poveljanaslov

Položeni kamen temeljac i povelja nove zgrade Prve osnovne škole Petrinja

PETRINJA – Na lokaciji nekadašnje „stare tvornice Gavrilović“, danas, 1.lipnja 2022. svečano je položen kamen temeljac nove zgrade Prve osnovne škole Petrinja. Nakon potresa krajem 2020. godine u kojem je nažalost stradala i stara zgrada ove škole u obližnjoj Gundulićevoj ulici, Vlada Republike Mađarske, ponudila je pomoć te među ostalim, donijela odluku o financiranju izgradnje nove škole.

Video prilog: Miroslav Sačer

Svečanosti kojom je simboličnim polaganjem kamena temeljca označen početak gradnje nove škole, uz hrvatske domaćine, prisustvovalo je i mađarsko izaslanstvo predvođeno Nj. E. Csabom Demcsákom, veleposlanikom Republike Mađarske u Hrvatskoj.

U ime Mađarske ekumenske humanitarne organizacije koja je preuzela vođenje projekta, okupljene je pozdravio njezin predsjednik i direktor Laszlo Lehel.

„Prošlo je više od godinu dana otkako smo dobili mandat mađarske Vlade da upravljamo ovom investicijom, ovom humanitarnom donacijom u suradnji s Mega – Logisticom. Otprilike prije godinu dana održan je prvi sastanak u Budimpešti u uredima humanitarne organizacije kada su zasjeli mađarski i hrvatski arhitekti. Mi smo tada mislili da ćemo sve dovesti u red za nekoliko mjeseci i da ćemo nakon toga pristupiti gradnji, no u međuvremenu dokazalo se da je stvarnost, kako obično biva, malo kompliciranija nego što nam je to djelovalo na prvi pogled. No, činjenica je da smo došli do kraja tog procesa. Učinili smo prvi, doista veliki korak ovim današnjim danom. Naša dužnost je i zadaća da pratimo i koordiniramo pomoć mađarske Vlade tijekom cijelog procesa gradnje. Grad će dobiti jednu zaista prekrasnu zgradu i ja sam posve siguran da će dugi niz naraštaja uživati u njezinim dobrobitima“, rekao je predsjednik i direktor Mađarske ekumenske humanitarne organizacije.

Radove na izgradnji nove škole s 20 učionica na tri etaže te pripadajućom sportskom dvoranom, u suradnji s mađarskom Vladom i Mađarskom ekumenskom humanitarnom organizacijom izvodit će tvrtka Mega-Logistic. Njezin generalni direktor i vlasnik, Geza Loki napomenuo je kako je riječ o tvrtki iskusnoj u međunarodnim projektima – radili su do sada na projektima u 15 različitih država, a u Hrvatskoj su prisutni već 5 godina (2018. obnovili su i zgradu mađarskog veleposlanstva).

„Trebam vas izvijestiti da smo izradili izvedbenu dokumentaciju, pripremili smo se za početak građevinskih radova, a nakon uvođenja u posao, u roku od nekoliko dana, započet će i građevinske aktivnosti. Prvi paket tih zadaća bit će izvedba jedne armirano-betonske konstrukcije od 1500 prostornih metara. Nastavit ćemo zatim graditi konstrukciju. Ukupno se izvodi 5500 četvornim metara područja podobnog za obrazovne aktivnosti. Škola će biti smještena na tri etaže – prizemlje plus dva kata, a uz zgradu se, posebnim ulazom, veže i sportska dvorana. To je važno zato što u toj dvorani možete organizirati i razne gradske priredbe, ako bude potrebno. Tijekom projektiranja mi smo uzeli u obzir zahtjeve hrvatskih tijela. Sukladno tomu, na krovu otvaramo također jedno edukacijsko područje – krov će biti prohodan. Zatim, gradimo terasu za nastavno osoblje, a isto tako gradit će se i jedna informatička soba. Mi smo skrenuli veliku pozornost na ugradnju građevinsko-strojarskih uređaja koji su najsuvremeniji u energetskom smislu – radi se o jednom sustavu koji će upravljati grijanjem i hlađenjem i opremljen je toplinskom pumpom. Oblikovat ćemo i jedan prostor za nastavno osoblje i roditelje, a imat ćemo i parkiralište za osobe s invaliditetom.“

„Nadamo se da će lokalna zajednica – učenici, roditelji, nastavno osoblje, ovaj objekt uzeti u uporabu s velikom radošću i da će ova vrlo važna institucija funkcionirati na radost svih nas“, rekao je Loki. Čelnike Županije i Grada zamolio je za podršku kako bi projekt na vrijeme bio dovršen.

