Izbornik
klizanje2

Ostanite fit i u trendu – nabavite klizaljke!

Klizanje na ledu jedan je od trendy zimskih sportova već nekoliko godina unazad, i to nije bez razloga. Sportovi na klizaljkama vam, pored osobnog užitka, mogu pružiti izvrsnu formu, ali i pridonijeti procesu mršavljenja. Zašto je to tako, i koji savjeti postoje za početnike – pročitajte u članku!

Fotografija: Pixabay 

Vjerojatno ste već pratili neki od zimskih sportova na klizaljkama. Osobito djevojčice vole umjetničko klizanje i ples na ledu, jer sliči baletu, dinamično je, i uz divnu muziku izuzetno lijepo za gledati.

U slučaju da još uvijek niste upoznati s tim što su zapravo klizaljke i čemu služe – to je posebna vrsta obuće za klizanje po zaleđenim površinama ili umjetnom ledu, s metalnim oštricama na donjoj strani.

Sportovi koji se izvode na klizaljkama su: umjetničko klizanje (uključujući ples na ledu), hokej na ledu, slobodni stil i brzo klizanje.

Kada i kako su nastale prve klizaljke nije točno jasno, jer o tome nema pouzdanih zapisa. Ipak, klizaljke izrađene od životinjskih kostiju pronađene su u Rusiji, Skandinaviji, Velikoj Britaniji, Njemačkoj i drugdje.

Budite fit uz zabavu na ledu

Slobodno vrijeme provedeno na klizaljkama zna biti veoma zabavno, iako nije nimalo bezopasno. Pozitivna nuspojava je da klizanje zahtijeva puno od vašeg tijela, što s druge strane osigurava dobru potrošnju kalorija, i pomaže pri mršavljenju. Kako to funkcionira?

Dok promatrate klizače na ledu, imate dojam da su njihovi pokreti tako lagani i opušteni. Međutim, ovaj sport zahtijeva dosta koordinacije, izdržljivosti i ravnoteže. Svatko tko se odvaži prvi put stati na klizaljke, primijetit će da to uopće nije lako! Klizanje treba naučiti, jer da biste odista sagorjeli kalorije i održali tjelesnu kondiciju, trebali biste već biti vješti u sportovima na ledu. Samo tako možete potaknuti metabolizam, i riješiti se kilograma.

Pola sata klizanja sagorijeva do 150 kalorija, uz lagani tempo. Ukoliko ubrzate, možete izgubiti i do 500 kalorija. Ipak, budite oprezni: iz razloga što želite sagorjeti masne naslage, ne biste se trebali precijeniti na klizaljkama. Počnite polako i lagano, pa napredujte iz tjedna u tjedan.

Fotografija: Pixabay

Dakle, nabavili ste svoje prve klizaljke, i sada se želite što bolje otisnuti na njima po ledenoj površini.

Pročitajte par korisnih savjeta za početnike:

  • Umjetna klizališta imaju glatku, ravnu površinu leda, na kojoj je lakše vježbati nego na neravnim površinama u prirodi. Zato uvijek mjesto za trening birajte pametno. Pored toga, ledene površine u prirodi kriju brojne rizike i opasnosti.
  • Vježbajte u vrijeme kada je na klizalištu malo ljudi. Što je manje ljudi, manje su i šanse da ćete morati manevrisati pri izbjegavanju sudaranja, i tako gadno pasti. Osim toga, uz manju gužvu nećete biti nervozni.
  • Štitnici za koljena i laktove su obavezni na ledu. Neobavezno, ali preporučljivo – zaštitna kaciga. Podstavljene rukavice su neophodne kako bi vaše ruke zaštitile od hladnoće i ozljeda. Zaštitna oprema je iznimno važna kako bi izbjegli lomove i modrice. Možda trenutačno nećete izgledati osobito moderno na klizaljkama, ali do turnira u umjetničkom klizanju je dug put!
  • Ukoliko ste početnik, i još uvijek nesigurni na klizaljkama, nećete juriti ledom kao profesionalac. Ipak, s vremena na vrijeme ubrzajte tempo, zatim ponovo usporite i vratite se na ugodnu brzinu. Ovim promjenama brzine vježbate reakcije u opasnim situacijama.
  • Tokom klizanja izbjegavajte naginjanje prema nazad, već leđa držite blago povijena prema naprijed. Tako nećete biti u opasnosti da padnete unatrag, ako izgubite ravnotežu.

Kao umjereno opterećenje cijelog tijela, klizanje je pogodno za pozitivan utjecaj na krvni tlak, smanjenje stresa i sagorijevanje masti, a preduvjet za ovaj zdravstveni učinak na organizam je da početnici trebaju vježbati relativno niskim intenzitetom – oko 130 otkucaja srca u minuti, u trajanju 20 minuta.

Da zaključimo: klizanje nije samo zimski sport u trendu, već kompleksna tjelesna aktivnost sa višestrukim pozitivnim utjecajem na zdravlje. Odaberite klizaljke, i zaputite se na led naoružani strpljenjem i željom da naučite nešto novo i lijepo, u čemu možete uživati sa cijelom obitelji. Kada dovoljno savladate tehniku, možete posegnuti i za prikladnim modnim detaljima.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X