Izbornik
dansestrinstvazivot12052023

I to je život o Međunarodnom danu sestrinstva

U današnjoj emisiji „I to je život“ Petrinjskog radija koju posvećujemo Međunarodnom danu sestrinstva razgovaramo s našom stalnom sugovornicom  dr. sc. Dašom Poredoš Lavor, a potom ćemo telefonskim putem uključiti i našu današnju gošću koja je već sudjelovala u našim emisijama, a to je gospođa Andreja Jagić, prvostupnica sestrinstva i nastavnica zdravstvene njege u Srednjoj školi Viktorovac u Sisku koja jedina u našoj županiji ima izobrazbu za medicinske sestre i tehničare.

EMISIJA : I to je život

DATUM : 12.svibnja 2023.godine

TEMA : Međunarodni dan sestrinstva

Poštovane slušateljice i slušatelji Petrinjskog radija dobar dan i dobro došli u ovotjednu emisiju I to je život. U današnjoj emisiji „I to je život“ Petrinjskog radija koju posvećujemo Međunarodnom danu sestrinstva razgovaramo s našom stalnom sugovornicom  dr. sc. Dašom Poredoš Lavor, a potom ćemo telefonskim putem uključiti i našu današnju gošću koja je već sudjelovala u našim emisijama, a to je gospođa Andreja Jagić, prvostupnica sestrinstva i nastavnica zdravstvene njege u Srednjoj školi Viktorovac u Sisku koja jedina u našoj županiji ima izobrazbu za medicinske sestre i tehničare.

Mario: Kako je došlo do obilježavanja Međunarodnog dana sestrinstva?

Daša: Svake godine medicinske sestre cijelog svijeta obilježavaju 12. svibanj, u spomen na rođendan začetnice modernog sestrinstva koja je polovicom 19. stoljeća inicirala ulazak profesionalno obrazovanih žena u zdravstvenu njegu bolesnih, te davne 1860. godine u Londonu otvorila prvu školu za medicinske sestre. Svake se godine na ovaj dan zdravstveni profesionalci i javnost osvrnu na rad i ulogu medicinske sestre u njezi bolesnih i zaštiti zdravih ljudi, čija  zdravstvena zaštita je nezamisliva bez medicinskih sestara.

Mario: Podijelite s nama neke osnovne odrednice o sestrinstvu odnosno medicinskim sestrama i tehničarima.

Daša: Medicinski tehničari/ sestre pomažu pri liječenju i njegovanju bolesnih i drugih osoba kojima je potrebna zdravstvena pomoć i njega, te rade na unapređivanju i jačanju zdravlja i sprečavanju bolesti. Tijekom školovanja medicinska sestra stječe znanja iz humanističkih, društvenih i prirodnih znanosti, te znanja s područja zdravstvene njege. Za razumijevanje zdravstvene njege i njezinu primjenu u praksi, tijekom školovanja treba steći potrebna medicinska znanja i znanja iz psihologije i sociologije. Medicinska sestra treba biti osoba dobrog općeg psihofizičkog stanja i izdržljivosti, otporna na stres, empatična i razvijenih komunikacijskih vještina. U radu treba biti temeljita, pouzdana, brza i sabrana pri donošenju odluka, kreativna u rješavanju problema i emotivno stabilna. Mora imati human odnos prema bolesnicima i interes za rad s ljudima.

Osnovni poslovi sestrinske skrbi uključuju organizaciju i provedbu rada s pacijentima i korisnicima ustanova, provođenje određenih dijagnostičkih i terapijskih postupaka, njegu pacijenata i korisnika, davanje uputa, vođenje dokumentacije i sl.

Medicinska sestra obavlja posao u zatvorenom prostoru, ali vrlo često i na terenu; na poslu vrlo često stoji ili hoda. Uglavnom jedino sjedi pri obavljanju administrativnih poslova. Često se treba saginjati, dizati i prenositi teške terete (pri spremanju postelje, okretanju i namještanju bolesnika u odgovarajući položaj, premještanju s postelje na postelju, na operacijski stol ili na kolica i sl.). Radi u timu i stalno je u kontaktu s ljudima. U stalnom je u kontaktu s pacijentima, članovima njihovih obitelji i drugim članovima tima.

Pri radu može biti izložena mogućnostima zaraze, neugodnim mirisima, prljavštini, vrućini, vlazi – ovisno o radnom mjestu i stanju u zdravstvenim ustanovama. Radi u dnevnim i noćnim smjenama, nedjeljom i praznikom.

Mario: Ovo je traženo zanimanje i u Hrvatskoj i u Europi. Da li postoje neke zapreke koje zainteresirane mlade ljude mogu isključiti iz ove izobrazbe – s obzirom na zdravstveno stanje i druge faktore.

