ep22032021

Europska solidarnost za škole u Petrinji i Zagrebu

PETRINJA – Kako izgleda učenje za ispite i priprema mature u razdoblju nakon potresa i u jeku ograničenja koje nameće pandemija? Kako su Europska unija i njezine države članice pomogle Hrvatskoj neposredno nakon potresa te koju ulogu ima Unija u zaštiti mentalnog i fizičkog zdravlja mladih? To su samo neka od pitanja o kojima se raspravljalo tijekom online susreta nastavnika i učenika osam srednjih škola iz Irske, Francuske i Španjolske s vršnjacima iz Srednje škole iz Petrinje te Gornjogradske gimnazije iz Zagreba, u o organizaciji Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj. Kroz razmjenu iskustava i razgovor, sudionici iz inozemstva su iskazali solidarnost i spremnost na dodatnu potporu stradalom hrvatskom području, a u raspravi su im se pridružili i zastupnici u Europskom parlamentu: Deirdre Clune (EPP, Irska), Tonino Picula (SDP, S&D) te Irѐne Tolleret (Renew Europe, Francuska).

Zastupnica Clune je – na upit učenika – pojasnila na koji način se raspodjeljuje novac iz zajedničkog EU proračuna te je istaknula da slabije razvijene države članice mogu računati na više sredstava što je izraz europske solidarnosti. Rekla je i da je u Uniji glas svih članica, pa i onih najmanjih, jednako važan. „Mi smo jedna velika obitelj i tu smo da pomognemo“, kazala je Clune.  Zastupnik Picula rekao je kako je reakcija EU-a nakon potresa u Zagrebu i Petrinji pokazala da Hrvatska može računati na svoje EU prijatelje te je podsjetio da joj je – kroz EU fond solidarnosti – na raspolaganje stavljeno gotovo 700 milijuna eura pomoći. „Taj se novac mora ugovoriti u idućih 18 mjeseci“, istaknuo je Picula.  Zastupnica Tolleret također se osvrnula na dodanu važnost EU-a u kriznim i izazovnim situacijama te je istaknula da je pandemija jasno pokazala važnost koordiniranih mjera. Također je ustvrdila kako mlade treba podsjećati da je EU ujedinjena u raznolikosti i solidarnosti te im objašnjavati što EU čini za njih. „Vi ste nova generacija Europljana i nije slučajno da se povijesni plan oporavka od pandemije zove EU sljedeće generacije“, poručila je Tolleret.

Obrazovne ustanove koje su sudjelovale na današnjoj online konferenciji dio su programa Škola ambasador Europskog parlamenta (EPAS) koji se od 2016. godine provodi u svim državama članicama EU-a. Cilj je jačati informiranost mladih o Europskoj uniji, te europskim vrijednostima i pravima.  Programom je obuhvaćeno više od 50 gimnazija i strukovnih škola iz cijele Hrvatske.

Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj je, uz potporu Opće uprave za komunikaciju EP-a Bruxellesu, početkom 2021. godine pokrenuo paneuropsku inicijativu solidarnosti za Srednju školu Petrinja. Uz moto #EPASwithPetrinja mreža škola ambasadora Europskog parlamenta iz Hrvatske i inozemstva na različite su se načine uključile u slanje pomoći i iskazivanje potpore prijateljima u Petrinji. Predsjednik Europskog parlamenta David Sassoli također je pozvao EPAS mrežu ustanova na solidarnost sa stradalim školama u Petrinji i Zagrebu. „Ovo je vaša prilika da pokažete koliko je učinkovita ova europska mreža. Kontaktirajte prijatelje u Hrvatskoj i pokažite im da ste uz njih. Mali, ali konkretni iskazi solidarnosti mogu puno značiti u ovim teškim vremenima. Mogu stvoriti neraskidive veze koje će olakšati povratak u izgubljeno normalno stanje. Hrvatski prijatelji, mi smo uz vas!“, poručio je predsjednik Europskog parlamenta u video-poruci koju možete pogledati ovdje.

EPAS škole koje su sudjelovale u online razgovoru:

Srednja škola Petrinja

Gornjogradska gimnazija

Lycée René Couzinet à Challans, Francuska

Lycée Gaston Barré de Niort, Francuska

Lycée Auguste Perdonnet à Thorigny-sur-Marne , Francuska

La Serrania Secondary School, Alpuente, Valencija, Španjolska

John Scottus Secondary School, Rathmichael, Dublin, Irska

Dunamase College/Coláiste Dhún Másc, Portlaoise, Laois, Irska

Maynooth Post Primary School, Maynooth, Kildare, Irska

Loreto Secondary School Clonmel, Clonmel, Tipperary, Irska

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X