M. Orlić

(AUDIO) Petrinjski srednjoškolci bi u rujnu sljedeće školske godine mogli useliti u novu zgradu

PETRINJA – U emisiji „Trenica“ Petrinjskog radija gostovao je ravnatelj Srednje škole Petrinja Milan Orlić koji je otkrio više o trenutnom stanju izgradnje nove zgrade Srednje škole. Riječ je o zgradi na adresi Gavrilovićev trg 1 uz tvornicu Gavrilović, koja je prije Domovinskog rata bila Srednja škola i Osnovna škola Dušan Ćorković. Projekt nove škole će se financirati kreditom Svjetske banke, a kako je ravnatelj kazao, pri kraju je izrada projektne dokumentacije i uskoro se očekuje raspisivanje tendera te početak samih radova.

„Zgrada je to koja će biti energetski i dizajnom vrlo moderna.“ – kazao je Orlić i pojasnio kako će izgledati. „Radimo zgradu koja će biti jedna od najmodernijih školskih zgrada u Hrvatskoj. Zgrada je planirana da bude u energetskom razredu A. Planirano je da u budućnosti u toj zgradi bude smješten naš strukovni dio škole. U prizemlju će biti svi praktikumi, jedno krilo će biti mesarski prehrambeni praktikum, na drugoj strani u prizemlju bit će laboratoriji enološki, pedološki, kemijski i 2 veterinarska praktikuma. Na prvom i drugom katu će biti, što specijalizirane učionice, što uredi, zbornica, knjižnica i sve što škola ima. Uz zgradu će se graditi i sportska dvorana prema pedagoškom standardu Ministarstva. Prema broju učenika, bit će to dvodijelna košarkaško-odbojkaška dvorana, neće imati veliki format igrališta za rukomet odnosno mali nogomet, ali će i ona biti projektirana po vrlo visokim standardima. Jedan dio na prvom katu bit će fitnes dvorana od 250 do 300 kvadrata.“

Što se tiče kvadrature škole, Orlić otkriva: „Recimo 800 kvadrata u bazi, oko 2.500 kvadrata nove škole, plus nova sportska dvorana sa spremištima, plus vanjsko parkiralište s oko 30 parkirnih mjesta, plus garaža na poljoprivrednu mehanizaciju (kosilice, traktore i ono što nam je potrebno za cvjećare, voćare), plus vanjsko igralište za košarku. Bit će to jedan moderan centar, a cijela površina zemljišta je oko 8.500 kvadrata. Napravit će se i novi prilazni put.“

Očekivana vrijednost je, prije globalnog porasta cijena, bila oko 50 do 60 milijuna kuna, a vrijednost prilazne ceste i puta bila je planirana u iznosu od oko 4 do 5 milijuna kuna.

„Nismo zadovoljni brzinom kojom se to događa, svi bi htjeli da je to brže, ali nadam se bi još ovo ljeto mogli krenuti radovi.“ – kazao je Orlić te na pitanje: „Kada bi petrinjski srednjoškolci mogli sjesti u klupe nove škole?“, odgovorio: „Novi ministar bi želio da to bude puno ranije, međutim ja, očekujem realno da bi to mogla biti školska godina 2023. / 2024.. Znači još jednu godinu ćemo biti podstanari u OŠ Mate Lovraka i nakon toga mislim da bi u rujnu sljedeće školske godine mogli useliti u novu zgradu.“

Nova zgrada škole imat će dovoljan kapacitet da ju, u dvije smjene, pohađaju učenici i Strukovne škole i Gimnazije. Podsjetio je ravnatelj kako bi, prema planu resornog Ministarstva, sve škole do 2027. godine trebale prijeći na cjelodnevnu nastavu. Taj standard, ističe Orlić, škola bi trebala dostići kada se obnovi i zgrada Srednje škole u centru Petrinje koja je stradala u potresu.

Stara zgrada škole je zaštićeno kulturno dobro i već su provedene određene radnje na sanaciji. U tijeku su, kako je kazao ravnatelj, istražne radnje kako bi se mogao napraviti glavni projekt za konstrukcijsku obnovu. „Ona se rušit neće jer je 2004. godine saniran cijeli drugi kat. Ona se u principu gore nije pomaknula, ima nekih pomaka u prizemlju i na prvom katu tako da će ona vjerojatno biti učvršćena. Ideja je da, u dogovoru sa Županijom, da u dijelu te zgrade osiguramo prostor za Đački dom, a da dio zgrade ostane Srednja škola Petrinja u koji bi vratili gimnazijske programe. Onda si strukovni dio ostao u zgradi kod Gavrilovića gdje bi onda imali dvije organizacijske jedinice i mogli bi raditi u jednoj smjeni. Mislim da će to biti jedan pomak u kvaliteti rada. Mi ćemo svakako kao škola biti spremni da već i kroz godinu, dvije, tri, čim to bude spremno budemo i u tim trendovima među prvima u Hrvatskoj“

Srednja škola Petrinja, koju pohađa 250 učenika, trenutno je „podstanar“ u OŠ Mate Lovraka i nedostatak prostora odnosno učionica doveo je do toga da škola praktikume izdvaja izvan škole. Praktičnu nastavu, učenici zanimanja mesar odrađuju u mesnici sisačkog Konzuma te u tvornici Gavrilović. Cvjećari svoju praktičnu nastavu odrađuju u prostorima u Kučerinoj ulici, a voćari i vinogradari na Inkluzivnoj farmi u Hrastovici. „Jednostavno snalazimo se na sve moguće strane. Evo sad vozimo veterinarske tehničare po veterinarskih stanicama i skloništima za životinje gdje bi mogli odraditi dio praktične nastave jer svojih praktikuma nemamo. Ono što bi imali opreme za opremiti praktikume, ne možemo dovesti u osnovnu školu jer onda oni nemaju kada sa svojim učenicima. Moramo biti realni i pokušati izvući maksimum iz prostora i uvjeta koje imamo.“

Ističe kako se prošle godine po prvi put dogodilo da je 20 najboljih petrinjskih gimnazijalaca otišlo u škole u Zagreb. „Događalo se i ranije da nam odu jedan ili dva učenika, ali da nam ode jedan cijeli razred, to je zaista problem. Ranije sam rekao da ako ne bude bilo škole neće biti ni grada, a to se sada evo pokazuje.“ – naglasio je ravnatelj Srednje škole Petrinje, Milan Orlić.


 

Monika Perlic

Monika Perlic

Monika Perlić, novo je mlado lice u programu Petrinjskog radija. Radijsko iskustvo stjecala je na drugim radio postajama, a od sada ju svakodnevno možete slušati u našem programu. Zguštati će s vama prvu jutarnju kavu ili vam poslijepodnevne sate učiniti opuštenijima, nasmijavati vas te podijeliti s vama i zanimljivosti i sve važne informacije.

NAJNOVIJE VIJESTI

X