gv-43-n

Usvojena Odluka o raspodjeli sredstava donacije za potrebe fizičkih i pravnih osoba uslijed potresa na području Grada Petrinje

PETRINJA – Na 43. izvanrednoj sjednici Gradskog vijeća Grada Petrinje usvojen je Prijedlog Odluke o raspodjeli sredstava donacije za potrebe fizičkih i pravnih osoba uslijed potresa na području Grada Petrinje.

O prijedlogu je izvijestila Ivana Kordić, priv. pročelnica Upravnog odjela za financije i nabavu: „To su sredstva koja su prikupljena na poseban račun Grada Petrinje koji je otvoren nakon procesa. Prijedlog je da se novčana sredstva mogu trošiti za namjene navedene u čl.2 ove Odluke, kao i raspored tih istih sredstava. Također, obzirom da postoji obveza donošenja kriterija unutar same Odluke, tako imate i u čl.5 i čl.6 kriterije za dodjelu sredstava. U čl.7 Javni poziv također raspisuje gradonačelnik, objavljuje se na mrežnim stranicama i također je do iskorištenja novčanih sredstava raspoloživih u ovom trenutku na računu Grada Petrinje. Ovdje se radi o dvije skupine koje su obuhvaćene i dva Upravna odjela su obuhvaćena unutar ove Odluke, tako da je u čl.8 vidljivo da je za jednu stvar nadležnost jednog Upravnog odjela, to je za Društvene djelatnosti, a u drugom je Upravni odjel za gospodarstvo, poljoprivredu, razvoj i imovinu. Također, ovom Odlukom se obvezuje da se na internetskim stranicama Grada Petrinje objavljuju rezultati dodjele sredstava.“

U raspravi se prva javila Magdalena Komes: „Predlažem, budući imamo donacije koje su namijenjene za konkretne pomoći, ili ljude ili poduzetnike, fizičke osobe, ustanove, zamolila bih, ne samo nama vijećnicima, nego svim građanima Petrinje da objavite na stranicama Grada sve donacije, znači za koga su namijenjene i u kojim iznosima. To ste možda trebali i prije napraviti, a onda odvojiti, jer ako imamo donacije za školovanje djece onda se može stavljati u tu istu hrpu koja je namjenska, u ukupnu sumu nekog iznosa, jer onda ne možemo znati koliko se može za to potrošiti.“

Odgovorila je Ivana Kordić: „Ako se priča o stipendijama, one će izravno od Grada biti uplaćivane na račun djeci kojoj se dodijeli, a što se tiče drugog dijela mi smo objavili koliko je tko uplatio i to izvješće je išlo prema Ministarstvu financija i kao takvo je automatski objavljeno na stranici.“

Magdalena Komes je dalje pitala: „Na što se odnosi pomoć obiteljima za podmirenje troškova kupnje zemljišta, priključaka i ostale infrastrukture. Isto vam je ako netko ne može biti u kući zbog klizišta ili zbog toga što mu je „crvena“ oznaka. Znači sada ove ljude stavljate u prednost i po meni bi i takvim ljudima trebali ponuditi alternativni smještaj, znači kamp kućicu ili plaćanje najamnine. Zašto bi se njima kupovalo zemljište, a ljudima koji imaju „crvene“ kuće ne bi.“

Ivana Kordić je odgovorila kako postoje područja na kojima građani neće više smjeti graditi svoje kuće, a nemaju novca za kupiti zemljište, dok je Nenad Radošević, predsjednik Gradskog vijeća još pojasnio: „Na području klizišta je takvo stanje da obnova nije moguća na tom području i sada imate, recimo pet kuća, klizišta nisu značajna i obuhvaćaju samo nekoliko kuća. Postoji situacija u Brestu koja još nije definirana do kraja i hoće li ona biti takva ili ne, obavljaju se geotehnička istraživanja, ali za sada je moguće da ide u tom smjeru, međutim nećemo prejudicirati. Ako se dogodi onda obnova zahvaćena područjem klizišta nije moguća na tom području i onda ljudima treba nalaziti neko drugo rješenje.“

