kuljanacuniverzalnagore

Grad povlači tužbu protiv Vodoopskrbe Kupa, odnosno Sisačkog vodovoda

PETRINJA – Na prošloj sjednici petrinjskog Gradskog vijeća vijećnici su raspravljali o prijedlogu Odluke o povlačenju tužbe koja se vodi na zagrebačkom Trgovačkom sudu protiv Vodoopskrbe Kupa, odnosno Sisačkog vodovoda, radi istupa člana iz društva. Zdravko Kuljanac, privremeni pročelnik Upravnog odjela za lokalnu i mjesnu samoupravu i imovinsko-pravne poslove Grada je istaknuo kako je vrijednost predmeta spora dva milijuna kuna te podsjeća kako je Gradsko vijeće odluku o istupanju iz trgovačkog društva Vodoopskrba Kupa donijelo 2016.godine.

„Taj se spor vodio sve, odnosno vodi se i danas, rasprava na Trgovačkom sudu u Zagrebu je 16.listopada. Mi smo ishodovali odgodu od tri mjeseca obzirom da nas je odvjetnička kuća koja nas je zastupala prestala zastupati. U međuvremenu je krajem kolovoza gradonačelnik dao meni ovlaštenje da pokušam razgovarati sa Sisačkim vodovodom u Sisku vezano za modalitete istupa, odnosno prestanka ovog spora za koji je i sutkinja na preliminarnim raspravama zaključila da nemamo baš velike šanse da dobijemo“, rekao je uvodno Kuljanac.

Podsjeća i zbog čega je došlo do tužbe Grada Petrinje prema Vodoopskrbi Kupa. „Tužbu je Grad Petrinja podnio iz razloga što je tadašnje društvo Vodoopskrba Kupa oprostio neki dug Sisačkom vodovodu u iznosu od 1,3 milijuna kuna. Naše trgovačko društvo Privreda tražilo je od Vodoopskrbe Kupa isti takav tretman i za svoje dugove, međutim kako to nije uvaženo, onda je podnesena ova tužba s namjerom da se istupi iz ovog trgovačkog društva Vodoopskrba Kupa kojeg smo suvlasnik bili u postotku od 19 i nešto posto. U međuvremenu su ti dugovi prema Sisačkom vodovodu, odnosno Sisački vodovod je izmirio svoje dugove. Još se nešto dogodilo prošle godine. Došlo je do spajanja Sisačkog vodovoda i Vodoopskrbe Kupa, tako da je to sada jedan pravni subjekt“, rekao je Kuljanac.

Kada je Grad podnosio tužbu, nominalni udio Grada u Vodoopskrbi Kupa je iznosio 11 milijuna kuna, a tada bi sudske pristojbe bile visoke i neprihvatljive za Gradski proračun, stoga se uzela tržišna vrijednost od dva milijuna kuna, pojasnio je Kuljanac.

„Ono dalje što treba istaknuti, nakon spajanja, odnosno pripajanja Vodoopskrbe kupa Sisačkom vodovodu, sada je naš udio Grada Petrinje isto nominalno 11 milijuna kuna, ali sada je to sada 4 i nešto posto. Grad Sisak i onda kao većinski vlasnik apsolutno ima mogućnost donošenja odluka bez mogućnost donošenja odluka bez sudjelovanja i glasovanja svih ostalih članova, a to su Lekenik, Sunja i Martinska Ves. Svi smo mi sa nekim sitnim postotcima, prije smo mogli utjecati u Vodoopskrbi Kupa kada bi se udružili sa nekim drugim manjim jedinicama, sada toga više nema“, rekao je Kuljanac.

Stoga je Sisački vodovod predložio da se Sporazum potpiše na Trgovačkom sudu u Zagrebu kako bi se zaključila sudska nagodba o povlačenju, odnosno o odricanju od tužbe i tužbenog zahtjeva, dodaje Kuljanac i ističe kako će sudske troškove u iznosu od 120 tisuća kuna bez PDV-a, podmiriti Grad Petrinja. Dodaje kako bi produljenje ovog spora, kojeg bi vjerojatno izgubili, bi samo uzrokovao dodatne  troškove koje bi opet Grad morao platiti.

