stolarijanaslov

Grad će prostor bivše Stolarije prodati Tenaco grupi za 670 tisuća kuna

PETRINJA – Na dnevnom redu 29. sjednice Gradskog vijeća Grada Petrinje našao se i prijedlog odluke o odabiru najpovoljnije ponude za prodaju nekretnine u vlasništvu Grada Petrinje u ulici Mije Srnaka 51. Riječ je o prostoru bivše Gradske stolarije.

Obrazlažući prijedlog, privremeni pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu i imovinu Ante Marić podsjetio je kako su na 25. sjednici Gradskog vijeća, održanoj 4. lipnja ove godine, vijećnici donijeli odluku da se ide u proceduru prodaje objekta bivše Stolarije.

„Natječaj je objavljen 4. srpnja ove godine i na njega je pristigla jedna ponuda. Otvaranje ponuda bilo je 25. srpnja. Ponudu je dala Tenaco grupa d.o.o (iz Brckovljana). To je novoformirano poduzeće. Ponuda je prema kriterijima natječaja prihvatljiva, dakle ispunili su sve uvjete propisane natječajem. Prvenstveno, ponudili su cijenu od 670 tisuća kuna, koja je za nešto nadmašila početnu cijenu od 655 tisuća kuna. Pred vama je prijedlog odluke da se objekt bivše Stolarije proda Tenaco grupi, odnosno da se zaduži gradonačelnika da se potpiše ugovor između spomenutog poduzeća i Grada Petrinje“, objasnio je uvodno Marić.

 

Dodao je kako ova tvrtka u svojim poslovnim planovima za 2019. godinu predviđa u proizvodnji zaposliti 15 radnika, dok bi kroz četiri godine taj broj trebao doći do 50 zaposlenih.

„Radi se o tekstilnoj industriji, o proizvodnji medicinske opreme, operacijske opreme, zatim posteljine i sličnog. Uglavnom, populacija koju bi zaposlili su žene, što je na neki način na tržištu rada ugrožena populacija. Tu vidimo priliku za razvoj i stavljanje u funkciju, ne samo zapuštenog dijela grada, nego i za zapošljavanje novih djelatnika, što sve doprinosu poboljšanju standarda građana Petrinje“, kazao je Marić.

Predsjednik Gradskog vijeća Nenad Radošević upozorio je pročelnika da poslovni plan koji spominje, vijećnici nisu dobili elektroničkom poštom, te je zatražio da svoje izlaganje dopuni s više informacija.

„Radi se o poslovnom planu novoformiranog poduzeća Tenaco grupe koja kao novo poduzeće nema iskustva, ali sestrinske tvrtke iz Tekstil grupe imaju dugogodišnje iskustvo u toj tekstilnoj branši. Provjerili smo na internetu – radi se o ozbiljnim tvrtkama koje imaju dugogodišnje iskustvo u tekstilnoj industriji. Radi se o ulaganju od oko 5 milijuna kuna u opremu i uređenje prostora kako bi se on priveo svrsi proizvodnje tekstilne medicinske i druge opreme, uglavnom tekstila“, dodatno je pojasnio pročelnik.

U raspravi koja je o ovoj točki uslijedila, SDP-ova vijećnica Svjetlana Lazić pitala je je li ovaj prijedlog razmatrao Odbor za financije i proračun. Zanimalo ju je i je li tvrtka koja se javila na natječaj već u najmu prostora u Stolariji, te što će biti s tvrtkom koje već je u tom prostoru?

 

„Vidjeli smo i da je dio stolarije promijenjen na zgradi nekadašnje Gradske stolarije i da su tu bila neka ulaganja, pa nas malo i o tome izvijestite“, zatražila je Lazić.

Pojašnjene o sjednici Odbora za financije dao je predsjednik Gradskog vijeća Nenad Radošević koji je rekao kako je u pitanju bio javni natječaj, pa nije bilo potrebe za sjednicom Odbora. Osim toga, podsjetio je, zbog ostavke predsjednika Odbora za financije, nije bilo predsjednika koji bi sjednicu sazvao, a zbog godišnjih odmora, ni svi članovi Odbora nisu se uspjeli okupiti.

