Izbornik
bojananaslov

UNICEF I UOSI SMŽ: Godinu dana svakodnevne podrške djeci s teškoćama i njihovim obiteljima nakon potresa

PETRINJA– UNICEF i Udruga osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije (UOSI SMŽ) u dvorištu Male kuće u Petrinji predstavili su ovog ponedjeljka rezultate programa podrške djeci s teškoćama u razvoju nakon potresa koji su pogodili ovo područje krajem 2020. godine. Potresi su oštetili i prostore UOSI SMŽ i doveli u pitanje pružanje prijeko potrebnih terapija za djecu s teškoćama i savjetovanja za njihove obitelji. Među prvima koji su priskočili u pomoć, bio je upravo UNICEF, podsjetila je predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije, Dijana Smajo:

„U trenucima nakon potresa, kada smo na području cijele ove županije svi bili emocionalno uništeni, bilo je vrlo teško prihvatiti činjenicu da smo ostali i bez našeg prostora u gradu Sisku u kojem je na terapiju senzorne integracije, na radnu terapiju, dolazilo 80-ak djece. Postali smo svjesni da naša djeca nemaju više kamo na terapiju i da nam troje ljudi, mladih terapeuta, vrlo lako može ostati bez posla. Stvarno smo se našli u jednoj bezizlaznoj situaciji. Kad su nam iz UNICEF-a javili da nam žele pružiti podršku, a oni su ustvari bili jedini koji su nam se, osim pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u tom trenutku javili, bio je to za nas trenutak velike radosti i sreće. Zaista, bez njihove pomoći mi ne bismo mogli nastaviti raditi niti bi naša djeca imala terapije u našoj županiji. Od srca smo vam zahvalni i ja vam zahvaljujem u ime sve naše djece i roditelja. Ono što je meni nekako kroz ove dane najviše ostalo u sjećanju je prekrasna i vrlo značajna rečenica mame jednog dječaka koju je izrekla na jednom sastanku koji smo nedavno imali s roditeljima. Njezin sin dolazi četiri mjeseca na terapije i uz zahvalu terapeutima, rekla je kako je uspjeh koji je njezin sin postigao u ta četiri mjeseca nevjerojatan. To je ono za što mi živimo – da naša djeca imaju u svojoj sredini osigurane usluge“, rekla je Smajo, zahvalivši još jednom UNICEF-u na godini dana, ne samo financijske, nego i ljudske i emotivne podrške.

Kroz posljednjih godinu dana, UNICEF je s 367.368,00 kuna podržao nastavak pružanja potrebnih terapija za djecu s teškoćama i podrške njihovim obiteljima te je uvedena i nova usluga – fizioterapija. Najviše je djece iz Siska i Petrinje, ali u Malu kuću u Petrinji dolaze i djeca iz Hrvatske Kostajnice, Popovače, Sunje, Martinske Vesi, Gline i Novske. U godinu dana, koliko je trajao program za djecu s teškoćama i njihove obitelji ostvareno je: 2459 termina radne terapije, 1336 terapija senzorne integracije, 798 termina fizioterapije te 4562 individualna savjetovanja s roditeljima i skrbnicima. Za djecu je osigurana i žurna besplatna procjena Edukacijsko- rehabilitacijskog fakulteta. UNICEF je osigurao i uredski kontejner za skladištenje opreme iz prostora u Sisku koji je stradao u potresu, a očuvano je i šest radnih mjesta stručnjaka koji rade s djecom s teškoćama i njihovim obiteljima.

Predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Regina M. Castilllo, naglasila je kako je bilo iznimno važno osigurati nastavak terapija za djecu, upravo u kriznim okolnostima prouzročenim potresom.

„U ime UNICEF-a ne mogu vam reći koliko smo ponosni na Malu kuću. Ponosni smo i na Petrinju i Sisak i sve učinjeno nakon potresa. Ponosni smo i na roditelje koji su vrlo otvoreno razgovarali s nama i pomogli nam u razumijevanju njihove situacije. Kao UNICEF znamo da kada djeca s teškoćama u razvoju ne dobivaju terapije koje trebaju, dolazi do regresije, a dotad postignuti napredak počinje se urušavati, što ostavlja ogromne posljedice ne samo na njih, nego i njihove obitelji i njihovu budućnost. Zato je od iznimne važnosti bilo osigurati nastavak pružanja terapija i u kriznim okolnostima koje su nastale nakon razornih potresa u ovom kraju. U UNICEF-u vjerujemo da društvo ima obvezu osigurati svakom djetetu uvjete da ostvari svoj puni potencijal i zato su u našem fokusu uvijek ona najranjivija djeca. Srećom, bili smo ovdje samo 24 sata nakon potresa i bilo nam je drago da možemo pomoći. Sve što radimo ne bi bilo moguće bez naših donatora – Čuvara djetinjstva, kojima od srca zahvaljujem na podršci koja je omogućila da budemo tu kada je najpotrebnije”, rekla je predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.

