aglomeracija

Uz obnovu nakon potresa i Projekt „Aglomeracija Petrinja“ ide dalje

PETRINJA -Petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović održao je zajednički sastanak s predstavnicima „Hrvatskih voda“, Poduzeća „Privreda“ i izvođača radova na „Aglomeraciji Petrinja“.

Prvi se obratio Miodrag Čavić, direktor Poduzeća Privreda: „Mi već unazad nekoliko godina provodimo EU projekt „Aglometacija Petrinja“ s izvođačem, slovenskom tvrtkom „Kolektor Koling“, a pred kraj prošle godine nam je isticao jedan od Aneksa ugovora i mi smo ustvari dogovorili i potpisali nastavak Ugovora o izvođenju radova na tom projektu što nam je zadovoljstvo u ovakvim uvjetima i katastrofi koju smo doživjeli, te na neki način damo do znanja da moramo nastaviti živjeti i nastaviti izgrađivati, odnosno da ustvari kažemo kako EU projekt ide dalje. Druga stvar, koja je nama Petrinjcima jako bitna u ovom trenutku, je da su se iz tvrtke „Kolektor Koling“ odmah javili na dan potresa, 29. prosinca, pismeno i telefonom, kakvu pomoć trebamo i poslali svoje ekipe s mehanizacijom od tri bagera i tri kamiona i do dan-danas su cijelo vrijeme s nama na čišćenju grada i svemu onome što smo mi proživljavali ove dane. Na tome im zahvaljujem i to je vrlo, vrlo važna gesta koja nam govori i daje nadu da ćemo mi ustvari na ovom projektu surađivati kao i do sada na pravi način. Znači, EU projekt ide dalje, a jučer su nastavljeni radovi na određenim dionicama gdje su stali u prosincu.“

O projektu je govorio i predstavnik „Kolektor Kolinga“ Goran Gačnik: „Mi smo krenuli u ovaj projekt „Aglomeracija Petrinja“ i u ovom vremenu imali smo nekih problema s elementarnim nepogodama, sjećate se da je bila i poplava, ali „Kolektor Kolding“ je pomogao i nastavio dalje raditi. Imali smo produžetke i potpisom Aneksa željeli smo nastaviti i završiti ovaj projekt koji je od 100% radova odrađen već oko 93-94%. Znači ostalo je još malo da se završi cijeli projekt i preda na upotrebu Gradu, odnosno Poduzeću „Privreda“. Međutim, priroda ne bira niti vrijeme, niti način kada će „udariti“ i ovaj potres koji je zadesio i Petrinju i cijelu Banovinu, mi smo shvatili da kao kompanija i firma koja ovdje radi je i obavezna i dužna i humanitarno se obvezala da pomogne Petrinji. Nakon potresa, već u 16 sati, naša mehanizacija i ljudi su bili u Petrinji i krenuli su radovima. Naravno, radili smo po porukama Stožera i zahtjeva koji su bili potrebni i u tome smo odradili 1040 sati, što ljudi, što strojevi i ako to vrednujemo to je oko 150 tisuća kuna. Novci nisu važni, važna je upravo želja za pomoć Petrinji i Petrinjcima. Mi ćemo u dogovoru s gradonačelnikom i Stožerom još pomoći Petrinji, ne izvan ovog projektra, nego donirati neka sredstva, odnosno neke potrebne radove za koje budemo zajedno zaključili da je potrebno i da odmah kažem kako ovo nije započeto, završeno i rečeno, to je taj naš humanitarni dio donacije za Petrinju, ne možda je ovo tek početak.“

Davor Vukmirić, zamjenik generalnog direktora „Hrvatskih voda“, na početku svog obraćanja najprije se zahvalio medijima naglasivši kako se izuzetno mnogo angažiraju i izvještavaju s ovog područja, što je zaista afirmativno, jer se silne aktivnosti „Hrvatskih voda“ pravilno prezentiraju, te je nastavio: „Čestitke i gradonačelniku i cijelom timu koji radi na „Aglomeraciji“ i u to sam uključen nešto više od dvije godine. Svojedobno smo govorili kada gradimo i ako izgradimo kvalitetne odnose da neće biti problema i rješavanjem „Aglomeracije“, a to se upravo ovim gestama, ovih dana i potvrđuje, ustvari jedan složen projekt, po mnogo čemu specifičan, privodimo kraju na način da i u ovim teškim uvjetima kapitaliziramo da se svi skupa međusobno poštujemo. Ovaj izazov koji se sada dogodio i eskalirao pokazuje da smo za te izazove svi skupa spremni. Meni je čast i zadovoljstvo da sam dio tog tima i zaista to se, ne želeći nekoga posebno isticati, ne bi dogodilo zahvaljujući onim ljudima koji su bili u početku tih radova, ali jedno ime bih svakako htio spomenuti, a to je direktor Miodarag Čavić, odnosno svi akteri su dobili sugovornika i na taj način, u kontekstu snažnih odluka i potrebnih jednostavno doveli smo taj projekt da je prikraju. Što god će trebati nadalje i osobno, a uvjeren sam i „Hrvatske vode“ i svaki član našeg tima će se spremno odazvati na sve što će se od nas tražiti.“

 

