bucabucinouljego

U Srednjoj školi Petrinja predavanje i radionica na temu „Buča i bučino ulje“

PETRINJA – U Srednjoj školi Petrinja održano je predavanje i radionica na temu „Buča i bučino ulje“. Tema nije odabrana slučajno. U našem gradu postoje mali proizvođači ove kvalitetne i pomalo zaboravljene poljoprivredne kulture. Obzirom da Srednja škola obrazuje učenike u smjerovima poljoprivrede i prehrane, predavanjem i radionicom se pokušalo povezati obrazovanje i proizvodnja.

Cilj predavanja i radionice je promocija kvalitetnih bučinih ulja, razlikovati ih prema Zakonskoj regulativi, potaknuti proizvodnju ne samo djevičanskih ulja, nego i hladno prešanog ulja u našem gradu i županiji.

Briga o pravilnoj prehrani i njenom utjecaju na zdravlje danas je sve više prisutna. Ipak neke od namirnica koje su nutritivno vrijedne, često ne odabiremo. Jedna od namirnica koje su  zapostavljene je buča i bučino ulje.

Uvodni dio predavanja odradila je prof. mentor Vesna Pereković Bučar, dipl.ing.agr. sa temom „Agrotehnika buče“. Nakon predavanja uslijedilo je senzoričko ocjenjivanje uzoraka bučinog ulja. Radionicu ocjenjivanja bučinog ulja vodila je prof. savjetnik Šeherzada Šaini Talić, dipl.ing.preh.teh.

Ocjenjivačko povjerenstvo činili su proizvođači ulja, OPG Vuković (supružnici Dijana i Miroslav), Davor Miholjević i učenica završnog razreda smjera prehrambeni tehničar. Sve parametre i pojašnjenja vezana uz ocjenjivanje pojasnila je prof .Šaini Talić.

Za potrebe radionice zaprimljeno je šest uzoraka djevičanskog bučinog ulja. Ocjenjivanjem su se pratila karakteristična svojstva prema zahtjevima struke. Svaki uzorak ocijenjen je u četiri parametra: izgled, miris, okus i harmonija. Može se zaključiti da su svi uzorci su dobrih senzorskih svojstava. Svakako treba istači dva uzorka 323 i 521 koji su bili najbolje ocjenjena.

Provođenje ovakvih radionica doprinosi poboljšanju kvalitete bučinog ulja ali i popularizaciji ove svakako nutritivno vrijedne namirnice posebice ako se radi o ekološkoj proizvodnji.

„Zahvaljujemo se svima koji su dali svoje bučino ulje na ovo preliminarno ocjenjivanje i možemo se samo nadati daljnjoj suradnji i većoj popularizaciji bučinog ulja u svakodnevnoj konzumaciji“, poručuju iz Srednje škole Petrinja.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X