„Prijatelji se poznaju u nevolji“, rekao je u svom obraćanju Miklos Soltezs, državni tajnik za vjerske i manjinske odnose u Uredu predsjednika Vlade Republike Mađarske, podsjetivši na prve dane nakon potresa: „Bilo je posve prirodno pružiti pomoć u kontejnerima, lijekovima i drugim karitativnim oblicima. Naime, tada je bila zima, vrijeme je bilo izuzetno nepovoljno, a stanovništvo izloženo velikim patnjama. Zatim je uslijedio jedan dulji period pripreme u kojem smo pokušali detektirati kako mi Mađari možemo pomoći Hrvatima na ovom području. Nakon usvajanja odluke, zapravo su nas vodila dva aspekta. Naravno, u ta dva aspekta uvijek je bio ključan jedan – pomoći u razvoju u budućnosti. Dakle, odlučili smo pomoći mladima s jedne strane, putem izgradnje školskog objekta, a druga smjernica je pak bila pomoći katoličkoj crkvi obnovom crkvenih objekata. Tako smo uspjeli pružiti pomoć karmelićanima na zagrebačkim Remetama, uz pomoć hrvatske zajednice u Mađarskoj. Na taj način došli smo i do pomoći koju pružamo novoj izgradnji crkve u Žažini, a najveće razmjere, najveće dimenzije ima ovaj objekt, dakle gradnja školske zgrade u Petrinji“, rekao je Soltezs, dodajući kako ukupna pomoć koju je omogućila Mađarska, iznosi 9,5 milijardi forinta, odnosno više od 190 milijuna kuna.

Podsjetio je kako su djeci Petrinje pomogli i organiziranjem ljetovanja. Kako ih je u potpunoj realizaciji te zamisli omela pandemija COVID-a 19, najavio je da će ove godine – od 18. do 31. srpnja, u dva turnusa od po 50 djece, ponovno za njih organizirati ljetovanje u Mađarskoj.

U ime hrvatskog Ministarstva znanosti i obrazovanja i ministra Radovana Fuchsa, mađarskoj je strani na solidarnosti i pomoći zahvalila Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje. Među ostalim, podsjetila je i na neke činjenice iz petrinjske povijesti.

„Ne smijemo zanemariti vrlo bitnu činjenicu da je Petrinja „učiteljski grad“, da su prvu školu 1700. godine osnovali franjevci, te da kontinuirano obrazovanje učitelja seže od davne 1862. godine. Od 1871. godine dvogodišnji pedagoški tečaj prerasta u samostalnu, trogodišnju učiteljsku školu. Upravo ovaj današnji događaj kojem nazočimo, još jednom daje vjeru i nadu u ono što je neuništivo u našem duhu, a to je da zajedno možemo promijeniti sliku grada, tako što ćemo i sebe unijeti u sve ono što zajedno radimo“.

U ime Sisačko-moslavačke županije i župana Ivana Celjaka koji zbog zdravstvenih problema nije mogao nazočiti ovoj svečanosti, mađarskom narodu i Vladi zahvalio je zamjenik župana Mihael Jurić. Prisjetio se kako je on sam kao učenik nastavu pohađao u staroj zgradi Prve osnovne škole te izrazio nadu da će njegova djeca imati priliku pohađati nastavu u novoj zgradi te škole.

„Drago nam je da smo danas ovdje na polaganju kamena temeljca za izgradnju Prve osnovne škole u Petrinji. Zahvaljujemo mađarskim donatorima. Projekt Prve osnovne škole je vrlo bitan za Grad Petrinju, ali i za Sisačko-moslavačku županiju i za samu Prvu osnovnu školu. Djeca iz Prve osnovne škole, njih 350, trenutno nastavu pohađa u prostorijama Osnovne škole Dragutina Tadijanovića, osnovne škole koju smo kao Sisačko-moslavačka županija nakon potresa vrlo brzo obnovili kako bi otvorili mogućnost da se u istu školu, u onako teškim uvjetima, smjeste i djeca Prve osnovne škole i Osnovne škole Dragutina Tadijanovića. Stoga nam je jako drago da danas krećemo u izgradnju ovog velikog infrastrukturnog objekta koji je vrlo bitan za školstvo Sisačko-moslavačke županije i za Grad Petrinju. Moramo napomenuti da smo kao Sisačko-moslavačka županija, kao osnivač škola na svom području, obnovili 12 škola koje su stradale u potresu. Za tri škole smo našli zamjenske objekte, škole koje nismo mogli smjestiti u nikakve druge čvrste objekte. Tako recimo učenici Srednje škole Glina idu u modularni objekt. Ali ono što je ključ, bitno je da sva naša djeca na području Sisačko-moslavačke županije, potresom pogođenom području, pohađaju nastavu u svojim gradovima i općinama i što je vrlo bitno, pokazalo se važno da se njihove obitelji nisu iseljavale i da smo uspjeli na taj način pripomoći očuvanju života na našem području, a ovo je objekt koji će nadograditi kvalitetu života i obrazovanja na području SMŽ. Isto se nadamo da će projekt biti završen u zadanim rokovima“, kazao je Jurić.