Na drugi dio pitanja vijećnice odgovorio je pročelnik Marić.

„Trenutno u prostorima bivše Stolarije imaju tri tvrtke koje imaju valjani ugovor o zakupu. Jedna je tvrtka Montažne tribine, druga je Lukas Design i treća je Tekstil grupa. Ova tvrtka,Tekstil grupa,  sestrinska je tvrtka ove nove Tenaco grupe koja se javlja za kupnju Stolarije. U natječaju je bilo naznačeno da potencijalni kupac mora prihvatiti postojeće ugovore, znači pod onim uvjetima koji su potpisani sada s Gradom, da ih prihvaća pod tim uvjetima do isteka tih ugovora, a kasnije dogovaraju s novim vlasnikom eventualno nove uvjete. Ovo što ste spomenuli PVC prozore, uređenje koje su svi primijetili, to je sve regulirano ugovorom o zakupu s Gradom, gdje je njima od zakupnine priznato ulaganje na uređenju tog prostora koji sad stvarno izgleda primjereno“.

MOST-ova vijećnica Luca Gašpar Šako zamolila je da se vijećnicima dostave poslovni plan tvrtke Tenaco grupa i prijedlog ugovora koji će gradonačelnik s njima potpisati.

 

„Kako znamo da je to registrirano u trećem mjesecu ove godine, reference i bonitet te tvrtke ne mogu se pronaći, jer ih nema, pa me onda zanimaju reference i bonitet tvrtke Textil grupe. Ako su isti vlasnici već tamo u najmu, malo mi je čudno da to otvaraju … Zanima me i kuda onda idu strojevi Komunalca koji su sada tamo u tom okruženju? Zanima me i koliko ta Tekstil grupa ima zaposlenih, jer ništa o tome ne postoji na internetu. Ja jesam da to ne propada i stoji u stanju kakvom je, ali više podataka ne bi škodilo i ne bi štetilo da imamo na uvid taj ugovor koji će se sklopiti ako se ovo izglasa“.

„Ugovor, ako se sklopi, bit će javan. Ako vi donesete odluku o prodaji, gradonačelnik sklapa ugovor s Tenaco grupom i on će biti javan i objavljen, to nije ništa sporno. Mi nismo tražili niti dobili bonitet tvrtke Tekstil grupa, jer nije sudionik natječaja, tako da ne znam točno koliko ima zaposlenih. Tekstil grupa nema direktne veze s ovim natječajem, osim što je ona u zakupu određenog prostora već sada“, odgovorio je pročelnik Marić.

„Da vi se ugovor potpisao, upravo ova odluka mora prethoditi tome“, dopunio je predsjednik Gradskog vijeća Nenad Radošević.

HDZ-ov Željko Tonković podsjetio je kako priča o prodaji Stolarije traje već niz godina.

 

„Stolarija je u prodaji već više od 10-tak godina, kada je bio prijedlog da se proda za 1,5 milijuna kuna. Tada su koalicijski partneri Hrvatske demokratske zajednice, HSP to negirali i tražili 1,8 milijuna kuna. Dakle, netko je nudio, uz jedan dobar projekt, koji smo čak dobili na stol, za razliku od danas, projekt i namjenu za proizvodnu djelatnost. Imali smo pred osam godina milijun i pol. Sada imamo 670 tisuća kuna i ovdje se priča da moramo biti sretni. Načelno čak i da, ako postoji zdrava gospodarska klima i ako netko stvarno zdravo misli pokrenuti nekakvu proizvodnju, ali ne znam je li tome tako. Kada vi osnujete „tvrtku kćer“,kako se to popularno zove, s nula zaposlenika, s nula financijskih sredstava i nula prometa, pa onda nije nikome ništa ni dužna, kako je onda dužna ova druga „kćer“ ili „majka tvrtka“? Možda nije mogla zadovoljiti uvjete natječaja, pa se registrira druga tvrtka, a mi ovdje zapravo ništa o tome ne znamo …  Pokušajte nam dostaviti svu dokumentaciju da možemo relevantno govoriti o tome. Što mi možemo suvislo odlučiti, ako ništa ne znamo? Razoružajte nas kvalitetnom dokumentacijom iz koje ćemo nešto moći iščitati. Svaka investicija u gospodarstvu da, ali sramotno je prodavati za ovaj iznos“, poručio je između ostalog Tonković.

