celjak16092020

Sjećanje na Marijana Celjaka : „Nitko mu nije mogao oduzeti ono što je bio njegov motiv, a to je da se izbjegnu patnje i da pobjedi pravda“

ŠAŠNA GREDA – Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na mjestu pogibije hrvatskog heroja brigadira Marijana Celjaka, operativnog zapovjednika 57.SAMB-a, prve dragovoljačke postrojbe u Republici Hrvatskoj, kod radarske baze u Šašnoj Gredi, obilježena je 29.obljetnica njegove pogibije. Vijence su položili i svijeće zapalili brojna izaslanstva, a tih ratnih dana prisjetio se Celjakov suborac Marin Jakopović.

„Karakteristika 57.SAMB-a je da smo gubili zapovjednike više nego i jedna druga postrojba. Izgubili smo Marijana, zapovjednika naše bojne, izgubili smo dva zapovjednika satnija na Komarevu, isto izuzetni dečki koji su bili sa nama, prvom grupom koja je došla gore. Izgubili smo zapovjednika pratećeg voda i u Oluji, u konačnici, kada smo oslobađali Hrvatsku, izgubili smo zapovjednika brigade. Malo postrojbi može govoriti danas da je izgubio toliki broj i toliko velikih ljudi kao što je 57.SAMB“, rekao je Jakopović.

Dodaje kako je postrojba do sada bila zanemarena, no u posljednjih nekoliko godina o 57.SAMB-u se počelo govoriti više. „Držati položaje na Komarevu, gdje smo trpjeli takve napade da smo znali imati u jednom danu četiri do pet mrtvih te 20 do 30 ranjenih. S tih položaja, još tada živ Marijan, nas je vodio u prvo napadno djelovanje, to se nije nigdje spomenulo, gdje smo mi osam sela očistili za jedan dan, neprijateljskih snaga, nismo ih zadržali, ali smo pokazali određenu silu i da imamo snagu suprotstaviti se tom neprijatelju. Dugo vremena je 57.SAMB bio zanemaren, sada se polako sve više govori o svemu onome što je 57.SAMB napravio“, zaključio je Jakopović.

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić je istaknuo kako je Marijan Celjak junak Domovinskog rata. „Čovjek koji je od prvog dana uključen u obranu, ustrojavanje postrojbi Hrvatske vojske na području Siska, ali možemo reći i cijele županije, jer 57.SAMB, kasnije nazvan po Marijanu Celjaku, je prva dragovoljačka postrojba ustrojena na prostoru grada Siska koja je u svom sastavu imala pripadnike ne samo dragovoljaca Siska, nego i okolice, od Petrinje, Gline, Topuskog, Hrvatske Kostajnice, Hrvatske Dubice, svih pripadnika i možemo reći da je imao veliku ulogu u ustrojavanju tada Hrvatske vojske, ali njegova velika uloga je bila kasnije i u obrani samog Siska, u onim početnim obranama“, istaknuo je Žinić te dodaje kako Marijana Celjaka nikada neće zaboraviti, kao što neće zaboraviti sve hrvatske branitelje koji su dali svoj život za Hrvatsku.

Potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je istaknuo kako je Marijan Celjak bio istinski i iskonski lider koji je poveo organizaciju prve dragovoljačke postrojbe u Hrvatskoj, koji je nastupao sa razumom i jednim humanim opredjeljenjem, a kada je trebalo, bio je pravi ratni vođa.

„Došli smo odati počast čovjeku koji je činio sve kako bi se izbjeglo krvoproliće. Sudjelovao je u pregovorima o mirnoj predaji sisačke vojarne Barutana te baza u Žažini i Šašnoj Gredi gdje je u konačnici poginuo od neprijateljskog snajperskog metka, kukavički, jer nitko mu nije mogao oduzeti ono što je bio njegov motiv, a to je da se izbjegnu patnje i da pobjedi pravda. Ono što je također važno i što obilježavamo, pogotovo na ovim prostorima, pogotovo vezano uz sisačke dragovoljce, uz hrvatske branitelje sa područja i Siska, Petrinje i Gline i Hrvatske Kostajnice, to je činjenica da su oni od Komareva do Sunje uspostavili prvu crtu linije, ne samo sisačko-moslavačkog kraja, ovdje je bila prva crta obrane Zagreba, to treba ponavljati, pogotovo onima koji o tome nisu možda čuli, pogotovo mladim generacijama, ovdje na ovom području se branio Zagreb“, rekao je Božinović.

Svijeće su upaljene i kod spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Topolovcu, a u crkvi Blaženog Alojzija Stepinca u Budaševu služena je sveta misa.

Foto: SMŽ

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X