Daša: Tko ne voli ljude i tko nema empatije teško da će moći raditi ovaj posao, jer biti medicinska sestra / tehničar puno je više od zanimanja u osnovnom značenju tog pojma. Čovjek prije svega treba biti čovjek s dobrim namjerama i razumijevanjem prema čovjek, treba biti strpljiv i spreman na razne poslovne izazove koje suvremeno društvo i način života donose. Sve ovo smo vrlo dobro vidjeli u situacijama kojima smo svjedočili kao što su pandemija covid-19 i potres s katastrofalnim posljedicama.

Kontraindikacije za rad su: oštećenje funkcije vida, neraspoznavanje boja, gluhoća i teža nagluhost u govornom području, oštećenje glasa ili govora koje utječe na komunikaciju, kronični poremećaji koji remete kognitivno i emocionalno funkcioniranje, teža oštećenja funkcije mišićno-koštanog sustava, teža oštećenja funkcije srčano-žilnog sustava, teža oštećenja funkcije kože na šakama i podlakticama, utvrđena alergija na profesionalne alergene, te kronični poremećaji koji mogu dovesti do gubitka svijesti i poremećaja ravnoteže.

Srodna zanimanja su fizioterapeut, radni terapeut i primalja. Medicinske sestre / tehničari zapošljavaju se u domovima zdravlja, bolnicama, liječničkim ordinacijama, domovima za starije i nemoćne osobe, obiteljskim domovima i udomiteljskim obiteljima, centrima za rehabilitaciju, domovima za odrasle osobe, domovima za djecu, dječjim vrtićima, lječilištima, obrazovnim ustanovama (školama, veleučilištima i fakultetima), organizacijama civilnog društva i drugdje.

Mario: Sada u razgovor telefonskim putem uključujemo i naše današnje gošće –  a to je gospođa Andreja Jagić, prvostupnica sestrinstva i nastavnica zdravstvene njege u Srednjoj školi Viktorovac u Sisku koja jedina u našoj županiji ima izobrazbu za medicinske sestre i tehničare. Upisi u novu školsku godinu su pred nama. Mnogi osmaši traže daljnja rješenja svog budućeg profesionalnog djelovanja. Recite nam nešto o obrazovnom programu za medicinske sestre i tehničare u Srednjoj školi Viktorovac što bi moglo zanimati, a naravno i privući da upišu upravo ovu srednju školu. Da li se za ovu izobrazbu više odlučuju djevojke ili mladići? Ili je broj podjednak?

Andreja : Obrazovni program za stjecanje srednje stručne spreme za zanimanje medicinske sestre ili tehničar opće njege traje pet godina. Taj program je podijeljen u dvije etape. U prvoj koja traje dvije godine, učenici uče samo opće-obrazovne predmete. U drugoj etapi, od trećeg do petog razreda, učenici imaju niz predmeta struke, a to su razne zdravstvene njege, a uz to je dodana fizikalna i radna terapija, metodika, higijena, anatomija, patologija…Unutar tih nastavnih predmeta dio sati je teorija, a veći dio su vježbe koje se odrađuju u kabinetima u školi ili specijaliziranim učionicama u školi, te na bolničkim odjelima te ostalim institucijama čija je namjena skrb za bolesnike. Uglavnom nam se upisuje više djevojaka, ali u svakoj generaciji imamo do 10 dječaka. Ove godine imamo generaciju gdje je u razredu podjednako i jednih i drugih.

Mario: Recite nam nešto više o mogućnostima daljnjeg obrazovanja medicinskih sestara i tehničara. Vidimo da to više nije samo srednjoškolsko obrazovanje i eventualno starom terminologijom rečeno viša škola – nego puno više.

Andreja: Po završetku srednje škole učenici naši imaju mogućnost polaganja ispita državne mature i oni prema svom uspjehu upisuju se na bilo koji željeni studij. Njih se najviše odlučuje za nastavak u struci, pa upisuju zdravstveno veleučilište ili Katolički bogoslovni fakultet. Mnogi od naših učenika nakon završetka preddiplomskog studija, upisuju se i na diplomski studij u trajanju od dvije godine i tako stječu zvanje magistra sestrinstva. Pri sveučilišnim studijima, oni marljiviji, mogu steći zvanje doktorice znanosti sestrinstva, a oni koji se odluče odmah zaposliti, mogu nastaviti obrazovanje uz rad, za što većina bolnica i zdravstvenih ustanova ima podršku i razumijevanje.