“Još jedna vrlo važna stvar je održivost. Vrlo je važno da Udruga dobiva pomoć, podršku i drugih i to cijelo vrijeme, jer djeca ne smiju ostati bez svojih terapija. Zato zahvaljujem i gradovima Petrinji, Glini i Sisku na cijeloj njihovoj podršci koju su do sada davali i koju daju, međutim isto tako potičem sve druge da pomažu još i više, jer uvijek se može još više pružiti, još više podrške dati, još više napraviti. Mi ćemo i dalje biti ovdje da pružamo podršku koliko možemo, međutim isto tako će jako pomoći ako se još više uključe i drugi“, poručila je Castillo.

Malu kuću u Petrinji posjetila je danas i glumica Bojana Gregorić Vejzović, ambasadorica UNICEF-a u Hrvatskoj: „Imala sam priliku upoznati roditelje, djecu i terapeute koji im ovdje pružaju podršku te razgovarati s njima. Zaista sam dirnuta svime. Roditelji i terapeuti objasnili su mi koliko je važno da nema prekida u pružanju terapija. UNICEF je uvijek tu za djecu kojoj je to najpotrebnije, a vrijednost onoga što UNICEF radi osobito je vidljiva u kriznim situacijama u kojima najranjivija djeca ponekad ostanu izvan fokusa. No zato je tu UNICEF koji prepoznaje njihove potrebe i ne dozvoljava da ostanu zaboravljeni. Ono što bih još voljela naglasiti, zapravo apelirati na sustav obrazovanja da potiče nove terapeute, da osiguramo, kako se jednostavnim rječnikom kaže – dobre plaće, kako bi ti mladi ljudi ostajali i pomagali, ne samo ovoj Udruzi, nego općenito djeci s teškoćama, a to možemo učiniti samo ako zaista sustav napravimo stabilnim, čvrstim, koji će onda te ljude držati na jednom mjestu. Puno sreće u daljnjem radu vam želim. Ja sam tu, veselit će me opet doći i vidjeti da je i centar u Sisku obnovljen, nadam se čim prije“, rekla je Gregorić Vejzović.

Predstavljanju rezultata programa podrške djeci s teškoćama u razvoju, koju su u suradnji osigurali UNICEF i UOSI SMŽ, nazočili su i predstavnici gradova Petrinje i Siska te Sisačko-moslavačke županije.

„Ponosna sam što danas mogu biti ovdje i zahvaliti svim sudionicima koji pomažu općenito djeci i mladima, a naročito djeci s teškoćama u razvoju. S jedne strane, ponosna sam što je Mala kuća na području grada Petrinje, a s druge strane i mene kao gradonačelnicu i općenito gradsku upravu ta činjenica obvezuje. Grad Petrinja ima u svojim programima pomoć za djecu s teškoćama u razvoju. Svjesni smo koliko zapravo financija zahtijeva integracija i pomoć djeci, tako kroz školsku kuhinju u osnovnim školama sufinanciramo obroke za onu djecu koja nemaju osigurano isto iz drugih izvora. Osiguravamo i besplatan vrtić za djecu s teškoćama u razvoju. U tijeku je i izgradnja jednog multifunkcionalnog igrališta koje će sadržavati sprave za integraciju, odnosno za zajedničku igru djece s teškoćama u razvoju i one koja nemaju te teškoće. U suradnji smo, u komunikaciji s Udrugom i na raspolaganju u slučaju potrebe za bilo kakvom daljnjom pomoći, koliko to budemo u mogućnosti s obzirom na okolnosti koje su nas zadesile. Hvala još jednom svim volonterima, svima koji sudjeluju u pomoći djeci, u nastojanju da njihov život bude što kvalitetniji“, rekla je gradonačelnica Grada Petrinje, Magdalena Komes.

Goran Grgurač, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo Grada Siska zahvalio je UNICEF-u na dugogodišnjoj suradnji na brojnim projektima koje zajedno provode u Sisku, poput „Sisačke šarene inkluzije“. Osvrnuo se i na potresom uništen prostor Udruge osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije za terapiju senzorne integracije u Sisku, poznat kao „Soba čuda“.

