Izbornik
arminhnaslov

Hadžić: „Normalna reakcija je da plačemo, vrištimo, deremo se, ljutimo se….nismo Supermeni“

PETRINJA – Savjetovalište za djecu, adolescente i obitelj, koje inače djeluje pri Pučkom otvorenom učilištu Hrvatski dom Petrinja, također je ostalo bez svojih prostorija nakon razornog potresa koji je pogodio Petrinju. No voditelj Savjetovališta, psiholog Armin Hadžić svakodnevno od 10 do 22 sata na broj mobitela 099/731-2506 pruža psihosocijalnu podršku i psihološku pomoć građanima pogođenim potresom.

„Živjeti iz tjedna u tjedan sa konstantnim ili vrlo čestim podrhtavanjima, to je nešto zahtjeva nadljudske kapacitete, a mi nismo Supermeni i Batmani. Moja poruka je svim našim sugrađanima, dragim Petrinjcima i Petrinjkama, budimo svjesni, imamo granice, pucamo, smijemo si tu dopustiti. Reakcije jesu sve teže, plačemo, vrištimo, deremo se, ljutimo se, ne možemo spavati, ne možemo jesti, u grču smo, nije nam do ničega, depresivni smo, apatični smo, poruka je svih nas koji se bavimo mentalnim zdravljem, to je normalna reakcija na nenormalne uvjete, odnosno nesvakidašnje, traumatske događaje kao što je potres i konstantno podrhtavanje tla“, rekao je Hadžić.

Dodaje kako je normalno da reagiramo na svako novo podrhtavanje. „Vrlo je važno biti svjestan osnovne potrebe, to su spavanje, jedenje, higijena, mentalna higijena. Ako ne možete spavati, duže dana, to je vrlo ozbiljan znak da mentalnom zdravlju morate poraditi, bilo da dobijete psihološku pomoć, bilo da dobijete pomoć u obliku lijekova. Ovo j priča koja je dugoročna, dugog daha, nije jednokratni događaj, traumatski koje imamo, kao što je prometna nesreća. Ovo je nešto gdje se svaki dan izlaže ponovno retraumatizaciji. Svako podrhtavanje tla, s jedne strane se mi malo adaptiramo pa ne reagiramo više, s druge strane naš mozak koji je baždaren na to da osjeti svaku opasnost koja prijeti našim životima“, dodaje Hadžić.

Također otkriva što je još važno u cijeloj ovoj situaciji. „Ljudi ne bi trebali imati medije, odnosno televizor konstantno upaljen, da stalno idu vijest, slike, jer to ponovno našem mozgu ne da da se odmorimo. Moramo imati trenutke da se maknemo iz stalnog razmišljanja i stalne svijesti o potresu. To možemo par dana, ali ne možemo mjesec ili dva tako funkcionirati. To je ljudski, to ne znači da smo slabi. Moramo biti svjesni i sami sebi reći, živi smo, dopustimo si slabost. Razgovarajmo, ono što je vrlo važno, moramo znati svoje granice“, dodaje Hadžić.

Između ostaloga ističe kako nam u cijeloj ovoj situaciji može poslužiti iskustvo kojeg smo imali za vrijeme Domovinskog rata. „Petrinja ima tu s jedne strane vrlo teško breme Domovinskog rata, stradavanja, progonstva, povratka i obnove. Idemo to okrenuti, zvuči apsurdno, u pozitivno. Petrinjski duh, petrinjska duša, ruke i srce su se dokazali da smo se uspjeli dići iz pepela u Domovinskom ratu, da su uspjeli svojim snagama izgraditi grad, da su uspjeli ići dalje. Petrinja će dokazati opet da to mogu i to neka bude snaga svima nama da kažemo možemo, pokazali smo“, rekao je Hadžić te na kraju dodaje kako nije sramota u cijeloj ovoj situaciji zatražiti psihološku i psihosocijalnu pomoć.

 

Foto:Arhiva

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X