simgromovinaslov

Nakon državnog zlata, „Gromovi“ OŠ Mate Lovraka osvojili i međunarodno srebro u graničaru

SPLIT/PETRINJA – Nakon prvog mjesta i zlatnog odličja osvojenog u igri graničara na državnoj završnici Telemach Dana sporta (održanog u Rijeci u sklopu Sportskih igara mladih), ekipa „Gromovi“ Osnovne škole “Mate Lovraka” Petrinja sezonu je u ovoj disciplini zaokružila još jednim odličjem – srebrom osvojenim na međunarodnoj završnici Plazma Sportskih igara mladih koja se od 16. do 20. kolovoza održava u Splitu.

Srebro u graničaru za Hrvatsku su izborili mali petrinjski „Gromovi“: Ivano Aleksić, Ante Barišić, Luka Ljubičić, Luka Lovro Bogdanović, Filip Kadečka, Jan Kožuh, Marta Mikulić, Majda Lovranić, Ivona Šišić i Ema Mamić.

„Izbornica“ ove male reprezentacije, njihova voditeljica i mentorica, učiteljica Ljiljana Sigur koja ih, zajedno s kolegicom Anamariom Glatki prati i na ovom natjecanju, u telefonskom nam je razgovoru potvrdila lijepu vijest iz Splita. Podsjetila je kako su prije ovog odličja za Hrvatsku, „Gromovi“ u graničaru uspješno branili i boje našeg grada i županije na državnom natjecanju.

„Na gradskom natjecanju u organizaciji Plazma Sportskih igara mladih, moja ekipa „Gromova“ – tako su si sami dali naziv da to izgleda onako malo ozbiljnije i izazovnije za protivnike, je pobijedila i osvojila prvo mjesto. Dalje, što je kronološki slijedilo, bio je odlazak na državno natjecanje Sportskih igara mladih koje se održavalo u Rijeci. Tamo smo pobijedili i između 23 ekipe koje su došle na državno natjecanje osvojili prvo mjesto. Tako smo izborili plasman na međunarodno natjecanje u Splitu. Ovdje ostajemo pet dana. Šesti dan se vraćamo kući, a natjecanje smo imali jučer. Dakle, riječ je o međunarodnom natjecanju između ekipa Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije. Tu su bile kategorije 2011. i 2013. godišta. U kategoriji 2011. godišta moji su „Gromovi“ osvojili drugo mjesto, tako da se vraćamo u Petrinju sa srebrnom medaljom!“

U ovoj kategoriji 2011. godišta prvo je mjesto osvojila ekipa iz Srbije, a treće ekipa iz Bosne i Hercegovine.  U kategoriji 2013. godišta, prva je bila ekipa iz Hrvatske, drugo mjesto osvojila je ekipa iz Bosne i Hercegovine, dok je treće mjesto pripalo ekipi iz Srbije. Sigur kaže kako je ponosna na svoje „Gromove“, pogotovo na njihovoj fer i korektnoj igri.

„Jako dobro, jako smo zadovoljni. Naravno da bi bilo bolje da je bilo i prvo mjesto, ali nećemo biti nezahvalni. Ovo je super! Izvrsno smo se proveli, organizacija je jako dobra, na nivou. Najviše čestitam mojoj dječici koja su se zaista borila hrabro i igrali su fair play. Svaki put su čestitali svojim protivnicima, bilo da su pobijedili, bilo da su izgubili. Pokazali smo se na nivou, tako da sam prezadovoljna. Osvjetlali smo obraz i našoj školi i našim Petrinjcima, jer se svi iščuđavaju kad kažemo otkuda dolazimo, a toliko smo bili uspješni. Eto, dolazimo iz epicentra potresa i „zdrmali“ smo sve!“

Uz natjecanja i sportska uzbuđenja, program Sportskih igara mladih sudionicima je ostavio dovoljno vremena i za kupanje, druženje i stvaranje novih prijateljstava: „Djeca su stvorila nova prijateljstva s drugim ekipama. Već se odmah, čim se vide u menzi ili na plaži, javljaju jedni drugima i druže se. Podijelili smo i slatkiše koje smo imali. Sladoled smo zajedno dogovorili i tako smo i napravili – sladoled jedemo svi zajedno, bez obzira pobijedili ili izgubili i to je ustvari ono najljepše u svemu ovome. Sutra navečer nas još, nakon dana slobodnog dijela dana, odnosno aktivnosti koje ćemo mi sami sebi organizirati, na Rivi čeka fešta zatvaranja Sportskih igara mladih i koncert Luke Nižetića, tako da je to „kruna“ na kraju cijelog tog našeg šestodnevnog druženja. U subotu ujutro, vlakom u pola 9, polazimo za Zagreb“, poručila je voditeljica „Gromova“ Ljiljana Sigur.

Plazma Sportske igre mladih najveća su sportska amaterska manifestacija u Europi koja pruža priliku djeci osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta da od siječnja do rujna besplatno sudjeluju u vrhunsko organiziranim natjecanjima u 10 sportova. Malim „Gromovima“ iz OŠ Mate Lovraka, učenicima 4.razreda, čestitke na tome što su nas u graničaru uspješno predstavljali na svim razinama natjecanja – od gradske preko državne do međunarodne.