Izbornik
sidomzasinnaslov

Jedna od tema Aktualnog sata Županijske skupštine bio je i sisački Dom za starije i nemoćne

SISAK – U Sisku je ovog petka održana 8. sjednica Županijske skupštine Sisačko-moslavačke županije. Na početku sjednice, Ivan Brlečić je u ime Mandatnog povjerenstva izvijestio kako županijska vijećnica Anita Sinjeri Ibrišević, izabrana na koalicijskoj listi HDZ- HSLS-HSS-HSP-HKS-HNS-HSU stavlja svoj vijećnički mandat u mirovanje.

Umjesto nje, dužnost vijećnika počinje obnašati Ernest Ciprijanović s iste koalicijske liste, koji je danas položio i vijećničku prisegu.

Sjednica je nastavljena Aktualnim satom na kojem je svoja pitanja uspjelo postaviti pet vijećnika. Prvi od njih bio je Emil Franjević iz Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) čije se pitanje odnosilo na Dom za starije i nemoćne Sisak.

„I na prethodnim sjednicama razgovaralo se o potrebama energetske obnove ove velike i reprezentativne zgrade u centru Siska. Ono što nam treba, uz obnovu te zgrade, svakako je i proširenje smještajnih kapaciteta zbog velike populacije starijeg stanovništva, ali i kadrova, posebice njegovatelja i fizioterapeuta, jer nažalost, većina korisnika su teže pokretni, a sukladno smjernicama potrebno je pojačavati i medicinsku i fizikalnu skrb. U razgovoru s umirovljenicima, saznao sam da naš sisački Dom ima najmodernije opremljen Odjel za fizioterapiju. To je nešto čime se trebamo ponositi i hvaliti, jer zaista, vjerujte mi, takvih odjela nema puno domova u cijeloj Hrvatskoj. Može li nam netko reći nešto više o tome?“, pitao je Franjević.

U odsutnosti župana Ivana Celjaka, vijećniku je odgovorio zamjenik župana, Mihael Jurić: „Svi znamo da je zgrada Doma za starije i nemoćne u samom centru grada Siska, vrlo reprezentativna, u urbanom dijelu grada Siska, pored višestambenih zgrada, pored parka, tržnice i bazena i bez obzira što je imala oštećenja u potresu koja su ocijenjena blaže naravi, odnosno zgrada je obilježena zelenom naljepnicom, pristupilo se razmišljanju kako ju obnoviti i dodatno učvrstiti. Zgrada je jako lijepa, ali možete vidjeti da one cigle koje krase pročelje nisu stabilne. Poslije potresa one su narušene, padaju i prijete našim sugrađankama i sugrađanima i stoga smo maksimalno predano pristupili tome da riješimo taj problem. Tako smo pristupili obnovi fasade – možete vidjeti da su skele već postavljene. Zgrada će se obnoviti, odnosno pročelje: cigle će se skidati i napravit će se nova fasada. Nije bilo jednostavno, ali aktivnošću župana i maksimalnim lobiranjem na razinama ministarstva, uspjelo se ishoditi mogućnost da se sama zgrada obnovi i da bude kvalitetnija, na korist samih korisnika doma, a i zbog sigurnosti naših sugrađana i sugrađanki“, kazao je Jurić.

Naglasio je kako su i Dom u Sisku, ali i ostali domovi za starije i nemoćne izuzetno važni, s obzirom na to da je i posljednji popis stanovništva potvrdio da je naša populacija sve starija. Potrebe za smještajem u domove sve su veće, pa treba razmišljati i o proširivanju kapaciteta: „I na području grada Siska i na području grada Petrinje i na području grada Gline, a posebno smo vrlo zadovoljni i sretni što ćemo isti iskorak napraviti na području grada Kutine gdje smo počeli s radovima proširenja, odnosno postavljanja novih kapaciteta za dom za starije i nemoćne, gdje ćemo prvi put, usudio bih se reći nakon puno, puno godina, u trećem gradu po veličini na području naše županije, također imati dom za starije i nemoćne. O tome se priča već dugi niz godina, ali evo župan je također uspio iskomunicirati, zajedno sa županijskom upravom, da se krene u tom smjeru i da na području grada Kutine također dobijemo kapacitete. Kad govorimo o domovima za starije i nemoćne, moramo izraziti i svoje zadovoljstvo time što je prva konstruktivna obnova naših zgrada nakon potresa, krenula baš od doma za starije i nemoćne, konkretno u ovom slučaju  u gradu Glini, gdje se izvode radovi. Dobili smo izvođača koji, bez obzira na tešku situaciju i povećanje cijena radova, nije probio projektantsku cijenu, koji se uklopio u cijenu, dapače, bio je čak i niži od projektirane cijene. Kvalitetan izvođač, radovi dobro teku na zadovoljstvo naših korisnika koji će biti u Domu u Glini i svih nas koji smo na tome radili“, rekao je dožupan.

