gv30012021101

Građani oslobođeni plaćanja vode, odvoza otpada, lokalnih poreza, roditelji plaćanja vrtića

PETRINJA – U prostorijama Kotve u Petrinji održana je 42.izvanredna sjednica petrinjskog Gradskog vijeća na kojoj je usvojen set mjera za ublažavanje posljedica potresa. Na samom početku vijećnici su usvojili prijedlog Odluke o dopuni Odluke o lokalnim porezima Grada Petrinje, o čemu je više rekla Ivana Kordić, privremena pročelnica Upravnog odjela za financije i nabavu.

„U pravilu Odluka je napravljena na način da svi porezi koje Grad Petrinja trenutačno ima se stavljaju van snage. Za ovu cijelu godinu Grad Petrinja neće naplaćivati niti jednu vrstu lokalnih poreza. To se odnosi na prirez, porez na potrošnju, porez na nekretnine i porez na kuće za odmor“, pojasnila je Kordić.

Potom su vijećnici raspravljali o prijedlogu Odluke o mjerama za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Grada Petrinje. „Ono što se ovom odlukom regulira je plaćanje vrtića u kojoj se kaže u članku 2., vrtić će biti besplatan za svu djecu bez obzira pohađali ili ne pohađali vrtić. Pod člankom 3., zakupnici i korisnici poslovnih prostora kao i korisnici i zakupci stambenih jedinica se također oslobađaju plaćanja i to sve u razdoblju od 1.siječnja do 30.lipnja 2021.godine. Također Grada Petrinja će beskamantno odgoditi naplatu svih svojih potraživanja, nećemo ići u nikakvu naplatu ničega“, rekla je Kordić.

Daniel Barukčić, predsjednik petrinjskog Savjeta mladih je predložio da se također osigura pomoć srednjoškolcima i studentima po pitanju javnog prijevoza. Predsjednik Gradskog vijeća Grada Petrinje Nenad Radošević je istaknuo kako je Sveučilište u Zagrebu za studente osiguralo jednokratne naknade, kao što su najavljene i dodatne stipendije, dok je vijećnica Svjetlana Lazić podsjetila na sufinanciranje prijevoznih karata studentima.

Vijećnici su potom raspravljali o prijedlogu Odluke o mjerama za otklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom na području Grada Petrinje oslobađanjem od plaćanja komunalne naknade. „Prijedlog se tiče isključivo oslobađanja obveza plaćanja komunalne naknade. Svi obveznici komunalne naknade na području Grada Petrinje oslobađaju se plaćanja u razdoblju od 1.siječnja do 30.lipnja 2021.godine“, pojasnila je Kordić.

Također, vijećnici su raspravljali i o prijedlogu Zaključka o privremenoj obustavi naplate isporuke vodnih usluga. „Pred vama se nalazi prijedlog Zaključka o privremenoj obustavi naplate isporuke vodnih usluga od 1.siječnja do 30.lipnja 2021.godine. Usvajanjem ovog Zaključka, gradonačelniku se predlaže da kao Skupština društva Privrede donese odluke o privremenoj obustavi naplate isporuke vodnih usluga za navedeno razdoblje, kako fizičkim tako i pravnim osobama, a sve u svrhu ublažavanja posljedica ove katastrofe“, rekla je Kordić.

Vijećnica Svjetlana Lazić je naglasila kako će računi za isporučenu vodu za mjesec prosinac građani dobiti tijekom mjeseca veljače, dok je vijećnik Miroslav Petračić predložio da se takvi računi mogu platiti s određenim vremenskim odmakom. Vijećnici Pejo Trgovčević i Anton Tadić su rekli kako Privreda svoje račune za prosinac vjerojatno neće moći sve naplatiti, jer veliki broj građana više nema u Petrinji, stoga je između ostaloga predloženo da se otpišu i navedeni računi. Vijećnik Željko Tonković je kazao kako je Vlada iza svih gradova u našoj županiji te ih podržava moralno, financijski i u operativnom smislu.

Direktor petrinjskog poduzeća Privreda Miodrag Čavić je kazao kako su od prvog dana nakon potresa u redovitom kontaktu s predstavnicima Hrvatskih voda i resornim ministarstvom. Vjeruje kako će biti ispunjena njihova obećanja o izgradnji vodoospkrbe Brest-Mala Gorica. Također vjeruje kako će Hrvatske vode prihvatiti njihov zahtjev da se budući projekti sufinanciraju u 100-postotnom iznosu od strane Hrvatskih voda. Pohvalio je radnike Privrede koji su danonoćno radili na sanaciji svih kvarova nastalih nakon potresa.

Vijećnici su također raspravljali i o prijedlogu Zaključka o privremenoj obustavi naplate prikupljanja miješanog komunalnog otpada. „Jedan prijedlog Zaključka koji je identičan prijedlogu od ranije, samo što se u ovom slučaju odnosi na usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada također za prvih šest mjeseci, od 1.siječnja do 30.lipnja. Isto tako, gradonačelnik kao Skupština društva donosi odluku i ovim zaključkom se gradonačelniku predlaže da donese takvu vrstu odluke“, rekla je Kordić.

Vijećnici su potom raspravljali o prijedlogu Programa poticanja gospodarstva, poljoprivrede i ruralnog razvoja na području Grada Petrinje za 2021.godinu o čemu je više rekao Ante Marić, privremeni pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, razvoj i imovinu.

„Mi smo već na prethodnoj sjednici donijeli taj Program, obzirom na ovu situaciju došlo je do značajnih promjena u iznosima, odnosno prijedloga promjena. Za pomoć u kriznim situacijama prijedlog je da bude 4 milijuna kuna i na stavci kapitalnih ulaganja 2 milijuna kuna. Sve drugo ostaje isto osim još nekih odredbi. U članku 4.gdje smo dodatno morali na preporuku Ministarstva poljoprivrede koje je radilo nadzor te odluke ubaciti određene odredbe sukladno određenim uredbama Europske komisije“, pojasnio je Marić.

Potpredsjednik Gradskog vijeća Miljenko Bušić je pozvao na transparentnost dodjele sredstava po pitanju ovog Programa, a s njim se složio i vijećnik Željko Tonković. Vijećnica Magdalena Komes je postavila pitanje hoće li iznos koji je uplaćen za struju tvrtki NIL-Ž, a riječ je o iznosu višem od 300 tisuća kuna, hoće li biti vraćen ili će to biti mjera potpore vlasniku, ili će navedeni iznos biti vraćen obzirom su građani i poduzetnici oslobođeni plaćanja troškova električne energije. Pročelnica Kordić je odgovorila kako tvrtki NIL-Ž nije plaćeno ništa za sada, a što se tiče računa koji kola internetom, ističe kako se vidjela samo jedna stavka, nisu se vidjele ostale. Vijećnica Komes je na kraju poručila, da kada bi proračun bio transparentan, do ovoga ne bi dolazilo, stoga je pozvala na transparentnost proračuna kao i svih ostalih donacija koje dolaze u Petrinju.

Svi prijedlozi su usvojeni jednoglasno. Sjednica je započela minutom šutnje za sve one koji su izgubili život u razornim potresima koji su pogodili naše područje, a prije početka sjednice, usvojeno je da vijećnika Slavena Kadečku mijenja Damir Kucek. Vijećnici su između ostaloga usvojili izmjene Prostornog plana uređenja Grada Petrinje kao i nove izmjene Generalnog urbanističkog plana grada Petrinje.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X