gimgs1303202225

Održana radionica o stambenom zbrinjavanju i vrijednostima sigurnog doma

KARLOVAC/SISAK – U prostorijama Mjesnog odbora Grabrik u Karlovcu održan je susret za osobe pod međunarodnom zaštitom kako bi ih se informiralo o zakonskim odredbama i mogućnostima stambenog zbrinjavanja i vrijednostima sigurnog doma. Ova radionica rezultata je suradnje projekta TIP tolerancija ispred predrasuda kojeg provodi Projekt građanskih prava (PGP) Sisak i SMS – svi mi skupa kojeg provodi Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“. Ove udruge surađuju i imaju partnerske odnose i na projektu Centar za integraciju stranca koji pridonosi unapređenju integraciji osoba stranca, osoba bez državljanstva i u riziku gubitka istoga u hrvatsko društvo pružajući im besplatnu pravnu i psihosocijalnu podršku.

Razgovaraonicu na temu Vrijednosti sigurnog doma koja je dio projekta SMS – svi mi skupa vodili su dr. sc. Daša Poredoš Lavor, voditeljica projekta SMS i prevoditelj za arapski jezik, magistra prava i interkulturalni medijator Salam Ibrahim Kadhim Al-Nidawi.

Poredoš Lavor koja je i sama poslije potresa katastrofalnih razmjera ostala bez doma istaknula je da obitelj je središte života, u obitelji svi članovi jednako vrijede.  Dom je mjesto na kojem živimo, u domu se osjećam sigurno i zaštićeno, a svaka obitelj trebala bi imati dom u kojem može sigurno živjeti. Migracije, ekonomski uvjetovanja preseljenja, ratovi, pandemije, prirodne katastrofe i slično, mnogim ljudima tijekom života uzrokuju gubitak doma. To je vrlo stresno, dovodi do straha, uznemirenosti i velike životne traume. Za nastavak života potrebni su pozitivni kapaciteti – obitelj treba živjeti u sadašnjosti jer puno razmišljanja o teškoj prošlosti – koči napredak u sadašnjosti i budućnosti. U domu u kojem se živi razgovara se, rješavaju problemi i planira se budućnosti. Važno je da u podršci pri stambenom zbrinjavanju ne izostane razumijevanje i podrška društva i države.

U drugom dijelu susreta održana je radionica projekta TIP tolerancija ispred predrasuda u kojoj su pravna savjetnica Danijela Žmukić i Ivona Perković sudionicima, uz podršku prevoditelja, govorile o zakonskim odrednicama i mogućnostima stambenog zbrinjavanja. Kako su sudionici značajno u potrebi za odgovarajućim stambenim zbrinjavanjem na ovu temu još će održavati informativnih susreta i radionica, savjetovati i usmjeravati korisnike kako bi ostvarili uvjete primjerene za život. Pri tome je važna uključenost lokalne zajednice.

Projekt SMS – svi mi skupa provodi se u Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj, te drugim područjima u kojima se iskaže potreba za pružanjem podrške osobama pod međunarodnom zaštitom, a dio je dvogodišnjeg programa usmjerenog smanjenju i prevenciji socijalne isključenosti te socijalnom uključivanju i integraciji socijalno osjetljivih skupina za 2021. i 2022. godinu. Projekt je financiran u iznosu 75 000 kuna sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike. Partneri na projektu su Osnovna škola Braća Bobetko Sisak i Centar za socijalnu skrb Sisak.

Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ i Projekt građanskih prava (PGP) Sisak nadalje nastavljaju projektno-programsku suradnju.

  • gimgs1303202221
  • gimgs1303202222
  • gimgs1303202223
  • gimgs1303202224
  • gimgs1303202225
  • gimgs1303202226
  • gimgs1303202227
Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X