Ravnateljica Doma za starije i nemoćne Sisak, Ružica Čakširan izvijestila je pak kako su radovi na nekonstrukcijskoj obnovi Doma počeli 20.svibnja. S PDV-om, radovi koštaju 8,5 milijuna kuna: „Do sada je već obnovljeno 12 soba i nešto kupaonica, što zapravo nije nimalo jednostavno raditi kada su vam korisnici u Domu. Mi smo s korisnicima razgovarali i predložili da ukoliko žele, mogu otići kući dok traju ti radovi. To je prilično bučno i puno je prašine, međutim, nitko nije želio otići kući. Dakle, svi su u Domu i sada kombiniramo kako ćemo raditi. Dakle, 12 soba je već napravljeno. Od idućeg tjedna idemo sa novih 12. Nisu to samo sobe, to su kupaonice, to su pločice, sanitarije – prilično kompleksna obrada cijele naše zgrade. Tim više što je u cijelu tu priču obnove ušla i naša fasada, jer se na Domu nalazi fasadna cigla koja se u potpunosti odlijepila. U nekoliko dijelova je otpala. Cigla se srušila, uništila automobile, opasna je za prolaznike, za naše građane. Također, zabatni zid visi nad našom dvoranom koju smo obnovili kada je bila energetska obnova prije nekakvih 7-8 godina u koju smo uložili 7,1 milijuna kuna, odnosno Županija je uložila. Tada smo, osim kompletne stolarije, ugradili solare, promijenili smo i krovište, stavili prefa lim, jer to je bio preduvjet za solare. Time smo zapravo prepolovili troškove za grijanje koji su bili strašni – jedan mjesec grijanje i topla voda su čak iznosili po 230 tisuća kuna. To je bilo u vrijeme kada je plin još uvijek bio u nekakvoj normali“, kazala je Čakširan, koja je odgovorila i na Franjevićevo pitanje o fizioterapiji u Domu.

„Što se tiče našeg Odjela za fizioterapiju – mi smo imali jednu malu prostoriju, jednu malu sobu s tri ležaja. Imali smo i nešto aparatura, međutim to je sve bilo nedovoljno zato što imamo 240 korisnika, a njima uistinu svima treba takva vrsta usluge. Većina naših korisnika je operirana i nakon operacije im treba ta usluga fizikalne terapije. Mi smo dobili suglasnost Županije i u jednom dijelu Doma uložili smo oko 450 tisuća kuna, što vlastitih sredstava, što iz nefinancijske imovine. Kupili smo 9 ležajeva i sve uređaje, zapravo najmodernije i mogu zaista reći, pošto su mi bili kolege iz drugih domova, da nijedan – sad ispada „usta moja hvalite me“ – ali nijedan dom trenutno nema takvu fizikalnu terapiju kakvu imamo mi. Zaista sam zbog toga sretna. Naša fizioterapeutkinja može istovremeno pružati usluge za 12 do 13 korisnika, zato što imamo, uz ležajeve i parafinske kupke i lampu i još neke dodatne aparate koji se također koriste u pružanju takve terapije“.

Čakširan je ovom prilikom podsjetila i na EU projekt koji provode pod nazivom „Živimo s Alzheimerom“. Završna konferencija tog projekta bit će u Sisku 8. lipnja: „To je strašno važan projekt, tim više što je naša županija četvrta po broju oboljelih od demencije u Hrvatskoj. Milijun i pol kuna je vrijednost ovog projekta Europske unije koji upravo sad završavamo i kreće prvo useljavanje – prvih 14 korisnika se useljava 1. srpnja“, rekla je među ostalim ravnateljica Doma za starije i nemoćne Sisak na današnjem „aktualcu“ Županijske skupštine.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X