pproljećesastanaknaslov

Petrinjsko proljeće na sastanku u Gradu: „Očekujemo jednostavnu, nedvosmislenu, konkretnu komunikaciju, jer pitanja imamo jako puno“

PETRINJA – U prostoru izmještene Gradske uprave u Hanžekovoj ulici, petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes ovog je utorka organizirala sastanak na kojem su predstavnici državnih ministarstava, pročelnici gradskih upravnih odjela, direktori gradskih trgovačkih društava i ravnatelji gradskih ustanova odgovarali na pitanja koja su od građana Petrinje prikupili predstavnici Inicijative građana Petrinjsko proljeće.

„Od prvog dana se zalažemo za kvalitetnu i učinkovitu obnovu grada Petrinje i transparentnu komunikaciju svih vlasti prema građanima. Danas od vas očekujemo jednostavnu, nedvosmislenu, konkretnu komunikaciju, jer pitanja imamo jako puno“, poručila je na početku sastanka Silvija Popović uz koju su pitanja postavljale i njezine kolegice iz Petrinjskog proljeća – Nevena Pali, Bojana Novaković i Lea Kizilkaya te kolega Igor Pavleković koji je čitav sastanak zabilježio kamerom.

„Trenutačno stanje u Petrinji što se tiče osnovne, odnosno primarne zdravstvene zaštite je takvo da se sve obavlja u Domu zdravlja u Lopašićevoj ulici za koji svi znamo da nema kapaciteta koji bi trebao imati, tako da nas zanima koja je situacija – planira li nešto napraviti u postojećem Domu zdravlja? Što se planira napraviti sa zgradom Doma zdravlja u Ulici Matije Gupca i koja je situacija s navodima da se treba graditi novi Dom zdravlja na području Gajeve ulice? To su pitanja iz primarne zdravstvene zaštite naših građana kojih ima, mislim 20-ak tisuća, a trenutačni kapacitet nisu dovoljni kako bi se građanima osiguralo ovo osnovno pravo“, upozorila je Lea Kizilkaya, predloživši da se s ovim problemom upozna i ministra zdravstva Vilija Beroša.

Gradonačelnica Magdalena Komes podsjetila je kako je zdravstvena zaštita u nadležnosti Sisačko-moslavačke županije: „Znam da se na tome radi, da župan Ivan Celjak i njegovi suradnici iznalaze rješenja. Nažalost, mi u Petrinji zaista imamo velik, velik problem s prostorima i za Dom zdravlja i za određene institucije. I za Crveni križ trebamo naći prostor za skladište. Baš smo u velikom problemu što se tiče prostora. Znam da župan vodi brigu o tome i sigurna sam da će obavijestiti javnost čim nađe rješenje za Dom zdravlja. Sigurna sam da će u dogledno vrijeme taj problem biti riješen“, rekla je Komes.

„Mi svi znamo da se zima bliži i čekanje na parkiralištu, pod šatorima, jednostavno nisu uvjeti u kojima bi netko tko je bolestan trebao dočekati svoju primarnu zdravstvenu zaštitu, tako da je to jedno od gorućih pitanja na kojima se treba što prije poraditi“, rekla je Kizilkaya, koju je zanimala i sudbina petrinjskog Doma za starije i nemoćne i njegovih korisnika.

„Znam da vi više niste na funkciji ravnateljice Doma, ali građane zanima koja je situacija s Domom umirovljenika u Petrinji. Njegova obnova je počela među prvima, ali ne znamo u kojoj je sad fazi. Što se planira s našim umirovljenicima za koje znamo da su raseljeni po cijeloj Hrvatskoj – može li se očekivati njihov skori povratak u Dom  ili eventualno smještaj u neku drugu zgradu ako se obnova Doma toliko prolongirala?“, pitala je Kizilkaya.