Mario: Koliko je posao medicinske sestre naporan i što bi trebalo napraviti u društvu i sustavu općenito da medicinske sestre postanu malo rasterećenije od nepotrebnog posla svakodnevnom radu?

Andreja: Posao medicinske sestre i tehničara je fizički i psihički naporan i odgovorna. Za uspješno obavljanje našeg posla je bitna dobra organizacija rada, dobra suradnja između timova, više zaposlenih sestara i tehničara. Pitanje te organizacije rada u zdravstvenom sustavu je potrebno puno toga kombinirat. Najveći problem je nedostatak posla. Na primjer u nekim zemljama je prema opisu posla razina zadatka kojeg obavljaju sestre puno uža nego kod nas, tako da i to doprinosi većoj opterećenosti naših medicinskih sestara. Sustav mora prepoznati važnost uloge medicinske sestre i tehničara i u sustavu te ga adekvatno vrednovati. Teško je uskladiti poslovne i privatne obveze jer je stvarno teško biti medicinska sestra i uz to majka, supruga, raditi noćne smjene, blagdane vikende, te raditi uz punu koncentraciju.

Mario: Zašto sve veći broj zdravstvenih djelatnika, pa tako i medicinskih sestra i tehničara napušta Hrvatsku. Zašto je to tako i što bi se moglo i/ili trebalo učiniti da se taj negativan trend smanji?

Andreja : Razlozi odlaska kolegica medicinskih sestara i tehničara iz Hrvatske leži vjerojatno u činjenici da su naše sestre vani jako tražene. One imaju puno znanja, a s druge strane poslovi medicinskih sestara u inozemstvu su puno bolje plaćene. Prema iskustvima nekih kolega koji su otišli van, cijeli sustav funkcionira drugačije u smislu organizacije, odnosa prema djelatnicima i uvjetima rada. Puno je i osobnih i životnih situacija koje motiviraju ljude na odlazak. Možda bi se povećanjem plaće dio mladih odlučio ostati ovdje i graditi svoju karijeru. Pitanje odlaska ili ostanka sestara, a i ostalih iz sustava zdravstva, to neće biti lako riješiti, ali bi se time trebala baviti aktualna vlast.

Mario: Da ponovo možete birati profesiju – da li bi izabrali isti poziv?

Andreja: Izabrala bih isti poziv bez obzira na složenost, odgovornost, napor. Mislim da taj posao kao niti jedan drugi nas ispunjava i on omogućuje da svaki dan činimo nešto dobro, a to je baš ono po čemu čovjek jest čovjek.

Mario: Za sam kraj naše današnje emisije pripremili ste nam zanimljiv tekst koji se odnosi na 10 tajni medicinskih sestara i tehničara – podijelite ga s nama.

Daša: Da, navedeno sam našla na mrežnim stranicama (Izvor: https://www.medicinskasestra.eu/2020/03/02/top-10-tajni-medicinskih-sestara-tehnicara/#comment-51) te ću ga ovom prilikom pročitati u cijelosti jer je vrlo zanimljiv i sve nas potiče na promišljanja na koja moguće do sada nismo bili usmjereni.

Malo kad nisu strgani od posla – Bole ih stopala. Bili su u rotacijskim smjenama s velikim stresom i vrlo malo sna. Vjerojatno nisu imali uhodanu rutinu spavanja od adolescencije. I čini se da nikada ne idu kući. Bez obzira koliko ste umorni, medicinska sestra je vjerojatno umornija.

Dijeljenje tableta nije baš tako jednostavno – Kad vam ujutro medicinska sestra ostavi lijekove pored kreveta, možda ćete pomisliti da je jednostavno staviti tablete u male plastične šalice. Ali medicinska sestra koja ih je pripremala je također pripremila lijekove za desetine drugih pacijenata. Za svakog od njih je morala dvaput provjeriti naziv i svrhu, vrijeme kad ih smije dati, sve kontraindikacije i posebne doze. Možda je trebalo dodatno nabaviti lijek (ponekad iz ljekarne, a ponekad pozivima liječniku). Stoga budite strpljivi i zahvalni sljedeći put kada dobijete te tablete.

Medicinske sestre / tehničari ne slijede  slijepo pravila i naredbe – One nisu samo slijepi izvršioci naredbi liječnika. Nerijetko će baš medicinska sestra zbog iskustva i stručnosti spriječiti neku intervenciju, ako je sigurna da vam to nije u najboljem interesu, te o tome obavijestiti liječnika. Zapamtite, medicinske sestre provode puno više vremena s pacijentima nego što to  čine liječnici. I vidjeli su sve prije.

