Izbornik
gradevinski-otpad-640x430

Građevinski otpad građani mogu odlagati u privremenom odlagalištu u Maloj Gorici

PETRINJA – Gostujući u Trenici Petrinjskog radija direktor Komunalca Petrinja Željko Tonković osvrnuo se na zbrinjavanje građevinskog otpada čiji odvoz građani tijekom prošle godine nisu plaćali, no tijekom ove godine odvoz takvog otpada više nije besplatan, barem za sada.

„2021.godinu je država kroz Fond za energetsku učinkovitost kvalitetno financijski pratila i Komunalcu podmirivala sve troškove za zbrinjavanje otpada, građevinskog i ostalog komunalnog otpada. Nažalost, to je trajalo u 2021.godini. Mi smo sada u jednom vakumu. Pokušavali smo dalje uspostaviti taj kontakt ili način financiranja od Fonda, ali oni više nemaju za to određena sredstva. Nedavno, u travnju je raspisan javni poziv za prikupljanje otpada temeljem posljedica od potresa od strane Ministarstva gospodarstva, gdje mi nismo prihvatljivi prijavitelji, ali Grad kao jedinica lokalne samouprave je i mi smo upravo kao partneri, kao suradnici, Grad je vlasnik Komunalca, se prijavili i ukalkulirali trošak za zbrinjavanje otpada“, rekao je između ostaloga Tonković te dodaje kako su na navedeni javni poziv prijavili 11 milijuna kuna za odvoz takvog otpada.

„Što se tiče građevinskog otpada on se može i dalje zbrinuti besplatno na privremeno odlagalište u Maloj Gorici gdje će se obraditi i postati materijal. Također postoji izjava koju vlasnik treba ispuniti koju može isprintati na stranicama Komunalca i odvesti građevinski materijal, cigla, crijep, šuta u Malu Goricu, a ostale materijale moraju zbrinjavati kod tvrtke koje su za to registrirane“, rekao je Tonković.

Na pitanje što se događa s tim građevinskim otpadom u Maloj Gorici, Tonković je kazao : „Država ili Državni inspektorat je proglasio da to nije otpad nego da je to građevinski materijal. Mljevenjem se dobiva materijal koji se koristi gdje se kuće ruše, postoje udubine, iskopi, s tim materijalom se to izravnava. Prema odluci Vlade, mi smo trebali komunalna poduzeća preuzeti upravljanje reciklažnim dvorištem, to je još uvijek u ingerenciji tvrtke koja obavlja obradu tog materijala. Vjerujem da ćemo u narednom vremenu izvršiti primopredaju i da ćemo nastaviti mi kao Komunalac Petrinja vođenje. Taj materijal dosta dobro dolazi na poljske putove gdje se na zahtjev mjesnim odborima besplatno dodjeljuje taj materijal“, dodaje Tonković.

Podsjetio je također kako svi izvođači radovi na obnovi u Petrinji u svojim troškovnicima imaju predviđen i trošak za zbrinjavanje građevinskog otpada, a ukoliko želite da vam Komunalac odveze građevinski otpad, cijena po satu je 342 kune. Također je kazao kako je privremeno skladište kojeg su koristili u Mažuranićevoj ulici zatvoreno.

Također se dotaknuo pitanja košnje na petrinjskom nasipu. „Mi radimo košnju prema dinamici koja je uobičajena. Možda postoje neka nerazumijevanja između građana što se tiče konkretno nasipa Petrinjčice prema Kupi, Komunalac Petrinja održava samo kapu, gornji dio nasipa, a bočne, lijevu i desnu stranu to održavaju Hrvatske vode. Mi smo osigurali košnju i probali smo obnoviti koševe za odlaganje otpada. Ono što je izazvalo dobre komentare je postavljanje jednog koša za odlaganje psećeg, mačjeg izmeta. Tako da i ta grupacija građana koja šeta sa svojim kućnim ljubimcima može to kvalitetno odložiti“, rekao je između ostaloga Tonković.

Na samom kraju, osvrnuo se i na zatvoreno igralište u Mošćenici. Kazao je kako su pristupili rješavanju tog problema te je nabavljena zamjenska ograda, a sanacija oštećenja vrijedna je oko 250 tisuća kuna. Vjeruje kako bi igralište ponovno moglo biti u funkciji u sljedećih mjesec dana.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X