Pročelnik Marić kazao je kako Tekstil grupa nema nikakvih dugovanja prema Gradu Petrinji, jer inače ne bi mogla sklopiti ugovor o zakupu prostora u koji je već uložila više od 200 tisuća kuna.  „Tamo već rade kvalitetno i imamo potpuno pravo nadati se da će i ovo drugo biti potpuno kvalitetno“, kazao je Marić.

Vijećnik Mihael Jurić (HDZ) prigovorio je što vijećnici nisu dobili pismo namjere i što informacije o točkama o kojima trebaju odlučivati i inače doznaju tek na sjednici.

 

„Vjerujem da je ovdje sve u želji da se potakne gospodarska aktivnost, da se zaposle ljudi, da se proizvodi visokokvalitetan proizvod, ali ovakvim načinom nam ostavljate mogućnost kao da se nešto iza paravana valja… Ono što nam dodatno odzvanja u ušima je to da će se prostor prodati za 670 tisuća kuna, a kasnije ćemo to dati u podnajam drugim tvrtkama, drugim firmama“, rekao je Jurić koji smatra da bi ugorovom kupca trebalo obvezati i da uredi cijeli taj prostor, a ne da okoliš bude leglo lisica i glodavaca.

„Smatramo da je 670 tisuća kuna iznos koji je minimalan i da trenutno uvjeti za prodaju nisu dobri, ako znamo da tamo imamo 100-tinjak kilovata struje – to vam je 200 tisuća kuna, da je to asfaltirano područje i ako znamo koliko ta zgrada ima kvadrata u prvoj gradskoj zoni i da može ići u komunalnu aktivnost, možemo vidjeti da je vrijednost tih kvadrata puno, puno veća od ovih 670 tisuća kuna. Ovdje se naprosto prodaje gradska imovina, imovina naših djedova, očeva, nas“, rekao je Jurić koji je najavio kako će Klub vijećnika HDZ-a biti protiv ove odluke. „Bez obzira što smo uvijek za gospodarstvo, ali ovakvim paušalnim pristupom dajete nam povod da sumnjamo“ , kazao je.

HSS-ov Miroslav Petračić javio se za ispravak netočnog navoda koji se odnosio na Jurićevu tvrdnju da se „prodaje naša zajednička, gradska imovina“.

 

„Znate kakva je to imovina? To je imovina koja je ljudima oteta u socijalizmu. To se prodaje. To je oteto. Centar Petrinje koji je sad prazan, isto je otet u socijalizmu. Čovjek je proglašen „državnim neprijateljem“, skoro strijeljan, otišao je van, nije mogao živjeti u Hrvatskoj. Znači, to je oteta imovina. Nismo za to da čuvamo zajedničku socijalističku imovinu, nego svaka imovina mora imati vlasnika i taj vlasnik će onda naći najbolji način kako se radi s tom imovinom“, rekao je Petračić.

U raspravu se uključio i predsjednik Gradskog vijeća, HNS-ov Nenad Radošević.

„Što se tiče prodaje Gradske stolarije, treba razvrstati određene stvari i razjasniti. Jedno je, kako građani ne bi poistovjećivali – ovdje se ne radi o prodaji tvrtke ili poduzeća Gradske stolarije koja je kao subjekt ugašena i brisana iz registra, dakle ne postoji. Ovdje se radi o prodaji nekretnine. Znamo u kakvom stanju je ta nekretnina i znamo kakvu je sudbinu prije imalo jedno poduzeće – Gradska pekara koja je svojevremeno prodana na vrijeme i koja je danas vrlo uspješan poslovni subjekt City kebab. Ja se nadam da imamo dovoljno racionalnosti, dovoljno svijesti da i ovaj prostor pretvorimo u jedan vrlo uspješan poslovni subjekt koji će biti na ponos Petrinji i koji će stvarati i otvarati nova radna mjesta, stvarati nove proizvode i dati šansu razvoju ne samo tog područja nego i grada Petrinje. Naravno, time i uljepšati sliku grada, jer ovakva slika kakva je sada tamo je loša slika i u budućnosti može biti samo gora. Drugu stvar koju želim ovdje reći, a to je također dosta bitno, da će ti objekti kakvi su sada, kroz dogledno vrijeme propadati.“, rekao je između ostalog Radošević. Podsjetio je kako se prije desetak godina za taj prostor tražilo 1,5 milijuna kuna. Sada 670 tisuća kuna. „Bude li prepušten propadanju, taj prostor ćemo kroz koju godinu morati poklanjati za nula kuna da bi ga netko uopće uzeo … Vrijeme je za otvaranje poslovnih subjekata koji će stvarati radna mjesta, ulagati, obnavljati i dati ovom području budućnost. Dajmo šansu razvoju“, poručio je.

