radioamaterinaslov

Radioamateri obilježili Međunarodni dan osoba s invaliditetom

MOŠĆENICA – Međunarodni dan osoba s invaliditetom, 3. prosinca obilježili su i radioamateri. U organizaciji Hrvatskog radioamaterskog saveza organizirali su aktivnost „sked“ koju je iz klupskih prostorija Radio kluba „Nikola Tesla“ Petrinja (u kontejnerskom stambenom naselju u Mošćenici) vodio Mihael Đurašin iz Brežana Lekeničkih, inače predsjednik Radiokluba slijepih „Louis Braille“ iz Zagreba.

„Danas smo tu u Petrinji radi skeda u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji je organizirao Hrvatski radioamaterski savez, uz tehničku organizaciju Radio kluba „Nikola Tesla“ iz Petrinje čiji je predsjednik Goran Bezuh. Ovdje ćemo raditi sked koji ću ja voditi, dakle uspostavljat ćemo radioveze preko radio stanice“, objasnio je Đurašin.

Puno prije pojave interneta i društvenih mreža, radioamaterizam je povezivao ljude diljem svijeta. Slijepi radioamateri znaju reći kako im radioamaterizam predstavlja svojevrsni „prozor u svijet“, jer im omogućava da se iz svog stana ili klupskih prostorija, putem radiovalova, druže s velikim brojem prijatelja diljem zemlje i svijeta. Radioklub slijepih „Louis Braille“ iz Zagreba taj „prozor u svijet“ otvara već 35 godina.

„Radioklub slijepih „Louis Braille“ osnovan je 5. ožujka 1986. godine. Inače, pet godina je, od 1981. djelovao u sklopu Radiokluba Zagreb kao posebna Sekcija radioamatera slijepih „Louis Braille“, a onda su aktivisti odlučili osnovati istoimeni Radioklub slijepih. Dugogodišnji predsjednik Kluba bio je Savo Golić, 9A2GS iz Zagreba koji je prije dvije godine preminuo i tada sam ja izabran za predsjednika. Inače, radimo na integraciji slijepih u okruženje videćih osoba. Jedan od načina integracije je i održavanje radioveza i sudjelovanje u raznim „contestima“- to su radioamaterska natjecanja u održavanju radioveza i amaterskoj radio goniometriji što imamo svake godine. Na nekoliko takvih natjecanja sudjelujemo, a nekoliko ih, što se tiče radioamaterske goniometrije i sami organiziramo“, kaže predsjednik Kluba, Mihael Đurašin.

Zanimljivo je spomenuti da je upravo Radioklub slijepih „Louis Braille“ prvi u svijetu, još 1995. godine, pokrenuo i organizirao natjecanje u amaterskoj goniometriji za slijepe osobe. Svaki radioklub ima i svoju jedinstvenu pozivnu oznaku koja mu služi za identifikaciju u radioamaterskim komunikacijama. (Kod nas radioamaterske oznake počinju predmetkom 9A koji označava Republiku Hrvatsku). Pozivni znak Radiokluba slijepih „Louis Braille“ je 9A1CBT.

Prostorom i opremom, potporu su ovom radioamaterskom skedu povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, dali članovi Radiokluba „Nikola Tesla“ Petrinja koji nakon potresa djeluju u kontejnerskom naselju u Mošćenici. Povijest ovog Radiokluba počinje pedesetih godina prošlog stoljeća – osnovan je 26.7.1951. godine. Nakon Domovinskog rata uslijedila je poduža stanka, a njegov rad ponovno je aktiviran 2017. godine. Od tada ima i pozivnu oznaku 9A1PET.

„Aktivni smo dosta, sad smo i s djecom iz osnovne škole bili u Orahovici, tako da radimo i s mladima i s djecom i sa starijima – tu godine nemaju veze. Tko god hoće, može se baviti radioamaterstvom. Mi smo tu radi druženja. Kod nas ima svih vrsta zanimanja – ima i inženjera i doktora i veterinara i profesorica, mi ne gledamo tko je što. Sve što za bavljenje radioamaterstvom treba, može se naučiti. Prije ispita imamo predavanja na kojima se to sve nauči. Dakle, svatko tko je zainteresiran može doći, upisati se, ići na predavanja – na predavanju će saznati sve potrebno i onda dalje može polagati ispit, jer bez ispita ne može raditi na stanici, to nije građanski val, nego radioamaterski “,  kazao je Goran Bezuh, predsjednik Radiokluba „Nikola Tesla“ Petrinja, koji je inače od HAKOM-a ovlaštena osoba za polaganje radioamaterskih ispita te član SRVKS-a (Sustava radio veza u kriznim situacijama).

Procjena je da se danas radioamaterstvom kao hobijem unutar tehničke kulture, u svijetu bavi više od 6 milijuna ljudi. No, radioamaterstvo nije samo hobi, već i vrlo važna komunikacijska karika u kriznim situacijama, poput poplava, požara ili razornih potresa kakav smo nažalost i sami doživjeli. Tako su i članovi Radiokluba „Nikola Tesla“ nakon petrinjskog potresa odmah reagirali, ne samo razmjenom informacija o stanju i potrebama na terenu, nego i postavljanjem repetitora, obnavljanjem radioamaterske infrastrukture, edukacijom volontera i humanitarnim pomaganjem na terenu.

I dok je Mihael Đurašin, voditelj današnjeg radioamaterskog skeda povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom započinjao komunikaciju u eteru pozivnim znakom Radiokluba slijepih „Louis Braille“: „Devet alfa jedinica charlie bravo tango“, njegovi kolege radioamateri iz Radiokluba „Nikola Tesla“ Petrinja, našim su čitateljima za kraj poslali kraticu Q koda „73“ (sedam tri), u značenju: „Srdačan pozdrav!“.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X