Izbornik
arminhadzicpomoc20082020

Savjetovalište za djecu, adolescente i obitelj pružilo 91 psihološku pomoć i podršku tijekom epidemije COVID-19

PETRINJA – Savjetovalište za djecu, adolescente i obitelj koje djeluje pri Pučkom otvorenom učilištu Hrvatski dom Petrinja od samog početka izbijanja epidemije bolesti COVID-19 uzrokovana virusom SARS-CoV-2 aktivno se uključilo u pružanje psihološke pomoći i podrške oboljelim osobama, osobama u samoizolaciji i karanteni, njihovim obiteljima te svim građanima koji u ovim kriznim trenucima trebaju psihološku pomoć.

Psiholog Armin Hadžić, voditelj Savjetovališta je (i još uvijek sada obzirom na novonastalo pogoršanje epidemiološke situacije) dežuran na telefonu za psihološku pomoć svakim danom (i blagdanima i vikendima) od 10 do 20 sati. Od sredine ožujka do sredine kolovoza ove godine pružio je 91 psihološku pomoć u obliku telefonskog i on-line savjetovanja.

„Od toga je troje osoba pozitivnih na COVID-19, 18 osoba u samoizolaciji i karanteni te njihove obitelji, 59 savjetovanja zbog psihičkih tegoba uzrokovanih ili pojačanih pandemijom, 11 bračnih savjetovanja.  Osobe su se javljale, osim s područja grada Petrinje, i iz Topuskog (gdje su bili smješteni u karanteni u Lječilištu), s područja Gline (mnogi rade u inozemstvu te su se vratili i bili u samoizolaciji ) te sa sisačkog područja“, otkriva nam Hadžić.

„Mnoge osobe koji su već prethodno imale određene psihičke tegobe ili pripadaju u skupinu povećanog rizika, tijekom pandemije patili su od pojačanih simptoma, osobito napada panike, anksioznosti/tjeskobe, povećane zabrinutosti i straha, depresivnosti, nesanice, simptoma stresa te somatskih simptoma (glavobolja, probavnih smetnji, bolova i sl.).  Problem usamljenosti i depresivnosti pojačano se pojavio kod osoba koje žive same i kod osoba starije životne dobi. U doba „lockdowna“ nisu mogli imati posjete od članova obitelji, prijatelja, rodbine tako da su mnoge osobe jako patile od osjećaja usamljenosti (koji postaje jedan od velikih problema mentalnog zdravlja u suvremenom svijetu)“, dodaje Hadžić.

Situacija pandemije predstavlja veliki stresor u gotovo svim aspektima naših života (zdravstveni, financijski, društveni, obrazovni…) te su svi ljudi, više ili manje, bili prisiljeni razviti određene strategije suočavanja s tako velikom razinom stresa, straha i neizvjesnosti u jednom dužem vremenskom razdoblju (bez vidljivog kraja i poboljšanja situacije), istaknuo je Hadžić.

„Osobe koje su percipirale i nastojale fokusirati se na pozitivne strane i nove mogućnosti koje su pratile pandemiju  (npr. „mogu sada biti cijelo kod kuće s obitelji,  provesti napokon više vremena sa svojom djecom, svojim partnerom, posvetiti se svom vrtu, ljubimcima, živjeti štedljivije, vratiti se prirodnom načinu života, osvijestiti istinske vrijednosti u životu, i sl.), lakše su prebrodile ovu situaciju“, kazao je Hadžić.

To je ujedno i preporuka psihologa Hadžića za sve nas, da probamo izvući iz sebe i iz  životnih okolnosti uslijed epidemije COVID-a ono najbolje, ono pozitivno, što nas potiče na rast i razvoj, što nas čini boljim, plemenitijim i suosjećajnijim ljudima. U suvremenoj psihologiju  to se naziva Posttraumatskim rastom i razvojem. Ova teška i neizvjesna epidemija bolesti COVID-19 može poslužiti upravo kao prilika za to. Na kraju Hadžić poručuje : „Ostanimo odgovorni“.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X