 

Vijećnike je Radošević  upoznao s podacima do kojih je sam došao istražujući na internetu reference „sestrinske tvrtke“ ponuđača.

„Ova sestrinska tvrtka koja je također registrirana na istu adresu u Brckovljanima ima 58 zaposlenih. Prihode ne možemo poistovjećivati, ali za reference i pitanje boniteta daje određene smjernice – u 2016. godini 29 milijuna kuna, a u sljedećoj godini 2017.godini 35 milijuna kuna prihoda. Uvrštena je u tvrtke koje spadaju u najbrže rastuće tvrtke u tom sektoru te veličine. Dakle, postoje određene smjernice iz kojih možemo iščitati da je ovo pozitivan projekt“.

Za ispravak netočnog navoda javila se MOST-ova Luca Gašpar Šako koja je upozorila kako spomenuta tvrtka nema niti web stranicu, niti su podaci o njoj raspoloživi na internet stranicama. Iznijela je i pitanje koje joj je, kaže, uputio jedan građanin: „Kako se Stolarija može prodati bez nas dioničara koji imamo udjele, a ima nas pet ili šest?“. Predsjednik Gradskog vijeća, Nenad Radošević pojasnio je da se ovdje radi o prodaji nekretnine u vlasništvu Grada, a ne o prodaji tvrtke ili udjela. Za riječ su se ponovno javili  i HDZ-ovi vijećnici Tonković i Jurić koji su ponovili kako nisu protiv dobrih projekata, ali traže ozbiljniji pristup i više informacija. Na kraju, u raspravu se uključio i nezavisni vijećnik Pejo Trgovčević.

 

„Mi govorimo o prodaji gradske imovine, odnosno gradskih nekretnina, a govorimo o projektima. Prodajemo nekome nešto, a želimo mu uvjetovati što će raditi, kako će raditi i koliko će raditi. Mislim da pomalo „vučemo“ i na onaj bivši nekakav sustav, a ne ovaj za koji se sada zalažemo, kapitalistički. Ja bih izbjegavao tu riječ „projekt“. Jednostavno trebamo preuzeti odgovornost da li mi želimo u ime građana grada Petrinje odlučiti da se prostor Stolarije proda ili ne. Možemo kalkulirati je li to malo novaca, je li jeftino. Je. I za mene je to malo novaca. A kada se javio doktor Petračić pa rekao da je netko u bivšem sustavu komunizma patio zbog toga i da mu je oteto, onda je to još vrijednije. Ne bih razgovarao o tome o kakvom projektu se ovdje može raditi. Mi možemo kao Grad, nakon što odlučimo prodati Stolariju, vlasniku samo uvjetovati kojom djelatnošću se može baviti, a ne što će raditi i na koji način. Dakle, preuzmimo odgovornost i donesimo odluku želimo li  ovaj prostor prodati ili ne“, kazao je Trgovčević.

Prijedlog odluke o prodaji prostora Stolarije na kraju je usvojen većinom glasova vijećnika (14 za, 5 protiv,1 suzdržana).

Miroslav Sačer

Miroslav Sačer

Tonski realizator programa Petrinjskog radija. Upravo za izgled naših prijašnjih web stranica, kao i za izradu naših radijskih jinglova, osvaja nagrade Hrvatske udruge radija i novina, što je samo potvrda kvalitete njegova rada.

NAJNOVIJE VIJESTI

X