„Što se tiče „Sobe čuda“ i naravno naše suradnje s Udrugom osoba s invaliditetom Sisačko-moslavačke županije, odnosno „Malom kućom“, ona isto traje već dugi niz godina. Rekao bih da je to jedan odnos pun povjerenja i mislim da radimo izuzetno kvalitetne projekte. Nekako, kada je uopće došlo do ideje da se napravi jedna takva soba za senzornu integraciju u Sisku, mislim da u samom Gradu Sisku nismo ni trenutka dvojili. U vrlo kratkom roku uspjeli smo, naravno uz pomoć svih aktera i s Malom kućom kao nositeljem programa i svih aktivnosti, napraviti jedan veliki posao. Taman je „Soba čuda“počela živjeti u svom punom intenzitetu i desio se potres. Što je – tu je, u svakom slučaju odluka je da se mora ići dalje. Ideja je dakle da u gradu Sisku napravimo novu „Sobu čuda“, da je sagradimo ispočetka. U tu svrhu, u gradu Sisku smo našli jedno kvalitetno zemljište u centru grada – koliko su me izvijestili, trenutno je u fazi pravna formulacija cijelog tog zemljišta. Mislim da će se ići na institut prava građenja, tako da čim riješimo ove pravne pretpostavke, zajedno s našim domaćinom Malom kućom i sa svim akterima koji će se uključiti i koje ovim putem i pozivamo, vjerujem da ćemo u Sisku vrlo brzo napraviti novu „Sobu čuda“ kako bi i roditelji i djeca imali mjesto gdje mogu provoditi svoju senzornu integraciju“, rekao je Grgurač.

U ime Sisačko-moslavačke županije, obratio se zamjenik župana Mihael Jurić: „Unutar Sisačko-moslavačke županije prepoznajemo rad koji ova Udruga provodi s najpotrebitijim članovima našeg društva. Naravno da smo na dispoziciji po pitanju pomoći – to smo radili dosad i to ćemo raditi i ubuduće“, poručio je Jurić. Podsjetio je kako se Sisačko-moslavačka županija, kao osnivač škola na ovom području, nakon potresa našla u velikim problemima. Oštećene su 22 škole na području Petrinje, Siska, Gline, Topuskog i Hrvatske Kostajnice. Prioritet je bio osigurati djeci da pohađaju nastavu u čvrstim, sigurnim objektima na području svojih gradova i općina. Istodobno, važno je bilo da djeca s teškoćama u razvoju u tim školama i dalje imaju svoje pomoćnike u nastavi, što je također osigurano, kazao je Jurić, podsjetivši i kako je Udruzi osoba s invaliditetom SMŽ ove godine nadležno Ministarstvo konačno odobrilo ulazak u mrežu pružatelja socijalnih usluga. Početak pružanja socijalnih usluga u mreži kreće od 1. ožujka ove godine.

Ulasku UOSI SMŽ u mrežu pružatelja socijalnih usluga svakako je doprinijela i pomoć UNICEF-a, zahvaljujući kojoj su održali kontinuitet u pružanju terapijskih usluga. UNICEF i Udruga osoba s invaliditetom pripremaju i nastavak suradnje kroz pokretanje programa „Mala škola za djecu s teškoćama u razvoju“ vrijednog 376.000,00 kuna. Sredstva su osigurana zahvaljujući suradnji UNICEF-a iz Hrvatske i Njemačke te glumca Lenna Kudrjawizkog, zvijezde njemačke serije „DerKroatien-Krimi” čija je radnja smještena u Hrvatskoj. Lenn, koji u seriji glumi policajca Emila Pericu, svake godine provede nekoliko mjeseci u Hrvatskoj snimajući nove nastavke, a u proljeće je s UNICEF-om posjetio Petrinju i Sisak te nakon toga pokrenuo humanitarnu akciju u kojoj je uz pomoć svojih obožavatelja u Njemačkoj prikupio dio potrebnih sredstava. Ostatak potrebnih sredstava osigurao je UNICEF iz Njemačke.

 

Slađana Marković

Slađana Marković

Dugogodišnja novinarka i radijska voditeljica s bogatim iskustvom u ovom poslu, što potvrđuju i brojne nagrade struke. Osim što je u novoj redakciji zadužena za novinarski dio posla, uskoro će slušatelji Petrinjskog radija moći uživati i u njezinom glasu u našem radijskom eteru.

NAJNOVIJE VIJESTI

X