Obratio se i Zoran Đuroković, generalni direktor „Hrvatskih voda“: „Bez obzira što se dogodilo mora se živjeti i raditi dalje, prije svega moramo izraziti veliku zahvalnost tvrtki iz Slovenije koja se na prvu pomoć odazvala sa svojim strojevima i radnicima i pomogli su u otklanjanju samih štetnih posljedica potresa. Ono što je još bitnije i što daje još više nade to je da se nastavljaju radovi na „Aglomeraciji Petrinja“. Mi smo veći dio posla do sada i odradili, riječ je o 80 km zamjene i gradnje vodoopskrbnih cjevovoda, 80 km kanalizacijskih i 60 km vodoopskrbnih kolektora. Tu je isto i gradnja uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, 24 000 ekvivalent stanovnika, a projekt je vrijedan 430 milijuna kuna, od čega je 240 milijuna kuna bespovratnih europskih sredstava. Ako pretvorimo u postotke 71% sredstava za „Aglomeraciju“ doći će iz EU, 25% je Vlada RH putem Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja i Hrvatskih voda, a tek jedan manji dio, 4%, je na teret lokalne zajednice, Grada Petrinje i Privrede. Najbitnije je nastaviti dalje i ovaj sastanak izražava spremnost da i to bude jedan dobar znak obnove, daljnjeg nastavka radova, da vrati dio optimizma građanima Petrinje, da će sigurno biti po pitanju kvalitete života bolje, jer riješit ćemo sustav odvodnje, znači zbrinuti otpadne vode, a to znači i čistiju rijeku Kupu, kao i dodatno smanjiti gubitke i povećati standard kvalitete vode za ljudsku potrošnju. Mogu se samo svima zahvaliti na suradnji i da evo nastavljamo dalje raditi i na ovaj način na obnovi Petrinje.“

 

Na kraju se obratio i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović: „Vesele te uvijek lijepe stvari kada imaš prijatelje koji ti pruže ruku, koji ti pomognu kada je najteže, a ono što mogu reći da je naša komunikacija s „Hrvatskim vodama“ u zadnja dva tjedna bila na konstantnoj razini. Mislim da smo zajednički jedna dobra sinergija kako završiti ono što smo započeli. Znamo da smo imali i imamo dva nevidljiva neprijatelja, a to nam je bio Covid-19 u kojem smo se izuzetno puno iscrpili i svi smo strahovali i bojali se, ali nismo ni sanjali da dolazi drugi kojeg također ne možemo predvidjeti, za razliku od ovoga prvoga za kojeg imamo neka cjepiva, dok za ovoga drugoga nema osim mukotrpnosti i svega onoga što možemo kroz drage prijatelje. Zato vam se zahvaljujem u ime cijelog Grada Petrinje što ste stvorili senzibilitet i sve ono što zajednički radimo u poboljšanju života i svega. 430 milijuna kuna nije mali novac i realizirali smo od toga jako puno, plus sam pročistač koji je više od 60 milijuna kuna i gdje ćemo uskoro dobiti građevinsku dozvolu, te otvaramo isto jedno veliko gradilište. Petrinja je u taj projekt ušla prije četiri godine i mislim da je to projekt kojeg smo zajednički dobro složili i financirali, on je od strateškog interesa Republike Hrvatske i on i dalje kao takav sigurno ostaje, ali mi moramo i poslije ovog potresa zakoračiti u vrijeme civizacijske sigurnosti, elementarnih potreba svega onoga što čovjek ovdje mora imati, a to je infrastruktura.”

Još je dodao: „Potres je potresao toga dosta, ljudske živote, uništio sudbine i taj stres je svakodnevan. Međutim, moramo dalje živjeti na način da vidimo što možemo popraviti. Svi problemi su otvoreni, znamo da kada je u pitanju potres da imamo onaj dio problematike, a to su ogromne neprocjenjive štete koje se ne mogu tako lako staviti na papir. Znamo da se cijeli grad, prema nekim projekcijama, pomaknuo ne samo 20 cm, nego i do 40 cm, gdje je jedna nova podloga, nova izmjera koja će sigurno trebati kroz prostorno planiranje, a da ne govorimo što se desilo ono što mi ne vidimo na onim instalacijama koje nisu priključene što je veliki zadatak i „Kolektor Kolinga“ i „Hrvatskih voda“, struke i nadzora da se to dobro ispita, jer mislim da sve ono što svaki dan vidimo i problemi koji se otvaraju, da to neće biti tako jednostavno.“

Osvrnuo se i na još jedan mogući problem: „Mi nemamo samo problem „Aglomeracije“, mi smo grad na dvije rijeke. Imamo Petrinjčicu koja nam je prije 5-6 godine probila nasip s lijeve strane i gdje nam je mogla ući i da imamo neku malu Gunju, ali to smo odmah „zalijepili“ i „poduprli“ taj nasip, a želimo i taj dio sigurnosti koji nam je isto važan gledajući na nasip i ono što nam Kupa radi, te da u budućnosti kroz europske projekte povežemo nasipom od Žažine do Male Gorice i Bresta, da spasimo i to područje.“

 

Ivica Mioković

Ivica Mioković

Urednik, novinar i radijski voditelj na Petrinjskom radiju i Portalu 53. Novinarstvom se bavi više od 30 godina, a bogatu novinarsku karijeru ispunio je brojnim člancima i emisijama. Danas, osim novinarskog posla i izvještavanja sa brojnih terena, je glavni urednik sportske redakcije Petrinjskog radija i Portala 53, te vodi i uređuje sportsku emisiju Treće poluvrijeme.

NAJNOVIJE VIJESTI

X