Izbornik
mgoricanaslov

U Maloj Gorici „pilot projekt“ sanacije temeljnog tla metodom mikropilotiranja

MALA GORICA – U Maloj Gorici, na lokaciji budućeg Društvenog doma u tijeku su radovi na poboljšanju temeljnog tla.

Što se točno i zašto u ovom trenutku radi, objasnili su Davor Ljubičić, koordinator geotehničara iz Hrvatskog centra za potresno inženjerstvo i stručni član Nacionalnog stožera za uklanjanje posljedica od potresa te docent Mario Bačić s Građevinskog fakulteta iz Zagreba – Zavoda za geotehniku.

„Na ovoj ovdje lokaciji budućeg Društvenog doma, nakon potresa, osim što je došlo do narušavanja statike samog objekta, primijećeni su i određeni problemi s temeljnim tlom u vidu pojave likvefakcije koja je zamijećena na širem području Sisačko-moslavačke županije. Nedugo nakon potresa provedeni su detaljni geotehnički istražni radovi kojima se utvrdilo da temeljno tlo još uvijek ima potencijal likvefakcije, tako da bi se kod svakog sljedećeg objekta koji bi se tu izgradio – ako bi došlo do nekakvog naknadnog potresa, opet mogli pojaviti i problemi s temeljnim tlom. Zato je upravo ovaj novi objekt Društvenog doma odabran ustvari kao „pilot projekt“ sanacije temeljnog tla izvedbom metode mikropilotiranja, dakle dubokog temeljenja, gdje se „premošćuju“ slojevi koji mogu likvefirati i praktički se opterećenja prenose u dublje, bolje nosive slojeve“, objasnio je docent Mario Bačić s Građevinskog fakulteta iz Zagreba – Zavoda za geotehniku.

Projektom je, kaže, na ovoj lokaciji predviđena izvedba 39 mikropilota promjera 20 centimetara.

„Radovi su u tijeku – izvedeno je nekakvih 25 od ukupno 39 mikropilota u cilju osiguranja dugoročne stabilnosti s aspekta temeljnog tla. U ovom slučaju možete to zamisliti kao „štapove“ kojima se opterećenje od gornje konstrukcije stupova „prenosi“ u bolje nosive slojeve temeljnoga tla. Dakle, cijeli taj sloj koji je negdje detektiran u dubini od 4 do 6, na jednom dijelu i 7 metara se praktički premošćuje tako da se u slučaju trešnje opterećenja prenose u dublje slojeve i praktički se „premošćuje“ taj dio koji može likvefirati. Ta likvefakcija je, kao što ste mogli vidjeti, baš izražena na području Petrinje, Siska, Gline. I tu u blizini, Brest Pokupski je imao jako puno likvefakcije tako da su u tijeku i daljnji intenzivni istražni radovi na zonama likvefakcije. U 6 zona smo završili detaljne istražne radove u samoj Petrinji, tako da i taj dio istraživanja i dalje napreduje, a sve će nam to opet služiti kao podloga za nove projekte sanacije temeljnoga tla. Dakle, još jednom ponavljam, ovdje se radi o prvom objektu u kojemu smo nakon detaljnih istražnih radova i detekcije potencijala daljnje likvefakcije i napravljenih istražnih radova, a nakon toga i projekta, krenuli s izvođenjem radova mikropilotiranja. Vjerujem da će radovi na mikropilotiranju biti gotovi kroz dan, dva i onda ide ovaj ostali dio konstrukcije od temelja i dizanja samog objekta. Objekt bi nakon mikropilotiranja trebao biti na sigurnom i čvrstom tlu i u statičkim uvjetima, a naravno i onima za koje se sada dominantno radi –za slučaj bilo kakvog sljedećeg potresa trebao bi biti siguran s aspekta temeljnog tla“, kazao je Bačić.

Radove na sanaciji temeljnog tla na lokaciji budućeg društvenog doma u Maloj Gorici obišao je danas i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović, napominjući kako je nakon katastrofalnog potresa potrebno graditi, ali graditi sigurne objekte.

„Ovi mladi, stručni i ambiciozni ljudi provode nešto što je izuzetno važno za sigurnost građana. Moramo iza sebe pogledati i vidjeti što smo proživjeli u ovoj ogromnoj katastrofi nakon koje nikada, ali baš nikada, ništa više neće biti isto u gradu Petrinji i u našoj Sisačko-moslavačkoj županiji kao što je nekad bilo. Zbog poremećaja tla i svega onoga na što je upozorila struka, sve ono što danas-sutra moramo ovdje graditi, pa tako i ovaj prostor, nije dovoljno samo izgraditi, nego i osigurati da u tom prostoru bude sigurno živjeti. Ovaj pilot projekt je dobro došao i mislim da geotehnička istraživanja i sve ovo što se radi kroz pilotiranje pokazuju kako bismo u budućnosti trebali graditi sigurne objekte, sigurne kuće. Vjerujem da je ovaj Društveni dom u kojem ćemo imati i trgovinu, u kojem ćemo imati i vatrogasni dom, u kojem ćemo imati i prostor za aktivan život Male Gorice nešto što moramo napraviti i to me veseli. Ovo će biti projekt ne samo za ovaj dom. Ovu istu projekciju radova ćemo prebaciti i na druge domove“, kazao je Dumbović.

Podsjećamo, austrijska tvrtka Isospan i tvrtka Euro Fenstertechnik odlučile su u Maloj Gorici sagraditi novi Društveni dom koji bi umjesto dosadašnjih 220 trebao imati ukupno 310 kvadrata. U prizemlju novog doma trebala bi biti društvena dvorana s ulaznim prostorima i sanitarijama, prodavaonica sa sanitarijama i spremištem, te garaža DVD-a. Na katu bi trebala biti smještena dva ureda s prostorom za sastanke, čajnom kuhinjom, pristupnim stubištem, sanitarijama i dizalicom topline.

Radovi na izgradnji Društvenog doma moći će početi odmah nakon sanacije tla.

„Mi za par dana krećemo s temeljima, a za desetak dana očekujemo da će nam doći donatori iz Austrije i oni su spremni to staviti pod krov. Znači, tu imamo zajedničko ulaganje – mi ćemo osigurati temelje i jedan dio betoniranja cirklaža i svega ostalog, a ostalo će oni dati. Tako da se ne bojimo oko ove priče i siguran sam da ćemo je završiti, a vrijednost same investicije mislim da će biti oko 2 milijuna kuna kompletno“, rekao je Dumbović.

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X