U raspravu se uključio i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović: „Ovo vam je odgovor s terena, odnosno osam kuća su „crvene“, a ustvari nisu „crvene“, ali su na klizištu i nisu sigurne za život. Oni od države ne mogu dobiti ama baš ništa kada je u pitanju potres, ali su u zoni klizišta i neće u njima živjeti. Kada sam došao u Prnjavor Čuntićki oni su mi rekli ovako: nama treba zemlja i kada pogledam da sada imamo nagoviještenih 40 kućica iz jedne austrijske humanitarne pomoći koja bi došla i gdje već sada gradimo u Dragotincima. Već je stigla i druga, a prva će ovaj tjedan biti gotova i to su ta rješenja, znači mi samo želimo ono što nam netko nudi, a mi nemamo rješenje da kažemo: ok, kupit ćemo tamo zemlju za čovjeka, stavit ćemo tu kuću kao jedno rješenje koje dolazi iz pomoći, tj. ta kuća nas ne košta ništa osim temelja, nekog priključka i male infrasrukture. Zato bi bilo dobro da ovaj dio podržite, jer imamo taj problem i što će nam sutra reći građani.“

Magdalena Komes još se jednom osvrnula na donacije: „Piše da namjena mora biti u okvirima namjene za koje su donacije primljene, odnosno u ovom slučaju za potrebe saniranja šteta od potresa, primjerice kako je to utvrđeno u Odlukama o raspodjeli sredstava iz državnog proračuna koja su odobrena rješenjima Vlade, ali mogu uključivati i druge troškove za koje predstavničko tijelo procijeni da su nužni za saniranje šteta od potresa.“

Ponovo je odgovorio gradonačelnik Dumbović: „Desetak i desetke kuća donatori žele napraviti i kako ću to objasniti čovjeku iz Voćarske, koji ima šestero djece, i koji traži gradilište, a htio bi ostati u gradu. Mi imamo nekih gradskih pet parcela koje mu nisu odgovarajuće i on jednostavno želi da mu pomognemo. Gledajući koliko imamo zemlje u strogom središtu grada, koliko imamo napuštenih objekata čiji se vlasnici neće nikada vratiti i zašto ne bi išli na taj dio otkupljivanja parcela koje su stvarno neiskorištene, a u središtu su grada i da damo priliku donatorima i tim istim ljudima. Odnosno, da imamo sadržaj u gradu i rješenje za donatore.“

Nakon toga u raspravi je sudjelovao i Željko Tonković: „Ovdje je bilo riječi o privremenom smještaju, ali ako netko donira protupotresnu kuću i ako se netko izmiješta onda to ne može biti privremeno, jer ako koristi nečiju dobrotu dva puta, znači najprije je netko donirao novac da se kupi zemljište da ga se izmjesti, a onda je još drugi puta netko donirao i tu kuću, to ne može biti privremeno. Ako je netko dobio kompletnu uslugu onda bi to trebalo biti trajno rješenje.“

Kao gošća na sjednici Gradskog vijeća bila je i Silvija Popović u ime inicijative „Petrinjsko proljeće“, te je o ovoj temi kazala: „Što se tiče donacija podržavam Magdalenu Komes, građanima je zaista bitno da donacije koje su namjenskog tipa budu javno objavljene, dostupne i ne samo na internetu, znači da budu možda izrađeni neki plakati ili takvi informativni leci, zaista da građanin može vidjeti od kuda je došlo, zašto je došlo, kome je namijenjeno, ako je namijenjeno, ako nije namijenjeno. To nam je izuzetno bitno.“

Na kraju Odluka je prihvaćena jednoglasno.

