krnjica

Na petrinjskoj Krnjici u tijeku radovi na izgradnji desnoobalnog nasipa uz Kupu

PETRINJA – U petrinjskom predjelu Krnjica u tijeku su radovi na izgradnji desnoobalnog nasipa uz rijeku Kupu.

Radove su, zajedno sa suradnicima, obišli sisačko-moslavački župan Ivan Celjak, Zoran Đuroković, generalni direktor Hrvatskih voda i Elizabeta Kos, ravnateljica Uprave vodnog gospodarstva i zaštite mora u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

O značaju ovih radova Ivan Celjak je kazao: „Nakon razornih potresa u prosincu 2020. godine imali smo teška oštećenja na 15 vodnih građevina na području Sisačko-moslavačke županije. Na tri lokacije u Petrinji također smo imali teška oštećenja i u tijeku su sanacije desnoobalnog nasipa uz rijeku Kupu na području Krnjice, te na području Bresta, a 22. kolovoza trebala bi početi sanacija lijevoobalnog nasipa rijeke Petrinjčice. Vrijednost ovih radova je oko 60 milijuna kuna i vrlo smo zadovoljni aktivnostima Hrvatskih voda na području Sisačko-moslavačke županije. Vrlo je važno da svi radovi budu izvedeni kvalitetno, što brže i da na taj način osnažimo osjećaj sigurnosti svim našim sugrađanima, jer nažalost imali smo negativna iskustva sa svim prirodnim nepogodama i izgleda da nas niti jedna prirodna nepogoda nije zaobišla. Inače, ovi radovi na nasipu su vrlo složeni budući smo imali rasjedne pukotine, a pojavila se i litofakcija, što znači da je potrebno dodatno osnažiti tlo, sve da bi naši Petrinjci imali sigurnost kada govorimo o mogućnosti poplava.“

O samim radovima i njihovoj dinamici govorio je i Zoran Đuroković: „Imamo iznimno sušno vrijeme koje generalno pravi probleme na mnogim područjima, od poljoprivrede, plovidbe, a ovdje suša u svakom slučaju pogoduje dinamici i kvaliteti izvođenja radova, znači ovdje je suša naš saveznik, odnosno sušnije vrijeme, jer uglavnom se radi o zemljanim radovima gdje zapravo nasipe stradale potresom, gdje smo imali brojne rasjedne pukotine, slijeganje nasipa gdje su na pojedinim mjestima postali i niži, moramo ih od temelja ponovo nadograditi što ovdje i činimo. Zapravo, ulazi se još dodatno 1,5 metar u temeljno tlo, dodatno se na brojnim mjestima obavlja i mlazno injektiranje da bi se poboljšalo temeljno tlo, a kao što je vidljivo zemlja se još armira i geo mrežama kako bi novi nasip u potpunosti mogao odoljeti nekim novim potresnim silama koje se mogu pojaviti na ovome području. Ukupna vrijednost radova na području Petrinje iznosi 60 milijuna kuna i obnavljamo osam kilometara nasipa.“

Još je dodao: „Isto tako radimo i na sisačkom području, ali treba reći da imao ovakvih 15 gradilišta u vrijednosti 200 milijuna kuna u fazi izvođenja i ovo dobro vrijeme pogoduje nam da se kvalitetno i na neki način uspješno uspije što više posla odraditi. Naravno, sav taj posao planiramo izvršiti do 15. svibnja iduće godine obzirom da imamo namjeru ta sredstva povući iz Fonda solidarnosti koja su dostupna i nadamo se da smo na dobrom putu da to učinimo. Naravno, trebaju nam i odgovarajuće vremenske prilike i nadamo se da će ovo sušno vrijeme barem za ove radove potrajati.“

Obzirom na vrstu radova osvrnuo se i na situaciju u slučaju naglog porasta vodostaja: „Istovremeno moramo biti i jako oprezni pri izvođenju radova, jer kao što je vidljivo stari nasip moramo do temelja razrušiti i moramo biti oprezni na eventualnu pojavu kiša, u nekih mjesec dana, gdje može doći do naglog podizanja razine vodostaja Kupe koja može priprijetiti i da moramo provoditi obranu od poplava. Zato radimo uistinu u specifičnim uvjetima, radimo po kraćim segmentima kako bismo te nasipe, koje na neki način moramo prvo do temelja ukloniti, da bismo mogli u slučaju potrebe vrlo brzo reagirati, zatvoriti i prepriječiti put vodi da ne bi bilo štete po stanovništvo.“

Na oštećenja nasipa, a sada i na sanaciju, osvrnula se i Elizabeta Kos: „Nažalost, pored štete na kućama i na infrastrukturi stradala je i infrastruktura, kako preventivna, dakle nasipi, tako i vodno komunalna infrastruktura u području vodoopskrbe i odvodnje i nastale su naravno štete od erozija, pa i klizišta. Za sva ta tri načina saniranja te infrastrukture Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja prijavilo je štete za Fond solidarnosti i za ta tri poziva smo na raspolaganju, imamo 555 milijuna alociranih sredstava, što trošimo i ugovaramo. Sva su sredstva ugovorena i ovaj dio je ugovoren, dakle osim Krnjice i Bresta, tu je još 15 lokacija na području Sisačko-moslavačke županije, ukupno 170 milijuna kuna. Svima nam je cilj ta sredstva potrošiti do 15. svibnja iduće godine, a ovom dinamikom ugovaranja i trošenja sredstava nadamo se da ćemo to i uspjeti. Isto tako velike štete su i na području infrastrukture u vodoopskrbi i odvodnji, pogotovo na području Petrinje, dakle imamo oko 160 milijuna šteta koje smo ugovorili s javnim isporučiteljem vodnih usluga na području Petrinje i ukupno za tu namjenu nam je osigurano oko 281 milijun kuna. Naravno, imamo interesa još više i u tijeku je odluka Vlade RH koja će dozvoliti da se u području vodno komunalne infrastrukture ugovaraju sredstva do 150%, odnosno na području erozija tla oko 200%.“

  • foto00001
  • foto00002
  • foto00003
  • foto00004
  • foto00005
  • foto00006
  • foto00007
  • foto00008
  • foto00009
  • foto00010
  • foto00011
  • foto00012
  • foto00013
  • foto00014
  • foto00015
  • foto00016
Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X