da sam naziv ovogodišnjeg kampa zapravo govori puno toga, a on je „Očevi zajedno u ratu, djeca zajedno u miru“. Mi se jako dobro poznajemo u udruzi, bili smo zajedno u teškim vremenima i čuvali jedan drugom leđa. Sada bismo htjeli to naše zajedništvo i poznanstvo prenijeti na našu djecu, a ovo je jedna od boljih prilika da se ta naša djeca bolje upoznaju, da se druže, primarno nam je ono što sama simbolika naslova govori.“

Djeca i voditelji su u Novi Vinodolski stigli s dva privatna automobila i minibusom Vatrogasne zajednice općine Martinska Ves. Prilikom boravka u kampu, djeca su osim slobodnih i sportskih aktivnosti te svakodnevnog kupanja, imala i brojne edukacijske radionice i zanimljiva te korisna predavanja, a svakako je bitno istaknuti i nastavu namijenjenu promicanju vrijednosti Domovinskog rata.

Drugi dan boravka, u utorak 27.kolovoza održana je radionica „Banovina u Domovinskom ratu“ prilikom koje je, osim predavanja, upriličena projekcija dokumentarnog filma „Banovina i Moslavina u Domovinskom ratu“ autora Nenada Šestića koji je izrađen pod pokroviteljstvom Sisačko-moslavačke županije i namijenjen je za prikazivanje učenicima u školama na satovima povijesti, a odobren od Ministarstva znanosti i obrazovanja. Voditelji su djeci odgovarali na pitanja, pojasnili ulogu Specijalne policije u tim operacijama te ih upoznali s činjenicama o početku Domovinskog rata na našem području. Nakon završetka ove radionice pitali smo Natali Gršić, Saru Malović i Karla Jakopovića o njihovim zapažanjima važnosti dokumentarnog filma kojeg su gledali te su nam rekli što je svatko od njih zapamtio kao bitno za istaknuti:
„Nakon što smo pogledali film naučila sam kako je zbog datuma iznimno važne akcije u Farkašiću i herojskog čina naših branitelja upravo 18.listopada proglašen Danom hrvatskih branitelja Sisačko-moslavačke županije te se kao takav i obilježava./ Nakon pogledanog filma i poslušanog predavanja zaključila sam da je bitno zbog preokreta kada je mala skupina hrvatskih branitelja uspjela poraziti višestruko brojnije srbočetničke teroriste, zaustaviti neprijatelje u naumu da odsijeku veliki dio hrvatskog teritorija./ Iz sveg što sam vidio i čuo došao sam do zaključka kako su JNA i teroristi godinama unaprijed planirali raspored vojnih objekata, planove napada i otimanja hrvatskog teritorija kako bi mogli zauzeti Zagreb i središte Hrvatske te je očigledno kako je sve bilo dugo i unaprijed planirano.“

Smatra li da djeca u školi ne uče dovoljno o zavičajnoj povijesti novijeg datuma, posebice o Domovinskom ratu, pitali smo voditelja Nikolu Škrinjara, člana udruge SJP „OSA“ Sisak, koji nam je rekao svoje mišljenje te nadležnima dao i neke prijedloge:
„Mislim da u nastavi povijesti u školama nije dovoljno zastupljena tematika novije hrvatske povijesti i Domovinskog rata te da to treba promijeniti. Mogu se pozvati hrvatski branitelji u školu da održe izlaganje o nekim činjenicama iz Domovinskog rata, da dolaze na mjesta obilježavanja njihove pogibije jer su oni živote dali za stvaranje naše države. Uskoro će obljetnica akcije Farkašić i smatram da bi se trebalo dovesti djecu s ovog našeg područja Banovine od petih do osmih razreda tamo kako bi iz prve ruke, od hrvatskih branitelja, od nas koji smo proživjeli tu istinu čuli što se tamo događalo i zašto je to važno. Hrvatski branitelji nisu dugog životnog vijeka i dok još ima živih heroja i svjedoka tog vremena djeca trebaju čuti pravu istinu kako se branila domovina.“

Treći dan svog boravka, u srijedu 28.kolovoza održana je edukacija o opasnosti od mina budući sva djeca dolaze iz županije koja je, poslije Ličko-senjske, najzagađenija minama. Edukaciju je održao voditelj Željko Gršić kao licencirani predavač edukator, a koji je govorio o područjima zagađenima minsko-eksplozivnim sredstvima (koja su to bila ili još uvijek jesu) te je djecu upoznao sa izgledom i opasnostima koje minsko-eksplozivna sredstva predstavljaju. Budući je Udruga SJP „OSA“ jedan od dugogodišnjih nositelja edukacija, tajnik udruge Željko Gršić educirao je djecu o pravilnom i rizičnom ponašanju u blizini minsko sumnjivih područja.

U četvrtak 29.08. je bio zajednički odlazak djece i voditelja katamaranom „Mali Marino“ na Rajsku plažu na otoku Krku gdje se provelo cijelo poslijepodne, a povratak je bio tek na večeru u Odmaralište. Obiteljski obrt pomorskog prijevoza „Mali Marino“, otac Marin, najstariji sin Marin (17) i najmlađi Frane (4) izuzetno ljubazno je ugostilo i našu grupu.