„Rokovi za obnovu Doma umirovljenika još nisu istekli, dakle radovi su u tijeku. Ono što ćemo privremeno učiniti kao rješenje kako bismo vratili one korisnike koji su u najudaljenijem gradu, odnosno u Gospiću gdje ih je najviše smješteno, je da ih privremeno smjestimo u stambeno kontejnersko naselje u Mošćenici koje je donacija talijanske vlade. Sad se tamo stvaraju još samo neki minimalni tehnički uvjeti koji su potrebni da umirovljenici mogu doći. Na taj način ćemo barem ove najudaljenije smjestiti. Dio njih je još u Topuskom te jedan mali dio u Karlovcu i Zagrebu. U Zagrebu su nepokretni. Ovdje u ovo naselje u Mošćenici možemo smjestiti samo pokretne, zbog minimalnih tehničkih uvjeta. Dakle, kao što sam rekla, obnova Doma je u tijeku i planira se vrlo brzo sanirati novi, a onda i stari dio. Kuhinja bi također vrlo brzo trebala profunkcionirati kako bismo mogli opskrbljivati stare i nemoćne u gradu i okolici. Mislim da je 9. mjesec rok za to“, odgovorila je gradonačelnica Komes.

Na pitanje kakva je situacija s objektom Doma za psihički bolesne odrasle osobe u Petrinji i kada se može očekivati njegova obnova, odgovorila je Ivana Miletić Čakširan, pročelnica Konzervatorskog odjela u Sisku, Ministarstva kulture i medija: „Taj objekt se nalazi izvan zaštićene zone, ali oni su niz godina surađivali s nama. Isključivo zbog te suradnje je do nas i došao elaborat, tako da je taj korak izrade elaborata ocjene postojećeg stanja koji je predkorak za projekt obnove napravljen i sad će projektanti u skorom vremenu napraviti projekt obnove. Samim tim mogu se raspisivati radovi“, kazala je Miletić Čakširan.

Jedno od pitanja koje su članovi Petrinjskog proljeća postavili na ovom sastanku bilo je i ono vezano uz donacije koje su nakon potresa stizale na račun Grada: „U vrijeme mandata bivše vlasti, pitanje o kojem se dosta pričalo bile su i one „famozne“ donacije. Radi li se nešto sad po tom pitanju? Svi znaju da su se slile donacije u naš grad i što se tiče materijalnih stvari i što se tiče novčanih sredstava. Iz onih 30 milijuna kuna koje je država donirala Petrinji objavljeno je javno koja poduzeća su tu pomoć dobivala i koje iznose. Što je s fizičkim osobama, odnosno onim drugim dijelom dodjele tih sredstava? Je li se po tom pitanju nešto istraživalo, radilo, je li se naišlo na nekakve malverzacije, procesuira li se taj dio?“, pitala je Silvija Popović.

Na njezino pitanje odgovorila je gradonačelnica Magdalena Komes: „Ja sam izabrana za gradonačelnicu Grada Petrinje, a ne za istražiteljicu, međutim zbog brojnih, mogu tako reći, sumnjivih okolnosti, morala sam se baviti i „istražnim radnjama“, jer me je, jednostavno, što se tiče moje nadležnosti, vezalo da moram gledati neke predmete unazad. Mogu reći da sam na tome izgubila jako puno vremena – na raznim istraživanjima, na traženjima predmeta – jednostavno nisu bili kao cjelina na hrpi i puno vremena sam provela u potrazi za određenim predmetima. Što se tiče donacija i svih tih ostalih stvari, u Gradskoj upravi je bila krim policija i oni su poduzeli određene radnje o kojima ja ne mogu sad detaljno govoriti, ali definitivno su donacije bile jedan od predmeta istrage i nadležne institucije će dalje provesti svoj postupak, a sve ono što mi možemo javno objaviti, objavljujemo i objavit ćemo još. Ali kažem, zaista je jako, jako puno posla. Osim onog što nas je dočekalo, tu je i pritisak obnove. Mi osim naše redovne zakonske nadležnosti naravno surađujemo i s tijelima koja su u Petrinji zbog katastrofe, tako da nemojte zamjeriti ako nešto, u smislu transparentnosti, ne dolazi na vrijeme. Zaista se trudimo, ništa ne skrivamo, nastojimo sve prikazati kako je“, kazala je Komes.

Predstavnici Inicijative građana Petrinjsko proljeće na ovom su sastanku postavili i brojna druga pitanja vezana za rad javnih ustanova, organizaciju rada škola i vrtića, prometnu regulaciju u gradu, obnovu potresom oštećenih objekata, prostorno planiranje i rad Gradskog vijeća, (o kojima ćemo još izvještavati i u zasebnim tematskim člancima).

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

Iz garaže ukrao radni alat

PETRINJA – Kako su priopćili iz Policijske uprave sisačko-moslavačke, traga se za nepoznatim počiniteljem koji

X