HDZ-ova Magdalena Komes je postavila pitanje zbog čega gradonačelnik nije postupio sukladno odluci Gradskog vijeća kada su odlučili da će se boriti za eventualne mogućnosti da nešto dobiju navedenom tužbom, zašto ništa nije učinjeno prilikom pripajanja Vodoopskrbe kupa Sisačkom vodovodu te zašto grad nije reagirao na vrijeme te zbog čega nije poduzeo neke pravne radnje kada je dolazilo do takvog pripajanja.

Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović je podsjetio kako Petrinja želi biti lider u vodoopskrbi na ovom području županije. „Ako ćemo gledati istini u oči i vidjeti tko je što do sada napravio u Petrinji, onda znamo da smo doživjeli ogromnu nepravdu kod udjela, ovih 19 i nešto posto, gdje smo na svu sreću imali partnere sa šest posto i Lekenik i gdje smo sa 25 posto mogli njih lupiti po prstima i kontrolirati neke odluke koje su bile pod kontrolom nas nekih malih. E sada kada se promijenilo, ono što se promijenilo, a to je tajnik pokuašo objasniti, kada su se udjeli sa 19 postali 4 posto, što je Sisački vodovod napravio puno, mogu reći kvalitetnije, nego su bili korak ispred, bili su korak ispred i mi smo sada postali u onoj pat situaciji hoćemo li ići na dva milijuna ili 11 milijuna. Ako idemo na dva milijuna onda ćemo platiti puno manje naš pokušaj da se izborimo i da eventualno tih 11 milijuna kuna, njima prodamo i da u tom dijelu njima damo do znanja da želimo eventualno još iskompenzirati dug kojeg smo tražili da oni uvaže kao što su napravili na način prema Sisačkom vodovodu. Oni su tu napravili priču za sebe koja je bila, neću reći, diskriminirajuća, Sud je to njima opravdao i mi tu nismo uspjeli“, rekao je Dumbović.

Komes je ponovno postavila pitanje kada je izmijenjen društveni ugovor te zbog čega nitko u Gradu ili Privredi nije znao za promjenu društvenog ugovora. HDZ-ov Željko Tonković je istaknuo kako do ove situacije nije trebalo doći jer kada su gradski vijećnici digli ruke za odluku da odvjetnički ured zastupa Grad i Privredu, tada je vijećnicima bilo rečeno da taj spor nije upitan te da će Grad i Privreda taj spor dobiti. Stoga je postavio pitanje da li netko za ovo treba odgovarati. Pitao je koliko je Grad platio odvjetničku kuću koja nas je zastupala u ovom slučaju te je predložio da se od njih pisano traži da nas u nastavku procesa zastupaju pro bono te da vrate novac kojeg su dobili.

„Poštovani viječniće Tonković, dok živim neću slušati vaše HDZ-ove prodike da bi u ovoj državi trebao netko za nešto odgovarati, a znamo da su državu imali kao džepotvorni Hrvati svoju državu koju ste uništili i pretvorili da u ovom dijelu Europe se stvorila jedna od najvećih pljački. Vi ste opljačkali narod sa zakonima Republike Hrvatske i ovdje tražite odgovornost. To je najveća sramota što može biti, a odluke koje ste donijeli ovdje, vi ste donijeli odluku da idemo u proces. Ja samo dajem prijedlog da li idete dalje ili ćemo to skinuti. Međutim vi želite politizirati situaciju i nekome nabijati teret svega onoga što se od 91.do 95.godine napravilo, devastiralo, ušlo u grad Petrinju, izgubili se određeni postotci, opet po zakonu Republike Hrvatske. I ja bih zato sada trebao odgovarati i da vi građanima objašnjavate političku demagogiju“, rekao je Dumbović, na što mu je Tonković poručio kako je HDZ državotvorna stranka koja je upravo u tim godinama pokrenula i stvorila samostalnu, suverenu i slobodnu državu.

