minpoljop23022021

(VIDEO) Majdak: „Imamo 380 verificiranih zapisnika o šteti na poljoprivrednim objektima te 171 prijavljen projekt obnove“

PETRINJA – Više od godinu dana prošlo je od razornog potresa koji je pogodio naše područje. Gostujući u Trenici Petrinjskog radija Tugomir Majdak, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivredu je podsjetio kako su velike štete registrirane i na poljoprivrednim gospodarstvima, a ukupan iznos još nije poznat.

„U tom dijelu mi smo registrirali sve poljoprivredne objekte taksativno, a s druge strane nakon verificiranja zapisnika o šteti oni su mogli prijaviti ovu štetu i naknadu za istu putem programa ruralnog razvoja kroz EU sredstva. U ovom trenutku imamo na razini Sisačko-moslavačke županije 380 verificiranih zapisnika o šteti na poljoprivrednim objektima, stoci, mehanizaciji i poljoprivrednim površinama i u ovom trenutku imamo 171 prijavljen projekt obnove poljoprivrednog potencijala u prva dva natječaja. U tijeku je novi natječaj za ovaj tip operacije 5.2.1.kroz koji poljoprivrednici mogu obnavljati sve što sam upravo naveo vezano za oštećenja ili uginuća stoke“, kazao je Majdak. Aktualni natječaj traje do 28.ožujka te je kroz njega osigurano 100 milijuna kuna, stoga je apelirao na poljoprivrednike da se prijave na ovaj natječaj kroz kojeg mogu dobiti naknadu štete u 100-postotnom iznosu opravdanih troškova.

„Svaka šteta je prijavljena na onu razinu troškova koju u tom trenutku smatra podnositelj da je taj trošak. U konačnici Agencija odobrava konačan iznos, pa smo kod određenih projekata imali i umanjenje. Sve mora biti podložno referentnim cijenama. Uskladili smo i povećanje cijena koje su se dogodile u međuvremenu, od one inicijalne procjene štete vezano za same prve procjene do prvih troškovnika, porasle su i cijene građevinskog materijala, porasle su cijene usluga i uklanjanja objekata. Zato ne možemo govoriti o ukupnom obujmu štete“, dodaje Majdak.

Ujedno je podsjetio kako su u prvim danima nakon potresa isplatili poljoprivrednicima potporu za potresom stradalo područje, a tu su bile i potpore drvoprerađivačkom sektoru. „Prvih dana smo definirali dvije lokacije skladišta stočne hrane u Petrinji i Glini kroz koje smo 3100 tona stočne hrane distribuirali prema poljoprivrednicima za njihovu stoku, u međuvremenu smo vodili brigu i o izmještaju stoke ukoliko su objekti bili neadekvatni za sam uzgoj stoke, ali nakon adaptacije tih objekata vodili smo računa, vraćali smo i stoku o našem trošku, trošku Stožera i Ministarstva poljoprivrede natrag na poljoprivredna gospodarstva. Također smo organizirali otkup viškova stoke i viškove poljoprivrednih proizvoda po adekvatnim tržišnim cijenama“, podsjetio je Majdak.

„Naša zadaća je bila zadržati stočni fond na razinama koje su bile prije potresa i u tome smo uspjeli. Ukoliko gledate brojke godinu dana nakon potresa i one prije, stočni fond ne samo da je zadržan, osim u govedarstvu, sve brojke su se povećale, čak i broj registriranih farmi za uzgoj stoke se povećao u razdoblju nakon 12 mjeseci u odnosu na ono što je bilo prije potresa“, dodao je Majdak.

Dodaje kako dodatno rade na Akcijskom planu za našu županiju vezano za potres. Plan će obuhvatiti niz mjera iz programa ruralnog razvoja koji će biti usmjeren u investicijski ciklus prema poljoprivrednicima koji su na području ove županije. Stoga najavljuje sektorske natječaje.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X