plucanaslovna240121

HVIDR-a Petrinja i kutinski volonteri posjetili s donacijama Odjel za plućne bolesti

PETRINJA – Antun Pintar, predsjednik petrinjske HVIDR-e (Hrvatski vojni invalidi Domovinskog rata) uručio je pomoć, koja je Udruzi stigla nakon potresa, petrinjskom Odjelu za plućne bolesti s obzirom da članovima udruge takva pomoć nije bila potrebna: „Mi nismo imali potrebu za dijelom te opreme i bolničkom posteljinom te radnom odjećom koja može dobro doći zdravstvenim djelatnicima i bolničkom osoblju. Donacija je skromna, ali nama je bitno da sve završi tamo gdje je potrebno. Za svaku daljnju pomoć koju možemo pružiti, stojimo na raspolaganju kao udruga.“ – rekao je Pintar.

Kutinski volonteri Željko Friš, Franjo Brozović, Stjepan Petrović na čelu s Mišom Budovcem iz Civilne zaštite grada Kutine, također su donijeli vrijednu donaciju Odjelu, dvoja invalidska kolica, hodalice i bolnički krevet, što je inače donacija pristigla iz Austrije u Kutinu te se dalje distribuira prema potrebama. Mišo Budovac istaknuo je kako još pomoći pristiže te najavio daljnje donacije Odjelu s obzirom na njihove specifične potrebe.

Voditeljica Odjela za plućne bolesti i dugotrajno liječenje s palijativnom skrbi, doktorica Gordana Stjepanović, specijalist pulmolog, istaknula je kako što se tiče deficita, to im je oprema, posteljina, dakle posteljno rublje za pacijente i odjeća za djelatnike jer dosta toga je propalo u potresu tako da nisu u mogućnosti si nabaviti, iako su, kako je rekla, pokušavali neki djelatnici samoinicijativno kupiti u trgovinama specijalne opreme za medicinsko osoblje, ali nisu uspjeli naći ništa. Ipak, imaju ideju kako osposobiti dodatni prostor za rad uz nešto donacija za koje je apelirala: „Naime, tu nam je veliki prostor bivšeg vešeraja, a sad se pranje odvija u sisačkoj bolnici, a to su velike prostorije snabdjevene vodom, strujom sa velikim kapacitetima i taj prostor bismo prenamjenili u prostorije poliklinike gdje bi bila kompletna pulmološka dijagnostika postavljena sa aparatima koje očekujemo i čiji su nam se donatori najavili. Pozivam one koji bi bili zainteresirani za građevinske radove da nam pomognu, dobrodošla bi nam donacija tri, četiri prozora, nekoliko vrata, nešto malo žbukanja i radova na podovima i onda bismo mogli useliti u taj prostor koji je ipak pod krovom, objedinjen i to bi nam uvelike olakšalo jer zaista ne znamo u kojem vremenskom periodu ćemo biti smješteni u pravi adekvatni prostor.“- rekla je dr. Stjepanović.

Inače ovo je Odjel koji egzistira u sastavu službe za interne bolesti  sisačke bolnice „Dr. Ivo Pedišić“, s lokacijom u Petrinji. Dr. Stjepanović je objasnila na koji način je organiziran rad trenutno: „Kapacitet prije potresa bio je 100 kreveta, tri etaže po 33 kreveta, a sada imamo dva kontejnera, manji šator i uspostavljen rad u restoranskom dijelu bolnice. Što se tiče naših mogućnosti, mi radimo pulmološku ambulantu, dakle kompletnu obradu, osim bronhoskopije koju smo radili prije potresa. Znači, od funkcionalnog testiranja, alergološkog testiranja, fenotestova, naravno i plinske analize, to obavljamo u kontejneru, a radno vrijeme kontejnera je od 8 do 20 sati radnim danima, subotom i nedjeljom ambulanta ne radi.  U drugom kontejneru imamo opću internističku ambulantu gdje se isto radi u dvije smjene od 8 do 20 sati. To je novo radno vrijeme zato što imamo manji odjel, odjel  koji može zaprimiti 14 bolesnika , jedna muška i jedna ženska soba po sedam kreveta tako da liječnici sada tijekom dana nemaju svaki svoj odjel nego se jedan pulmolog brine za pacijente koji su hospitalizirani, a drugi su raspoređeni u smjene. Što se tiče dežurstava i smjena to pokrivaju i doktorice internistice koje su s nama radile i prije potresa. Trenutno imamo četriri specijalista pulmologa i dva opća internista. Nemamo COVID bolesnika, vodimo računa o tome da se barem brzi antigenski PCR testovi budu negativni , a svakako mi potvrdimo i poslije primitka pacijenta ovaj redoviti PCR test.“

S obzirom na nove uvjete rada, pozvala je pacijente na razumijevanje situacije te objavila broj telefona na koji se mogu javiti: „Zbog posebnih uvjeta u kojima radimo imamo samo jedan mobilni telefon na koji se javlja ili administrator ili medicinske sestre koje su u smjeni, a on je 091/201-40-00. Na ovaj broj se svi pacijenti mogu informirati za datum pregleda, a narudžbe se odvijaju i dalje putem maila preko liječnika obiteljske medicine. Praktički sve prijašnje narudžbe više ne vrijede, niti mi imamo popis pacijenata koji su bili naručeni, zato sada evo pozivam te pacijente da se javljaju na ovaj broj mobitela, onda će dobiti nove termine i bit će pregledani svakako u najbržem mogućem roku. Bilo bi dobro da se javljaju samo oni pacijenti kojima nije dobro uz terapiju, a oni naši kronični bolesnici koji su dolazili na periodične preglede tijekom četiri, šest ili osam mjeseci, da ako su dobro uz terapiju, ne moraju sada dolaziti na kontrole jer još uvijek se nismo riješili pandemije koronavirusa, tako da moramo svesti na neku razumnu mjeru i broj dnevnih pregleda.“ – naglasila je dr. Stjepanović i još jednom zahvalila svima koji su im pružili pomoć, prije svega općinama Krnjak i Vojnić koje su im osposobile prve prostorije za rad: „Zahvaljujem još jednom svima. Neke donacije su u tijeku, javili su se uglavnom stručni suradnici, predstavnici farmaceutskih tvrtki koji proizvode lijekove i distribuiraju lijekove koje koristimo, ponudili su nam još jedan kontejner kad su vidjeli u kakvim uvjetima radimo, a za nas je sada veliki dobitak kad dobijemo kontejner, drugi su nam kupili opremu za koju su nas prvo pitali što nam treba, a to su usnici, filteri za spirometar i ono što nam je bilo najpotrebnije rekli smo da nam se kupi, e sad hoće li to biti izrealizirano, vidjet ćemo. Spomenula bih kako smo dobili od splitskog Caritasa agregat, jer do sada ga nismo imali, a vrlo nam je važno da ne ostanemo bez struje ukoliko dođe do nekakvih kvarova na električnoj mreži.

Zgrada bolnice stara 75 godina dobila je žutu oznaku, prema nama laicima dosta oštećenja ali to još ništa ne znači mora se napraviti detaljna procjena, ali, nažalost, s obzirom da smo mi dislocirani od centralnih paviljona u Sisku, mi ćemo doći zadnji na red. Tek kad se izvrši ta detaljna procjena onda će se znati kakva je naša sudbina, hoće li se morati rušiti ili će se ići u obnovu.“ – zaključila je dr. Stjepanović.

 

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X