medjugeneracijskasolidarnost19go

VIDEO Projekt GI MGS „Međugeneracijski dijalog-put primarne prevencije nasilja u obitelji i društvu“

SISAK – Građanska inicijativa „Moj grad Sisak“ provodi projekt pod nazivom Međugeneracijski dijalog – put primarne prevencija nasilja u obitelji i društvu, koji je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.

Kako je pojasnila voditeljica projekta dr. sc. Daša Poredoš Lavor, projektom nastoje osvijestiti društvenu zajednicu o ozbiljnost ovog obiteljskog i društvenog problema, prevenirati nasilja raznih uzročnosti – putem izravnih susreta s predstavnicima vlasti u lokalnoj zajednici, medijskom kampanjom i susretima s osobama starije životne dobi. Nadalje, djecu i mlade podučiti zdravim socijalnim odnosima, poštovanju starijih, uočavanju mogućnosti, iskustava i znanja starijih koja vrijedi integrirati u vlastito iskustvo, omogućiti odgovoran međugeneracijski dijalog. Starije osobe upoznati s osnovama korištenja suvremenih tehnologija na siguran način, pružiti primjerene pravne informacije u svrhu zaštite i djelovanje općih samo-zaštitnih mehanizama u svakodnevnom životu. Projekt se provodi od prosinca 2019. do lipnja 2020. Godine na području Sisačko-moslavačke županije.
Partneri na projektu su Dom za starije i nemoćne osobe Petrinja, Općina Hrvatska Dubica, Knjižnica i čitaonica Kutina.

Uz voditeljicu projekta dr. sc. Dašu Poredoš Lavor na projektu su angažirane asistentica projekta Kristina Grdić, mag.ing.tech.graph., za pravnu podršku Milica Nenadović Timarac, diplomirana pravnica, odvjetnica i za podršku u administrativno-financijskim poslovima Manda Šalić. Na projektnim aktivnostima sudjeluje i Višnja Jendričko koja će biti financirana sredstvima Građanske inicijative Moj grad Sisak, a na projektu će voditi kreativne radionice.

Poredoš Lavor je istaknula kako je jedna od osobitosti ovog projekta izrada promotivnog spota (audio-video sadržaja) u svrhu promicanja prava osoba starije životne dobi, prevencije nasilja, odgovornog međugeneracijskog dijaloga, te aktivnog i zdravog starenja, koji je izrađen uz podršku i uslugu Petrinjskog radija i Portala 53. Ovaj audio-video materijal nastao je u vrijeme pandemije COVID-19 virusa, te je oblik informiranja, edukacije i podrške u kriznim vremenima, korištenjem suvremenih tehnologija i izvedbene umjetnosti.

Sve aktivnosti su usmjerene su na poboljšanje dostojanstva, kvalitetu življenja, odgovoran međugeneracijski dijalog i razinu informiranosti osoba starije životne dobi i lokalne zajednice (gradova i općina) koji sada s više dobivenih informacija i zajedničkih susreta mogu svrsishodnije djelovati u smjeru primarne prevencije i veće zaštite prava osoba starije životne dobi – što se izravno reflektira na razinu zdravstvenog stanja, socijalne uključenosti, međugeneracijski dijalog, samostalno korištenje osnovnih suvremenih tehnologija, mogućnosti samostalnog funkcioniranja, ekonomske sigurnosti i podmirenja potreba u vlastitom domu osoba starije životne dobi. Na taj način dolazimo do stvaranje zajednice koja podupire projekte značajne za stvaranje zdrave zajednice s dodatnim uslugama usmjerenih na podizanje kvalitete i kulture života – jer za nasiljem bilo koje vrste nema niti potrebe, niti opravdanja. Unapređena i zdrava komunikacija kao i poštovanje svih bića u odnosu – zajednicu čine sigurnom, a ljude zadovoljnijim životom. – pojasnila je Poredoš Lavor.

Mario Gršić

Mario Gršić

Svoj put na Petrinjskom radiju počinje 2009.godine kada prvotno započinje rad u ovom mediju putem Student servisa, a u stalni radni odnos primljen je 2014.godine. Od tada je osim u radijskom eteru i na novinarskim terenima te uređuje i vodi nekoliko emisija. Direktor Petrinjskog radija postaje 2016.godine.

NAJNOVIJE VIJESTI

X