Izbornik
20210107_1038041234wwww

Počelo spašavanje umjetnina uz POU Hrvatski dom Petrinja

PETRINJA – U četvrtak je započelo spašavanje umjetnina iz Pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja. Klavir vrijedan gotovo milijun kuna, brojne slike iz Fundusa Galerije Krsto Hegedušić su među prvim materijalnim kulturnim dobrima koje će biti pohranjene privremeno izvan grada. Ravnatelj pučkog otvorenog učilišta Hrvatski dom Petrinja Milan Herceg je rekao što je danas učinjeno:

„Danas sam uz svu ovu nevolju prezadovoljan. Obzirom da smo izvukli kompletnu galerijsku građu koja ide u pohranu u Muzej grada Siska. Prošle godine smo dobili i novi Steinwayov klavir u vrijednosti od 820 tisuća kuna koji je na našu sreću ostao netaknut. Moram se zahvaliti GSS-u koji su ga uspjeli izvaditi iz zgrade.“

Klavir i pijanina idu na pohranu u Muzičku akademiju u Zagrebu i tako će ostati do povratka u Petrinju.

Ravnatelj Galerije Klovićevi dvori iz Zagreba, Antonio Picukarić je rekao zašto je važno spašavati umjetnine:

„Prvenstvena je stvar sačuvati živote. Svjesni smo da je to identitet ovog kraja. Bila bi neprocjenjiva šteta kad bi se to uništilo. Sretni smo da možemo u tome pomoći i da tog Hegedušića smjestimo na sigurnije mjesto. Napravit ćemo sve što znamo da to što prije spremimo na sigurno da i sljedeće generacije mogu uživati u onome u čemu smo mi imali privilegiju uživati.“

Na pitanje što zbirka Hegedušić znači za Petrinju, Picukarić dodaje:

„Ja sam razgovarao s kolegama iz muzeja. Mi Hegedušića cijenimo kao jednog od najvećih umjetnika dvadesetog stoljeća. Grupa Zemlja ima ogromnu zbirku koja bi se dobro snašla ne samo u Zagrebu nego u bilo kojem gradu. To su slikari svjetskog imena, za Hrvatsku je to neprocijenjivo.“

U Petrinji je danas bio državni tajnik iz Ministarstva kulture Ivica Poljičak. Govoreći o akciji spašavanja umjetnina, rekao je, kako je obzirom na jučerašnji potres, sada svaki dan bitan:

„Tu su nam dvije točke ključne. Danas rješavamo tri stotine umjetnina Galerije Krsto Hegedušić. To se radi pod stručnim nadzorom i umjetnine će biti prevezene u Gradski muzej Sisak. Druga važna točka je da sutra prebacimo vrijednu povijesnu građu arhiva iz Petrinje u Državni arhiv u Sisku.“

Poljičak je najavio i spašavanje kulturne baštine iz Siska i općenito svih potresom pogođenih područja. Uskoro dolazi i stručna pomoć iz Italije. Obučeni stručnjaci će raditi na izvlačenju umjetnina iz objekata koji su veoma oštećeni i predstavljaju opasnost za ljudske živote.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X