majur19go

U Majuru obilježeni Dani sjećanja na žrtve Domovinskog rata ove Općine

MAJUR – Tijekom Domovinskog rata, od 1991.do 1995.godine, na području Općine Majur, iz naselja Majur, Kostrići, Stubalj i Graboštani, ubijene su 54 nevine žrtve, velikom većinom civili. Općina Majur je 15.studenoga proglasila Danom sjećanja na žrtve Domovinskog rata sa prostora Općine Majur, jer je upravo 15.studenoga 1991.godine ubijeno 20 osoba, od čega pet osoba u Stublju te 15 osoba u Kostrićima.

Tim povodom brojna izaslanstva položila su vijence i zapalila svijeće kod spomen obilježja u Kostrićima i Majuru te su tako odali počast svim žrtvama. Načelnica Općine Majur, Klementina Karanović je podsjetila na te ratne strahote.

„Toga dana ubijeno je 15 osoba, najmlađa žrtva Domovinskog rata, Tomislav Jurić, dvije godine, njegov brat Dario, pet godina, roditelji, bake, djed, cijelo selo, Petar Bašić koji je tada imao 93 godine, civili koji su u jednom danu izbrisani sa lica Zemlje i danas su nažalost Kostrići pusto selo. Ove godine jedna obitelj, otac i kćerka su se vratili, tako da ima nekih naznaka života, ali daleko je to od onoga što bi Kostrići bili da se ovaj nemili događaj nije dogodio“, rekla je Karanović.

Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić je podsjetio kako je puno ovakvih stratišta na području naše županije. „Nerazumljivo je i dan danas nikome nije jasno zbog čega se to moralo dogoditi. Vukovar, Škabrnja, ali evo ovo područje Županije, Baćin, Kostrići, Majur, diljem Pounja, Banovine, na stotine je ovakvih mjesta. Teško je danas uopće i predočiti i znati što se događalo u to vrijeme. Prije 28 godina ovdje je doista bila jedna velika tragedija. Ljudi, obični civili, Hrvati, koji su ostali na svojim ognjištima, nisu nikome bili prijetnja, pogubljeni su na najmogući svirepiji način od strane srbočetničkih paravojnih postrojbi koje su ovdje harale“, rekao je Žinić.

Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved je istaknuo kako je ovo najtužnije selo u Republici Hrvatskoj. „Ovdje su pobijeni zapravo svi stanovnici sela, 16 njih ubijeno je u svojim kućama, pred kućama. Ovdje su ubijena i dva dječaka stara dvije i četiri godine u naručju svoje majke. Nažalost, studeni mjesec najtužniji je mjesec. Prisjećamo se svakodnevno naših žrtava, evo ovdje danas na širem području Općine Majur 54 žrtve, sve ove dane sjećamo se i odajemo počast poštovanje žrtvama Vukovara, Škabrnje. Veliki broj zločina, velika stratišta koja su se dogodila 1991.godine. Na nama je odavati počast, odavati poštovanje ovim žrtvama, prisjećati se njih kao najsnažnijeg temelja države u kojoj danas živimo“, kazao je Medved.

Dodaje kako Vlada iskazuje neizmjerno poštovanje svim braniteljima koji su dali svoje živote za slobodnu Hrvatsku. „Konkretno ovdje u Kostrićima moram naglasiti to da se ovo nije dogodilo uslijed borbenih djelovanja. Više od dva mjeseca nakon što su neprijateljske formacije zaposjele i privremeno okupiralo ovo područje, išli su od sela do sela i ubijali starce, djecu. Najgori oblik genocidnih radnji i masakra su iskazali u ovim područjima. Stoga, obveza je prenositi istinu, sjećati se tih žrtava, nikada ne zaboraviti koliko skupo smo platili slobodu koju danas živimo“, zaključio je Medved.

Brojna izaslanstva su položila vijence i zapalila svijeće u Majuru, Stubalju, Kostrićima, dok je u Kostrićima služena i sveta misa u Spomen kapeli Gospe žalosne. Misu je služio pater Stjepan Jambrošić, župnik župe Svetog Nikole biskupa u Hrvatskoj Kostajnici.

Foto:SMŽ

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X