Izbornik

Policijskoj postaji Petrinja odličje „Red Nikole Šubića Zrinskog“ za junaštvo njezinih pripadnika u Domovinskom ratu

PETRINJA – Povodom Dana policije i blagdana njezina zaštitnika sv. Mihovila, petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović ovog je ponedjeljka u Maloj gradskoj vijećnici primio djelatnike Policijske postaje Petrinja i umirovljene pripadnike Ratne policije Petrinja, kako bi im čestitao njihov dan i zahvalio na svemu što su učinili tijekom Domovinskog rata te svemu što danas čine za sigurnost građana.

„Posebno mi je drago i veliko mi je zadovoljstvo što ste danas u našoj Maloj vijećnici gdje sam vas pozvao da ovakvom jednom malom simbolikom obilježimo Dan policije i blagdan vašeg zaštitnika sv. Mihovila, s iskrenom željom da svi skupa nastavimo ono što je policija imala u svom temeljnom zadatku, a to je bilo stvaranje domovine Hrvatske. Mislim da smo među prvima, mogu slobodno reći, uspjeli dati obol stvaranju domovine, uz mnoge hrvatske branitelje i sve one kojih danas više nema s nama. Njima koji su ugradili svoje živote u temelje domovine uvijek treba odati ogromnu počast i iskazati pijetet, prisjećajući se i njih i njihovih obitelji i svega što smo prošli. Ja se uvijek osjećam kao dio vas, jer sam i pričuvni časnik, poručnik policije još od ’92. godine “, kazao je gradonačelnik Dumbović.

U mirnodopsko vrijeme, rekao je, policija ima posebnu ulogu u pružanju osjećaja sigurnosti svim građanima.

„Danas policija ima jedan poseban zadatak u kojem koristi svu onu energiju, znanje i ljubav prema domovini koja se iz Domovinskog rata pretočila u današnji aktivni sastav policije, a to je da svim građanima pruža ogromnu sigurnost. I aktivni sastav policije i vi koji ste u pričuvi, pokazali ste što znači čuvati grad i imati ljubav prema gradu i u miru. Sigurnost je uvijek najvažnija za sve naše građane i to ste vi uzeli u svoje ruke i to vama nikada nije bio problem. Kad danas pogledamo koja je uloga svih vas ovdje i koliko pomažete Gradu u mnogim manifestacijama, vi ste ustvari meni kao gradonačelniku i mojim zamjenicima „desna ruka“ sigurnosti i na tome vam zahvaljujem“.

Na prijemu je zahvalio načelnik Policijske postaje Petrinja, Miroslav Tonec.

„Zahvalio bih gradonačelniku i njegovim suradnicima što su nas pozvali povodom Dana policije i zaštitnika policije sv. Mihovila koji smo jučer obilježili prisjećajući se svih poginulih, nestalih i umrlih kolega i kolegica. Zahvalio bih ovdje i našim ratnim prijateljima koji nam i danas pomažu. Znači, nisu samo ratni prijatelji, nego policajci i u ratu i miru. I sami znate koliko smo u proteklih godinu dana imali javnih okupljanja i drugih manifestacija gdje su nam zaista pomogli i u organizaciji i u osiguranju, kako bi takvi događaji protekli u najboljem redu, pogotovo danas kada smo mi u policiji najviše „rastegnuti“ na granici“.

Tonec je i ovom prilikom zahvalio građanima s kojima, kaže, imaju dobru suradnju.

„Protekle godine svi skupa smo puno radili. Mi smo uvijek tu da služimo građanima. I gradska uprava i mi i vi koji ste prije služili, znamo jako dobro da smo u službi građana i da smo njima na raspolaganju. Ne smijemo zaboraviti i danas ću to opet ponoviti, koliko nam građani pomažu u našem svakodnevnom radu i kod otkrivanja kaznenih djela i rješavanja prekršajne problematike i problematike nestanaka. Prošle godine je Petrinja izgleda bila specifičan grad po broju nestanaka osoba, gdje su nas građani zaista iznenadili koliko su nam pomagali u njihovom pronalaženju. Kad se kroz medije obratimo za pomoć, nakon toga „pljušte“ pozivi, poruke, mailovi i zaista dobijemo puno korisnih informacija, tako da mogu reći da u skoro 100 posto slučajeva nestale osobe i pronađemo. Imamo još dvije osobe koje dosad nismo uspjeli pronaći, ali sve ostale, posebno ove mlade osobe, brzo smo uspjeli pronaći. Tome zaista pridajemo veliku važnost.“

Načelnik Tonec je otkrio i kako je Policijska postaja Petrinja nedavno doživjela posebno priznanje. Naime, povodom Dana policije, predsjednica Republike, Kolinda Grabar Kitarović donijela je odluku da za junaštvo njezinih pripadnika u Domovinskom ratu, odlikuje Policijsku postaju Petrinja „Redom Nikole Šubića Zrinskog“.