I oni se razbole – Iako to neće pokazati, provode sve svoje vrijeme oko vaših klica i podjednako su osjetljivi, ako ne i više, s obzirom na njihov raspored. Niti jedna medicinska sestra / tehničar neće dovesti pacijenta u opasnost kada je zarazna, ali puno medicinskih sestara obavlja svoj posao i kad se ne osjeća najbolje. Oni će se brinuti za vas čak i kad sami možda trebaju pomoć. Vrlo često zbog nedostatka kolegica rade posao za dvije ili više osoba, te time narušavaju svoje zdravlje.

I oni imaju obitelji kojima su potrebni – Vaša bi medicinska sestra ili tehničar mogli imati bolesno dijete kod kuće ili bolesnog člana obitelji u bolnici. Ali vama će dati svoje vrijeme jer je njihov posao brinuti se za vas, čak i kad bi radije bili kući i brinuli se o nekom drugom – i vjerojatno bi željeli da to mogu raditi puno radno vrijeme, ali tu su za vas.

Tretiraju vas i vide kao osobu i s razumijevanjem – Niste samo dijagnoza ili spis s povijesti bolesti za medicinske sestre i tehničare. Često ih možete podsjećati na nekoga u svom životu – roditelja, dijete ili prijatelja. Čak i ako vi ili vaš slučaj nimalo ne nalikujete njihovom omiljenom ujaku često će ih osnažiti neka osobna veza ili će se poistovjetiti s nekim aspektom vas ili vašeg postupanja. Promatraju vas kao osobu, s puno razumijevanja i holistički se odnose prema svim vašim potrebama.

Oni se često i bore za vas, iako to ne znate – Nikad to nećete znati, jer se medicinske sestre i tehničari neće hvaliti takvim stvarima, ali medicinske sestre i tehničari neprestano kucaju na razna vrata za svoje pacijente. Ako se možda ne slažu s liječnikom ili vam žele ugoditi, učinit će sve što mogu kako bi ispravili stvari ili vam pomogli.

Medicinske sestre i tehničari nikada ne žele izgubiti pacijenta – Kad stvari postanu zastrašujuće i krenu loše po vas, i medicinske sestre i tehničari se prestraše, kao i svaki čovjek. Možda to ne pokazuju – u stvari, djeluju poput elitnih časnika kako bi se učinkovito i savršeno kretali kroz postupke za spašavanje vašeg zdravlja i života, a za koje su obučeni da ih poduzimaju. Ali unutra, i oni panično padaju, i kad im uspije spasiti vas osjećaju olakšanje. Medicinske sestre nikada ne žele izgubiti pacijenta.

Često posao odnose kući, i u mislima i u srcu – Jeste li ikad čuli da medicinska sestra obeća da će se moliti za vas ili vašu voljenu osobu? To nije prazna izjava. Kad su kod kuće vjerojatno povremeno pomisle na vas i pitaju se kako ste. Ako su dovoljno zabrinuti, vjerojatno će nazvati kolegicu da se raspitaju za vas.

Vrlo vjerojatno su imali težak dan – Ako se vaša medicinska sestra ili tehničar čini možda rastresenim, nije da on ili ona ne znaju što se događa s vama. Medicinske sestre i tehničari se bave mnogim pacijentima odjednom – a zbog prirode posla mnogi su od njih bolesni. Vaša je medicinska sestra ili tehničar možda tog dana izgubila pacijenta. Da, briga o pacijentima je njihov posao, ali i oni su ljudi, a pomaganje bolesnima iz dana u dan može uzeti svoj danak. Imajte i vi empatiju i znajte da vaša medicinska sestra ili tehničar radi najbolje što može.

Zahvaljujemo gospođi Andreji Jagić na sudjelovanju u emisiji „I to je živo“. Svim medicinskim sestrama i tehničarima želim sretan njihov dan i veliko hvala što brinu o nama i našim životima – kako na Međunarodni dan sestrinstva – tako i svaki drugi dan u godini. Mlade generacije pozivamo da odaberu ovaj humani poziv ako su spremni djelovati na zaštiti zdravlja i života ljudi, kao i poštovanja ljudskog dostojanstva. Srednja škola Viktorovac daje učenicima svih smjerova mnoga znanja i konkretne vještine za zanimanja za koja se školuju.

Poštovane slušateljice i slušatelji Petrinjskog radija bila je ovo još jedna emisija I to je život. Ponovno smo zajedno za sedam dana na istom mjestu i u isto vrijeme, do tada, ostanite i dalje uz Petrinjski radio. Srdačan pozdrav.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

Iz garaže ukrao radni alat

PETRINJA – Kako su priopćili iz Policijske uprave sisačko-moslavačke, traga se za nepoznatim počiniteljem koji

X