„Sve dalje vaše odluke koje budu bile donesene da idemo dalje u procese, bolje nam je da kupimo starog kruha kod Edija i nahranimo ribe sa kupskog mosta. Zato vam savjetujemo da prekinemo nemoguću misiju. Ona je imala svoju cijenu, mi to nismo uspjeli, vi ste predložili da u to idete i možete predložite da u to ne idemo i da se nastavimo boriti. Ali vam kažem, to je nemoguća misija. Sve ostalo imate pravo na reviziju od 1991.do današnjeg dana gledajući Vodoopskrbu Kupa, tko je što uzeo, tko je što oteo petrinjskom čovjeku ovdje što se tiče udjela u Vodoopskrbi Kupa“, kazao je Dumbović.

MOST-ova Luca Gašpar Šako je kazala kako je bila članica Nadzornog odbora Vodoopskrbe Kupa u trenutku kada je bilo spajanje te tvrtke sa Sisačkim vodovodom te ističe kako su oni tada mogli dubiti na glavi jer odluke je donosila Skupština. I nju je zanimalo koliko smo do sada novca potrošili na odvjetnike u ovom slučaju, kao što ju je zanimalo koliko mi trenutno kupujemo vode od Sisačkog vodovoda.

„Ovo kada smo slušali vas vijećnice Gašpar Šako, da ste bili član Nadzornog odbora, da ste vidjeli da je to pravno bilo jednostavno neprihvatljivo upravo kao nadzor i članica nadzora mislim da i imate funkciju i ulogu da ukazujete na nepravilnosti i da osporite skupštinarima donošenje takvih odluka. Prema tome, može se zaključiti da niste osporavali te odluke i dali do znanja skupštinarima da ne mogu postupati suprotno što je pravno“, rekao je Tonković. Gašpar Šako mu je poručila kako svi podaci o tome kako su glasovali i što su govorili na tim sjednicama postoji u zapisnicima koji su dostavljeni skupštinama društava.

Nezavisni Pejo Trgovčević je istaknuo kako i nakon sat vremena rasprave oko ove teme nisu rekli ništa bitno. „Nemojte prozivati članove Nadzornog odbora Vodoopskrbe u to vrijeme dok sam ja bio direktor zadnje dvije godine bila je gospođa Gašpar Šako i gospodin Kuljanac. Nas troje znamo što se na tim sjednicama Nadzornog odbora događalo. Skupština koju su činile dva gradonačelnika i tri načelnika je odlučivala o svemu i bila pravovremeno informirana o svemu. Namjera istupanja je bila znana. Nadzorni odbor nije tu mogao ništa učiniti po tom pitanju. Radi se o tome da je Grad Petrinja još 2016.godine donio odluku na Gradskom vijeću da se utuži Vodoopskrba iz razloga što su tražili kao trgovačko društvo Privreda korekciju cijena, odnosno smanjenje cijena, pa od tog trenutka više Privreda nije ni plaćala preuzetu vodu Vodoopskrbi i tada je nastao je dan veći dug od 1,5 milijuna kuna iz razloga otpisa duga jednog dijela duga iz 2007., 2008.Sisačkom vodovodu, ja mogu reći možda je s pravom tužio Grad Petrinja zašto skupština nije otpisala jedan dio duga i Privredi, u to ne ulazim. Međutim, ja sam, a to znaju i ovo dvoje bivših članova NO, predlagao nagodbu koja je bila daleko financijski bolja i efikasnija i isplativija za Grad Petrinju, međutim bivši tada direktor Privrede je glatko to odbio i rekao da ga to ne zanima, da će sudski spor Privreda dobiti, da to nema spora, da to njega odvjetnici Kardum uvjeravaju 100 posto i tako“, rekao je između ostaloga Trgovčević.

Nakon rasprave od gotovo sat vremena, vijećnici su u konačnici donijeli Odluku o povlačenju tužbe koja se vodi na zagrebačkom Trgovačkom sudu protiv Vodoopskrbe kupa, odnosno Sisačkog vodovoda sa 18 glasova za i jedan suzdržan.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X