Zahvalu je mađarskoj strani uputila i petrinjska gradonačelnica Magdalena Komes: „U ime mojih Petrinjki i Petrinjaca, velika, srdačna zahvala mađarskoj Vladi i mađarskom narodu, hvala ministarstvu našem nadležnom, hvala SMŽ. U zajedničkoj koordinaciji uspjeli smo pripremiti sve za gradnju. Znamo da je ovdje bio jedan drugi objekt, međutim zbog neposredne blizine s Prvom osnovnom školom koja je vrlo značajna i za našu povijest ali i za budućnost, uspjeli smo zadržati ovdje veliki broj obitelji, ne samo uspostavom nastave u čvrstim objektima nego i nizom drugih akcija. Mi smo ovdje – ono što je u našoj nadležnosti, uspjeli izgraditi dječji vrtić u samo osam mjeseci, dakle montažna gradnja, uspjeli smo i bolničke objekte uspostaviti. Još jednom zahvala za ovu veliku izdašnu donaciju i pomoć Hrvatskoj i Petrinji. Hvala i u ime sve djece, kojoj želimo sigurnu budućnost, a znamo da je školovanje jedan od temelja budućnosti“, kazala je Komes.

Početku gradnje nove škole,vjerojatno se najviše vesele učenici koji će ju pohađati i nastavnici koji će u njoj raditi. Zadovoljan što sama izgradnja konačno kreće, bio je danas i ravnatelj Prve osnovne škole Petrinja, Robert Groza.

„Veliko mi je zadovoljstvo što napokon mogu stajati na ovom našem gradilištu i što mogu zahvaliti mađarskoj Vladi na ovoj donaciji, što mogu zahvaliti u ime svih naših učenika, njihovih roditelja, djelatnika i u svoje osobno ime na ovoj prilici da se izgradi nova škola na novoj lokaciji i da napokon u što kraćem roku krenemo u nju. Hvala svima još jednom koji su bili uključeni, pogotovo mađarskoj Vladi i mađarskom narodu koji su ovo financirali“, rekao je Groza.

Na današnjoj svečanosti, u temelje buduće škole položena je i dvojezična povelja o njezinoj izgradnji te pruženoj ruci pomoći i prijateljstva mađarskog naroda.

Povelju su potpisali Laszlo Lehel, predsjednik i direktor Mađarske ekumenske humanitarne organizacije i zamjenik sisačko-moslavačkog župana Mihael Jurić.

Povelju i temeljni kamen nove škole blagoslovio je generalni vikar Sisačke biskupije, mons. Marko Cvitkušić. Od predstavnika mađarske delegacije, na današnoj se svečanosti moglo čuti kako bi nova škola trebala biti sagrađena do rujna iduće godine.

  • mc1307202111
  • mc1307202121
  • mc1307202131
  • mc1307202141
  • mc1307202151
  • mc1307202161
  • mc1307202171
  • mc1307202181
  • mc1307202191
  • mc13072021101
  • mc13072021111
  • mc13072021121
  • mc13072021131
  • mc13072021141
  • mc13072021151
  • mc13072021161
  • mc13072021171
  • mc13072021181
  • mc13072021191
  • mc13072021201
  • mc13072021211
  • mc13072021221
  • mc13072021231
  • mc13072021241
  • mc13072021251
  • mc13072021261
  • mc13072021271
  • mc13072021281
  • mc13072021291
  • mc13072021301
  • mc13072021311
  • mc13072021321
  • mc13072021331
  • mc13072021341
  • mc13072021351
  • mc13072021361
  • mc13072021371
  • mc13072021381
  • mc13072021391
  • mc13072021401
  • mc13072021411
  • mc13072021421
  • mc13072021431
  • mc13072021441
  • mc13072021451
  • mc13072021461
  • mc13072021471
  • mc13072021481
  • mc13072021491
  • mc13072021501
  • mc13072021511
  • mc13072021521
  • mc13072021531
  • mc13072021541
  • mc13072021551
  • mc13072021561
  • mc13072021571
  • mc13072021581
  • mc13072021591
  • mc13072021601
Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X