Ovom Odlukom utvrđuju se namjene, način raspodjele i postupak raspodjele sredstava donacije dobivenih od Grada Petrinje u iznosu od 10 milijuna kuna.  Novčana sredstva iz ove Odluke utrošit će se za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica potresa od 28. prosinca 2020. godine za sljedeće namjene: pomoć obiteljima za troškove smještaja, pomoć obiteljima za troškove školovanja djece, pomoć obiteljima za podmirenje troškova kupnje zemljišta, priključaka i ostale infrastrukture, pomoć obrtnicima, malim i srednjim poduzećima, nositeljima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, udrugama i osobama koje se bave samostalnim djelatnostima na području Grada Petrinje, namjenske donacije proračunskim korisnicima i poduzećima u vlasništvu Grada Petrinje, te drugim fizičkim i pravnim osobama s područja Grada Petrinje.

Novčana sredstva iz ove Odluke raspodjeljuju se na temelju Javnog poziva u kojem će se definirati kriteriji dodjele navedenih sredstava osim za namjenske donacije koje će se utrošiti prema unaprijed utvrđenoj namjeni. Novčana sredstva za ublažavanje i djelomično uklanjanje posljedica potresa iz ove Odluke raspoređuju se na sljedeći način: dva milijuna kuna namijenjeno je za pomoć obiteljima za troškove smještaja, pomoć obiteljima za troškove školovanja djece i pomoć obiteljima za podmirenje troškova kupnje zemljišta, priključka i ostale infrastrukture, sedam milijuna kuna za pomoć obrtnicima, malim i srednjim poduzećima, nositeljima obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, udrugama i osobama koje se bave samostalnim djelatnostima na području Grada Petrinje, milijun kuna ide za namjenske donacije.

Prihvatljivi korisnici novčane pomoći iz ove Odluke su podnositelji prijave na Javni poziv u statusu vlasnika i suvlasnika građevine koje se nalaze na području Grada Petrinje, koji su koristili objekte za potrebe svoje djelatnosti odnosno stvarno prebivali u objektima u odnosu na koje podnose prijavu za novčanu pomoć i koji štetu na objektima dokažu vjerodostojnom dokumentacijom čiji popis će biti sadržan u Javnom pozivu raspisanom na temelju ove Odluke, te korisnici kojima se isplaćuju sredstva namijenjena za navedenu vrstu pomoći, sve uz prilaganje dokaza da su u trenutku potresa imali prebivalište u objektu koji je oštećen. Prihvatljivi korisnici novčane pomoći iz ove Odluke su podnositelji prijave na Javni poziv u statusu najmoprimca koji su obavljali djelatnost u objektima koji više nisu za obavljanje te djelatnosti, a koji štetu na objektima dokažu vjerodostojnom dokumentacijom čiji popis će biti sadržan u Javnom pozivu raspisanom na temelju ove Odluke.

Korisnici mogu ostvariti novčanu pomoć u sljedećim iznosima: fizičke osobe u svojstvu prijavitelja koji ostvaruju novčanu pomoć do maksimalno iznosa od 50 tisuća kuna po pojedinačnom prijavitelju, prijavitelji poslovni subjekti (obrtnici, mala i srednja poduzeća, nositelji obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, udruge i osobe koje se bave samostalnim djelatnostima na području Grada Petrinje) ostvaruju pravo na zamjenski smještaj i to na način da im se osigura smještaj u vrijednosti do dvije tisuće kuna po metru kvadratnom, a maksimalno do 80 tisuća kuna za kupnju objekta zamjenskog smještaja, prijavitelji poslovni subjekti (obrtnici, mala i srednja poduzeća, nositelji obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava udruge i osobe koje se bave samostalnim djelatnostima na području Grada Petrinje) koji ostvaruju novčanu pomoć do maksimalnog iznosa od 1,2 milijuna kuna, proračunski korisnici i poduzeća u vlasništvu Grada Petrinje, te druge fizičke i pravne osobe ostvaruju novčanu pomoć na temelju namjenske dodjele sredstava u visini primljenih sredstava.

I u ovom slučaju korisnik novčane pomoći dužan je omogućiti Gradu Petrinji kontrolu namjenskog utroška odobrene pomoći.

Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X