miroslavtonecgv05052022

Na području Petrinje lani 225 kaznenih djela te 190 prometnih nesreća

PETRINJA – Na sjednici Gradskog vijeća Grada Petrinje vijećnici su raspravljali o prijedlogu Odluke o usvajanju informacije o stanju sigurnosti na području Grada Petrinje u 2021.godini. Izvješće je podnio Miroslav Tonec, načelnik Policijske postaje Petrinja.

„Na području Policijske postaje Petrinja je u 2021.godini evidentirano ukupno 225 kaznenih djela, što je više za 15 kaznenih djela u odnosu na 2020.godinu. Od ukupnog broja kaznenih djela u 2021.godini, 179 kaznenih djela je riješeno dok je 48 kaznenih djela ostalo neriješeno. Nadalje, u 2021.godini na području Policijske postaje Petrinja evidentirano je ukupno 164 prekršaja iz domene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira što je za 4 prekršaja manje u odnosu na 2020.godinu“, rekao je Tonec.

Također je istaknuto kako policijski službenici Policijske postaje Petrinja i nadalje poduzimaju mjere i radnje iz djelokruga rada policije kako bi se stanje sigurnosti na području grada održalo povoljnim.

„U 2021.godini na području Policijske postaje Petrinja dogodilo se 190 prometnih nesreća, što je više za 40 prometnih nesreća nego u 2020.godini. U prometnim nesrećama u 2021.godini sedam osoba je zadobilo teške tjelesne ozlijede, 30 osoba lakše tjelesne ozlijede, a dvije osobe su smrtno stradale. Prema okolnostima koje su prethodile prometnim nesrećama, najviše zastupljene okolnosti su brzina neprimjerena uvjetima, nepropisno kretanje vozila na kolniku i nepoštivanje prednosti prolaza“, dodaje Tonec.

Prema vrstama prometnih nesreća, najzastupljeniji su bili sudar vozila u pokretu, zatim slijetanje vozila s ceste i udar vozila u parkirano vozilo. Policija je također tijekom 2021.godine evidentirala 1451 prometni prekršaj, što je za 100 manje nego godinu prije.

Vijećnica Svjetlana Lazić je istaknula kako je u gradu vidljiv nedostatak policijskih djelatnika koji nadziru ulice, stoga smatra kako bi broj policajaca trebao biti puno veći kako bi spriječili brojna kaznena djela koja se događaju nakon potresa. Također je apelirala na Ministarstvo unutarnjih poslova da Policijska postaja Petrinja ima više ljudi.

Tonec je kazao kako ne smije iznositi podatak o tome koliko djelatnika Policijska postaja Petrinja ima. „Što se tiče samih kaznenih djela koji su u 2021.godini, a imaju veze s potresom, radi se inače o kaznenim djelima teške krađe, u tom dijelu mogu reći da je bilo 16 kaznenih djela od kojih je 11 razriješeno. Moram reći, od prve minute kada se dogodio potres mi smo bili na terenu. U vidu zaštite, to morate znati, da su u gradu banke bile napuštene, bankomati, FINA, Gradska uprava, sve trgovine i institucije, sačuvano je sve. Od Doma zdravlja i tako dalje, sve je sačuvano, sačuvana je velika imovina“, kazao je između ostaloga Tonec.

Slično kao i vijećnica Lazić i vijećnica Luca Gašpar Šako je postavila pitanje o nedavnom vandalizmu na pravoslavnoj crkvi u Petrinji te su upitale što je policija učinila do sada po tom pitanju, a kada počinitelj bude i pronađen, hoće li policija objaviti njegovo ime i prezime. „To je kao kazneno djelo kvalificirano kao oštećenje i uništenje tuđe stvari, radi se o vjerskom objektu i radi se o grafitima i radi se definitivno o kaznenom djelu koje se goni po službenoj dužnosti. Mi o tome obavještavamo DORH, napravili smo očevid na mjestu događaja. Što se tiče otkrivanja počinitelja, o tome je teško govoriti jer kada bude počinitelj otkriven, mi ne smijemo davati podatke u situaciji kada se radi o maloljetniku. Ako bude punoljetna osoba, naše glasnogovorništvo daje eventualno godište i inicijale. Čisto poštujući proceduru i Zakon, nema odstupanja od toga“, pojasnio je proceduru Tonec.

Gašpar Šako je također postavila pitanje što se radi po njezinim prijavama o krađi humanitarne pomoći, kao što je postavila pitanje zbog čega nije učinjeno više po pitanju njezine osobne zaštite nakon prijetnji bivšeg gradonačelnika. Tonec je kazao kako su prijave o krađi humanitarne pomoći preuzeli u Odjelu za gospodarski kriminal, a što se tiče njezine osobne zaštite, kaže kako su poduzeli diskretnu zaštitu, dok o samom kaznenom djelu ne smije pričati.

Vijećnik Jasenko Krovinović zahvalio se policajcima na svemu učinjenom u protekloj godini, kao što je pohvalio postotak razriješenosti kaznenih djela koji je oko 80 posto, iako je prosjek u Hrvatskoj oko 60 posto. Samo je apelirao da policija poveća kontrolu brzine u gradu. Zahvalama se pridružio i vijećnik Darko Lipovac kojega također zanima struktura riješenih kaznenih djela, a Tonec je kazao kako broj slučajeva nasilja u obitelji održavaju te je broj tih slučajeva bio u padu do godine nakon potresa. Rad policije je pohvalio i vijećnik Nenad Bužanić, a zahvalama policiji priključio se i vijećnik Danko Vuić. Ujedno je apelirao da policija nešto poduzme po pitanju parkiranja uz ljekarne, bankomate, trgovine i slično jer smatra kako policija po tom pitanju može učiniti puno više.

Prijedlog Odluke o usvajanju Informacije o stanju sigurnosti na području Grada Petrinje u 2021.godini je u konačnici usvojeno jednoglasno.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X