„Mi kao Policijska postaja nismo još ništa službeno dobili o tome, ali prilikom obilježavanja Dana policije u „Lisinskom“ u Zagrebu gdje je bio cijeli državni vrh, objavljeno je da je Policijska postaja Petrinja odlikovana za junaštvo u Domovinskom ratu, čime dobivamo jedan poseban status. To odlikovanje najviše pripada zapravo pripadnicima ratne policije“, kazao je načelnik Tonec.

Darko Dumbović, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Petrinje i član Kluba policije ’91. petrinjskog ogranka UDVDR-a, naglašava kako je riječ o velikom, ali i zasluženom priznanju.

„Zaista to priznanje Nikola Šubić Zrinski za junački čin u Domovinskom ratu i za izvanredan doprinos u miru dobila je Policijska postaja Petrinja. Ono što je važno reći je da je to prvi slučaj u Hrvatskoj, u okviru Ministarstva unutarnjih poslova, da jedna policijska postaja dobije status borbene postrojbe. Svečani čin uručenja bi se trebao dogoditi u Petrinji, a prema našim saznanjima, na tu svečanost bi trebali doći i predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved. Kada će taj datum točno biti, ne ovisi o nama, nego o njihovim protokolima. Službeno, odlikovanje preuzima aktualni načelnik Policijske postaje, u ovom slučaju Miroslav Tonec, a mi smo tražili da tom činu nazoči i naš ratni zapovjednik, odnosno tadašnji načelnik Policijske postaje Joso Fakčević koji definitivno ima velike zasluge za opstojnost Postaje u ratu. U ime svojih prijatelja i kolega, mogu samo izraziti zadovoljstvo ovim činom koji daje određenu satisfakciju i jedno priznanje da je zaista hrvatska policija, poglavito Policijska postaja Petrinja, dala veliki obol u Domovinskom ratu. O tome govori i broj poginulih i ranjenih koje smo imali. Imamo i dvoje nestalih. Kad se to sve zbroji, ispada da nam je negdje oko 50 posto postrojbe bilo izbačeno iz stroja. Rijetko koja policijska postaja, pa i postrojba u okviru Hrvatske vojske može reći da je imala takve gubitke. I dečki koji su bili tada u policiji, a i kolegice, jer imali smo i pet kolegica u to ratno vrijeme, bit će na ponosni na to odličje. Status ratne postrojbe je nešto što dolazi u rang jedinice Specijalne policije ili gardijske brigade“, rekao je Darko Dumbović.

Kolegama koji su u aktivnoj službi je poručio:

„Hrvatska policija je nastala iz naroda i narod je zaista voli. Nastavite i dalje raditi da vas narod voli. Oni koji su prekršitelji, koji su kriminalci neće vas voljeti. Oni vas nisu voljeli ni prije, neće vas voljeti ni ubuduće. Ali hrvatski narod voli i poštuje svoju policiju i to se reflektira i kroz ovaj način suradnje o kojem je govorio načelnik Tonec. Policajac u zajednici znači sigurnost, a ne neprijatelja i s te pozicije treba djelovati, što vi i činite“, kazao je Darko Dumbović.

Osvrnuo se i na angažman članova Kuba policije ’91. u osiguravanju različitih javnih događanja.

„Što se tiče nas, nema nas puno. Vrijeme čini svoje, mnogi su nažalost umrli, imamo i puno bolesnih članova, ali ovdje želim demantirati one koji tvrde da smo mi nekakvi „plaćenici“. Uvijek ima onih koji kažu: „Vi dobivate novce za to“. Ne dobivamo. Sve ijedno osiguranje, bilo koncerata, bilo kojeg drugog javnog događaja – sportskog, kulturnog ili vjerskoj karaktera, ovi su dečki odradili za nula kuna. Dragovoljno, čisto zbog toga što vole svoj grad i žele pomoći da sve prođe kako treba. Na nas možete i dalje računati“, poručio je.

Na prijemu je bio i don Ivo Borić, kapelan Policijske uprave sisačko – moslavačke koji je pohvalio dobru suradnju policije sa zajednicom u kojoj djeluje.

„Uvijek se radujem ovakvim susretima i suradnji među ljudima. To je pohvalno. Ja pokušavam s načelnikom i svima njegovim djelatnicima graditi jednu duhovnu stabilnost. To se pokazuje i na komemoracijama, sjećanjima, a sjećanja uvijek moraju voditi oproštenju. Ona ne smiju biti ispunjena mržnjom i osvetom, nego oproštenjem. I jučer sam u propovijedi spomenuo riječi bl. Miroslava Bulešića koji je ubijen 24.kolovoza 1947. godine, nakon krizme u jednom malom mjestu Lanišću u Istri. Njegove zadnje riječi su bile: „Moja osveta je oprost“. Lijepo je da se u svim segmentima našeg društva pokazuju zajedništvo i suradnja i ja sam prezadovoljan i presretan zbog toga. Ovim putem zahvaljujem i PU sisačko – moslavačkoj i posebno ovdje Policijskoj postaji Petrinja na čelu s načelnikom Tonecom i njegovim suradnicima gdje me uvijek lijepo primaju i gdje uvijek rado dolazim. Hvala i gradonačelniku s kojim također dobro surađujemo“, kazao je don Ivo Borić.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X