Izbornik
Image00004

U UOSI SMŽ u sklopu psihosocijalne podrške za roditelje i članove govorilo se o mentalnom zdravlju

PETRINJA – Svjetski dan mentalnog zdravlja u cijelom svijetu obilježava se 10. listopada te je ono bilo i glavna tema redovne mjesečne grupe psihosocijalne podrške za roditelje i članove Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije održane u utorak u Maloj kući u Petrinji.

„Pandemija koronavirusa je nova i nepoznata situacija i zato je jako važno da  se ponašamo odgovorno. Okolnosti u kojima trenutno živimo utječu na naše mentalno zdravlje. Morali smo promijeniti svoj uobičajeni način života, socijalno se distancirati od drugih ljudi, što nas čini osjetljivijim za razvoj poremećaja mentalnog zdravlja“, naglasila je voditeljica podrške dr.sc. Daša Poredošl Lavor. Na susretu sudionici su sudjelovali u raznim aktivnostima za poticanje mentalnih vještina, a dobili su i korisne savjete kao utjecati na svoje mentalno zdravlje.

Grupa podrške dio je projektnih aktivnosti Dječji svijet – zajedno do ljepše budućnosti  Udruge Sveta Ana kojem je Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije partner na projektu, te uz individualnu podršku, nastavak je usluga koje je ova županijska udruga uvela prije tri godine kroz prvi trogodišnji program financiran od strane nadležnog Ministarstva demografije, obitelji, mladih i socijalne politike. Grupi podrške, uz roditelje i osobe s invaliditetom, članove udruge, pridružile su se i žene zaposlene u projektu  Novim vještinama za bolju zajednicu Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije u sklopu poziva Zaželi – faza II.

Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije bila je i domaćin nedavnog drugog sastanka projektnih partnera u sklopu projekta Dječji svijet – zajedno do ljepše budućnosti. Predstavnici Udruge Sveta Ana  za pomoć djeci s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom Krapinsko-zagorske županije, Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-Moslavačke županije, Centra za pružanje usluga u zajednici Ozalj i Udruge osoba s invaliditetom Bubamara našli su se kako bi podijelili iskustva u provedbi projektnih aktivnosti. Predstavnici organizacija ispričali su o načinima provedbe aktivnosti te izazovima s kojima se susreću. Isto tako, dogovorili su daljnje korake u provedbi i raspravili o edukacijama koje slijede.

Cilj projekta je povećanje socijalne uključenosti djece s teškoćama u razvoju, podrška njihovoj obitelji, edukacija stručnjaka za rad s djecom s teškoćama u razvoju i osvješćivanje javnosti o njihovim mogućnostima i potrebama.  Sa sastanka u ime svih udruga upućena je poruka kako ovim projektom žele da djeca s teškoćama u razvoju sudjeluju u što više društvenih aktivnosti, da njihovi roditelji imaju dostupnu pomoć, a stručnjaci koji rade s njima nauče neka nova znanja.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X