Izbornik
gimgs02052

Održana razgovaraonica o prevenciji fizičkog kažnjavanja djece

SISAK – Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ u suradnji s Policijskom upravom sisačko-moslavačkom i Osnovnom školom Braća Bobetko koja je partner na projektu  SuPER – susreti podrške, edukacije i rada, koji je financiran sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike organizirali su povodom Međunarodnog dana odgoja bez batina koji se obilježava 30. travnja ovu edukativno-informativnu radionicu.Susret je bio organiziran za roditelje učenika drugih razreda ove osnovne škole. Nakon uvodnog govora ravnateljice Karoline Čutuk, prof. – roditelji su imali prilike čuti mnoge za svakodnevni život i odgoj korisne informacije od dr. sc. Daše Poredoš Lavor i policijskog službenika Slavka Jerković.

Dr. sc. Daša Poredoš Lavor istaknula je da najčešće je i najdojmljivije usvajanje znanja iz nenamjernog odgoja, kada dijete u suživotu s roditeljem preslikava njegove postupke u različitim situacijama i sjedinjuje ih u vlastito iskustvo.  Neposlušnost je jedan od najčešćih poremećaja ponašanja u dječjoj dobi koji smeta odraslima. Svaki roditelj stvara sliku o tome kakvo bi njegovo dijete trebalo biti, pa kad nije takvo – on pokušava ispraviti ono što mu se u djetetovu ponašanju ne sviđa. Tjelesna kazna je kazna kojoj odrasli često pribjegavaju. Ona u djetetu izaziva neugodu, bol i ljutnju, te zbog toga zaboravlja razlog kazne. Da bi se spriječila agresivnost, dijete treba učiti kako takvo ponašanje nije prihvatljivo. Na žalost ne tako mali broj roditelja to ne prihvaćaju, već potiču djecu da se brane agresijom. Da bi roditelj podučio dijete o neprihvatljivosti takva ponašanja, ne smije ga tući jer se tada čini ono što je djetetu zabranjeno, a njemu je dopušteno.

Policijski službenik Slavko Jerković govorio je o postupanju policije kada je prisutno nasilje u obitelji, kao i nasilje u kojem su djeca žrtve. Na susretu je razgovarano o situacijama koje su zadnjih nekoliko godine bile u središtu interesa javnosti i medija, a odnose se na grupo kršenje dječjih prava, kao i zlostavljanja i zanemarivanja djece od strane roditelja i drugih članova obitelji.

Osnovna škola Braća Bobetko Sisak, zajedno s Centrom za socijalnu skrb Sisak partner je na projektu SuPER. Ovu Osnovnu školu pohađaju učenici koji dolaze iz obitelji pod međunarodnom zaštitom i odobrenim azilom u HR, tako da su roditelji sudionici bili pripadnici ciljane skupine i opće populacije što je dodatno pozitivno djelovalo na integraciju i povezivanje roditelja u novoj životnoj sredini.

Nadalje ćemo djelovati na povezivanju i integraciji osoba pod međunarodnom zaštitom u novoj životnoj sredini, češćoj komunikaciji i povezivanju s domicilnim stanovništvom i aktivnom zalaganju za sebe i svoju obitelj.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

Iz garaže ukrao radni alat

PETRINJA – Kako su priopćili iz Policijske uprave sisačko-moslavačke, traga se za nepoznatim počiniteljem koji

X