U petak 30.kolovoza u suradnji sa spasiocima Crvenog križa održana je radionica „Spašavanje života na moru i drugim vodama“ koju je vodio Ivan Uravić, koordinator Službe spašavanja života na vodi i ekološke zaštite priobalja Društva Crvenog križa Primorsko-goranske županije, kojom prilikom su djeca upoznata sa radom Službe za spašavanje Crvenog križa, opasnostima koje najčešće dovode do brojnih nesretnih slučajeva ili završavaju tragično, kako ih izbjeći, kako se ponašati u takvim trenucima, što se smije, a što ne smije učiniti, koga pozvati, kako unesrećenom ili osobi koje se utapa pružiti prvu pomoć i izbjeći moguće vlastito stradavanje, ali i još puno ostalih korisnih informacija. Pokazana im je oprema koju spasioci obavezno imaju sa sobom te prikazan kratki film s primjerom spašavanja osobe, a kojeg su potom zajednički prokomentirali.

U subotu 31.kolovoza edukativnu radionicu održala je Rina Srdoč, studentica treće godine sestrinstva u Rijeci i volonterka Crvenog križa već deset godina koja nam je rekla što je na radionici i edukaciji prikazano djeci i s kojim ciljem:
„Pokazali smo neke osnove, što uraditi kada je osoba bez svijesti, kako provjeriti da li diše, kako okrenuti osobu u pravilan položaj, što napraviti kod gušenja, krvarenja, prijeloma nadlaktice, podlaktice, prikazali smo realistično kako izgledaju opekline, u kojem slučaju kako postupiti i koga nazvati. Uglavnom osnove koje oni u svojoj dobi već mogu primijeniti ukoliko se nađu u nekoj situaciji, ali su upozoreni i da moraju prije svega procijeniti i svoju sigurnost prije nego krenu pružati nekome prvu pomoć.“

Osim edukacija i radionica, bile su organizirane i brojne druge aktivnosti u kojima su djeca s našeg područja sudjelovala zajedno s ostalim grupama, a koliko je zaista raznovrsnih aktivnosti te koliko u njima uživaju djeca svih uzrasta, koliko su korisna u socijalizaciji svih sudionika, rekao nam je jedan od voditelja animatora, inače umirovljeni profesor tjelesnog i dragovoljac Domovinskog rata koji već devetu godinu tamo volontira tijekom ljeta, Damir Kogej, a svima poznatiji kao Dado: „Za svu djecu koja dolaze u ovo odmaralište organizirane su svakodnevne radionice od otprilike 45 minuta trajanja, imamo ih dvije do 5 dnevno, raznovrsne su od likovnih do znakovnog jezika, imamo prijepodnevne, poslijepodnevne i večernje aktivnosti, turnire u boćanju, badmintonu, odbojci, visećoj kuglani, malom nogometu, štafetne igre, Jadranske susrete, plesne večeri, disco, zaista jako puno toga. Ono što posebno želim naglasiti u cijeloj priči je da u sve njih maksimalno uključujemo svu djecu bez obzira na djecu s posebnim potrebama ili djecu koja su u mogućnosti da sve mogu odraditi bez nekih ograničenja tako da boravak ovdje bude na zadovoljstvo zaista svih koji ovdje ljetuju. Novost je da za osobe s invaliditetom sada imamo puno više mogućnosti kako bismo ih animirali u raznim sportskim aktivnostima tako svi koji ovdje borave budu zadovoljni i sretni te se požele opet ovdje vratiti.“

Tako su djeca članova udruge SJP „OSA“ Sisak sudjelovala na Jadranskim susretima natječući se s još 5 ekipa i odnijela uvjerljivu pobjedu osvojivši prvo mjesto u ukupnom poretku, ali i srušivši dotadašnji rekord od 7 minuta 35 sekundi te „podigli ljestvicu“ gotovo dvostruko više, na čak 13 minuta i 07 sekundi u štafetnoj igri Držanje bazena s vodom za što su, uz diplome za osvojeno prvo mjesto, dobili i zasebnu diplomu na večernjoj svečanosti podjela priznanja i diploma.

Neka od djece su ovdje bila prvi put, neki dolaze po drugi ili treći put, no, lijepo je predstaviti svoj grad na najbolji mogući način u ime udruge čiji si predstavnik. Da su bili zaista za pohvalu, rekao nam je animator Marin Komadina, inače profesor kineziologije:
„Moram priznati kako sam rekao vašem voditelju Gršiću, kad bi sve grupe bile kao vaša, vjerojatno bih ja ostao bez posla (smijeh). Najiskrenije rečeno, volim kad se zna tko je šef, to su odrasli, a ne klinci. Tako da i sam često upozoravam mlade voditelje da se uzde drže čvrsto već na samom početku. Vaša grupa je meni super, tu već ima klinaca koji su bili više puta, znaju pravila kućnog reda, poštuju ih, tako da zaista sve pohvale imate.“

Na kraju ovog druženja svi sudionici kampa grupe „OSA“ dobili su za ispuniti evaluacijski obrazac kako bi se dobila povratna informacija za daljnji rad na projektu.

Miroslav Sačer

Miroslav Sačer

Tonski realizator programa Petrinjskog radija. Upravo za izgled naših prijašnjih web stranica, kao i za izradu naših radijskih jinglova, osvaja nagrade Hrvatske udruge radija i novina, što je samo potvrda kvalitete njegova rada.

NAJNOVIJE VIJESTI

X